Zákon o nežádoucích organizacích v Rusku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zákon o nežádoucích organizacích v Rusku
Předpis státu
Údaje
Schváleno 23. května 2015

Zákon o nežádoucích organizacích v Rusku (oficiálně Федеральный закон от 23.05.2015 № 129-ФЗ "О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации" Федерации Федеральный закон от 23.05.2015 № 129-ФЗ "О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации") je zákon, který dává prokurátorům mimosoudně prohlásit zahraniční a mezinárodní organizace za v zemi nežádoucí, a uzavřít je. Zákon podepsal prezident Vladimir Putin dne 23. května 2015 v návaznosti na ruský zákon o zahraničních agenturách z roku 2012. Organizacím, které se samy nerozpustí, když k tomu dostanou příkaz, stejně jako Rusům, kteří s nimi udržují vztahy, mohou být uděleny vysoké pokuty nebo dokonce trest odnětí svobody. Kritici zákona říkají, že podmínky, za kterých je možné organizaci uzavřít, jsou nejasné a že zákon vytváří nebezpečný precedent. Zastánci zákona mluví o organizacích, které jsou politicky aktivní a podporují disent.

Důsledky pro nevládní organizace[editovat | editovat zdroj]

Na základě tohoto zákona mohou ruští státní zástupci cílit na cizí organizace, které považují za "hrozbu ústavnímu pořádku Ruské federace, obranyschopnosti země nebo její bezpečnosti".[1]

Takto označené organizace mají zakázáno organizovat veřejné události nebo držet a šířit propagační materiály. Všechny ruské banky a finanční instituce nesmí s žádnou takovou organizací spolupracovat, a jsou povinny informovat ruskou agenturu o všech organizacích, které se pokusí je kontaktovat.

Na základě výzvy státního zástupce se organizace musí rozpustit. Těm, které to neudělají, může být udělena pokuta. Přípustný je také trest odnětí svobody až na šest let. Lidem spolupracujícím s těmito organizacemi může být rovněž udělena pokuta a může jim také být zakázán vstup do země. Rusům může být rovněž udělen trest odnětí svobody až na šest let.

Ovlivněné nevládní organizace[editovat | editovat zdroj]

Rejstřík „nežádoucích organizací“ zahrnuje například následující organizace [2]:

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Ruská ombudsmanka pro lidská práva Ella Pamfilova řekla, že právo generálního prokurátora mimosoudně označit organizace za "nežádoucí" odporuje ruské ústavě a odsoudila chybějící právo na odvolání.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkel uvedl, že nový zákon je pokračováním snahy izolovat a diskreditovat ty, jenž jsou kritické k vládě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Russian undesirable organizations law na anglické Wikipedii.

  1. Putin Signs Russian Law to Shut ‘Undesirable’ Organizations. Wall Street Journal. 2015-05-23. Dostupné online [cit. 2015-07-29]. ISSN 0099-9660. (anglicky) 
  2. Перечень иностранных и международных неправительственных организаций, деятельность которых признана нежелательной на территории Российской Федерации
  3. a b c d Russia - NGO Law Monitor - Research Center - ICNL [online]. International Center for Not-For-Profit Law [cit. 2016-08-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Two American NGOs Declared 'Undesirable' in Russia [online]. 18 August 2016 [cit. 2016-08-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. HILLE, Kathrin. Russia bans three Khodorkovsky-linked opposition groups [online]. Financial Times, 26 April 2017 [cit. 2017-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b Russia Brands European Vote-Monitoring Groups 'Undesirable' Ahead Of Election [online]. 14 March 2018 [cit. 2018-05-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Генпрокуратура России признала Атлантический совет «нежелательной организацией»
  8. Генеральная прокуратура Российской Федерации приняла решение о признании нежелательной на территории Российской Федерации деятельности иностранной неправительственной организации
  9. Минюст РФ внес в список "нежелательных" чешскую организацию "Человек в беде", работавшую в зонах военных конфликтов