Ernest Gellner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arnošt Gellner

Ernest André Gellner (v českém kontextu uváděn také jako Arnošt Gellner[1]) (9. prosince 1925 Paříž5. listopadu 1995 Praha) byl filosof, sociolog a antropolog světového významu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ernest Gellner se narodil do německy mluvící židovské rodiny. Dětství prožil v Praze, kde chodil do české obecné školy a na anglické gymnázium.

V roce 1939 celá rodina utíká do Anglie, kde Gellner po dostudování střední školy vstupuje do československé armády, s níž se v roce 1945 vrací do Prahy.

Zde začíná studovat na Univerzitě Karlově, navštěvuje přednášky Jana Patočky a dalších filosofů. Předvídá další politický vývoj země a již v roce 1946 Československo opět opouští a vrací se do Anglie. Studuje filosofii a sociální antropologii na univerzitě v Oxfordu a na London School of Economics. Mezi jeho učitele patří např. A. R. Radcliffe-Brown a Karl Popper, který Gellnera ovlivnil svým kritickým racionalismem.

Po dostudování Gellner působí jako profesor filosofie a sociologie na London School of Economics, od roku 1984 vede na univerzitě v Cambridge katedru sociální antropologie.

Do Československa se vrací nejprve jako návštěvník koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let, kdy se stýká s místním disentem. Po revoluci v roce 1989 se vrací na trvalo. Přednáší na Středoevropské univerzitě a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V Praze také Ernest Gellner v listopadu 1995 umírá.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Gellnerovo dílo zahrnuje na dvě desítky monografií z oblasti filosofie (např. Words and Things, 1959; Thought and Change, 1964; Legitimation of Belief, 1974) a sociální antropologie (např. Saints of the Atlas, 1965; Muslim Society, 1981). Velký rozruch vzbudila jeho první kniha Words and Things, ostře polemizující s tzv. oxfordskou filosofií přirozeného jazyka, vycházející z pozdního Wittgensteina.

Národy a nacionalismus[editovat | editovat zdroj]

Hlavní článek: Nacionalismus dle Ernesta Gellnera

Světového úspěchu dosáhl knihou Národy a nacionalismus (Nations a nacionalism, 1983), která byla přeložena do více než deseti jazyků, včetně češtiny (1993). K tématu nacionalismu se Gellner vrátil ještě na sklonku svého života v knize Nacionalismus.

Je to nacionalismus, který plodí národy, a nikoli obráceně.
— Národy a nacionalismus, s. 67.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lidovky.cz/intelektual-ktery-miloval-spory-d43-/ln_noviny.asp?c=A101030_000080_ln_noviny_sko&klic=239671&mes=101030_0

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • E. Gellner, Jazyk a samota: Wittgenstein, Malinowski a habsburské dilema. Brno 2005
  • E. Gellner, Nacionalismus. Brno 2003
  • E. Gellner, Národy a nacionalismus. Praha 1993
  • E. Gellner, Pluh, meč a kniha : struktura lidských dějin. Brno 2001
  • E. Gellner, Podmínky svobody: občanská společnost a její rivalové. Brno 1997
  • E. Gellner, Rozum a kultura : historická úloha racionality a racionalismu. Praha 1999

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

anglicky