Diskuse:Společenské vědy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ve společenských vědách sice plavu, ale poněkud mě překvapilo zařazení teologie jako podoboru religionostiky... Nebyl by k dispozici zdroj tohoto zařazení? Formol 01:31, 3. 5. 2008 (UTC)

Zařazení zrušeno, asi sem to napsal špatně... zdroj nemám. --Jenda H. 14. 9. 2008, 11:48 (UTC)

Humanitní a socialní vědy[editovat zdroj]

nerozumím tedy, co jsou vědy humanitní a které jsou sociální, nebo společenské. Autor (Merriam 1964), kterého nyní čtu, je rozlišuje. Já zde však nenašel tuto distinkci vůbec.

Článek je pouze nepřesným orientačním pahýlem. Pokud máte zájem můžete článek předělat podle rozlišení pana Merriama. Tím by padl problém se zdroji. --Jenda H. 14. 9. 2008, 11:48 (UTC)

Oddělení humanitních a společenských věd[editovat zdroj]

Dobrý den, v první řadě by bylo podle mého názoru třeba oddělit od sebe humanitní a společenské vědy, inspirovat se relativně kvalitními anglickými články k těmta tématům a zařadit problém do českého kontextu.Pokud bude splněno první podmínka, ráda přispěju. -- Tento nepodepsaný komentář přidala uživatelka RebekaK. (diskusepříspěvky)

Zdravím, téma je třeba určitě rozdělit a proto Editujte s odvahou. --Elm 26. 10. 2010, 21:21 (UTC)

Nesouhlasím s rozdělením[editovat zdroj]

Rozdělení článku je motivováno zvyklostmi, které panují na anglické wikipedii s odůvodněním, že její články jsou kvalitní. O jejich hodnověrnosti sice nepochybuji, ale toto rozdělení vychází, mohu-li to tak říct, z anglosaských akadamických tradic, které oba pojmy oddělují. V našich zemích podbné označování nemá obdoby. Tradičně rozdělujeme vědy pouze na přírodní a společensko-vědní (humanitní). Rozdíl mezi společenskými vědami a vědami humanitními je podle anglické wikipedie nepatrný, jejich vzájemné vymezení je vágní, místy se obory svého působení překrývají (srovnej http://en.wikipedia.org/wiki/Humanities a http://en.wikipedia.org/wiki/Social_sciences). Mimo jiné, z předchozí diskuze je patrné, že "neindoktrinováni" anglosaskými zvyklostmi ono rozdělení ani nechápeme. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 84.42.236.65 (diskuse)

Pokud by byl věrohodný, který by výše uvedená tvrzení doložil, pak by ale klidně mohl existovat tento článek i články Humanitní vědy a Sociální vědy pojímané jako anglosaské rozdělení. Ale takový zdroj nevidím. --Elm 31. 3. 2011, 20:04 (UTC)
@Elm: V odkazovaném článku Humanitní věda jsem uvedl zdroj podporující rozdělení – Klasifikaci oborů vzdělání. Proto bych se také přikláněl k rozdělení, ale provést by to měl někdo znalejší věci, aby to bylo dostatečně korektní. Napadl mě prof. Sokol. --Vlout (diskuse) 20. 6. 2016, 20:01 (CEST)
@Elm, Sokoljan:Jelikož se k tomu nikdo neměl, ujal jsem se toho podle shora uvedeného zdroje sám. Ještě je možnost upřesnit položky v příslušné šabloně. --Vlout (diskuse) 30. 6. 2016, 11:34 (CEST)