Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Rohanský palác, Karmelitská ulice
Rohanský palác, Karmelitská ulice
Sídlokoresp. adresa sídla:
Karmelitská 529/5
Praha 1, Malá Strana
118 12 Praha 011
Souřadnice
MinistrVladimír Balaš (STAN)
NáměstciJaroslav Miller
Robert Plaga
Pavla Katzová
Jan Mareš
Radka Wildová
Václav Velčovský
Milan Štábl
Státní tajemníkJindřich Fryč
Webová stránkawww.msmt.cz

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT, anglická zratka MEYS[p. 1]) je ústřední orgán státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro státní péče o děti, mládež, tělesnou výchovu, sport, turistiku a sportovní reprezentaci státu. Často bývá zkráceně označováno jen jako Ministerstvo školství. Sídlí v Karmelitské uliciPraze 1-Malé Straně.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvu je podřízena Česká školní inspekce a řada přímo řízených organizací (z nejvýznamnějších Dům zahraniční spolupráce, CERMAT a Národní pedagogický institut).

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb.

Školská reforma[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Reforma vysokých škol v Česku.

Ve školním roce 2007/2008 se uvolnily učební osnovy pro 1. a 6. třídy a základní školy si mohly (ale nemusely) vytvořit vlastní učební plány.[2][3][4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1655 bylo školství řízeno superintendanty.[5] Později zde (se sídlem ve Vídni) byla Studijní dvorská komise (Studienhofkommission). Ministerstvo vzniká roku 1848 jako Ministerstvo veřejného vyučování (Ministerium des öffentlichen Unterrichtes), ale vzápětí je přejmenováno na Ministerstvo kultu a vyučování (Ministerium für Cultus und Unterricht). Roku 1918 byl zřízen Úřad pro správu vyučování a národní osvětu, který brzy nesl jméno Ministerstvo školství a národní osvěty. Od roku 1945 Ministerstvo školství a osvěty a od roku 1953 Ministerstvo školství (a zřízeno Ministerstvo kultury, pod které přešla osvěta). Od roku 1988 nese název Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V roce 2015 ministerstvo udělilo akreditaci programu „I ve mně je lídr“, který podle religionisty Ivana Štampacha vychází z mormonské nauky.[6]

Ve své veřejné výroční zprávě zpravodajská služba BIS varovala, že vliv sovětské verze moderních dějin a proruského panslovanství na výuku historie, českého jazyka a literatury na českých školách je součástí ruské hybridní strategie.[7] V lednu 2019 se kvůli výuce historie na školách sešel ministr školství Robert Plaga s ředitelem BIS Michalem Koudelkou.[8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Z anglického Ministry of Education, Youth and Sports.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.msmt.cz/ministry
  2. Školská reforma: “Učitelé musí změnit své zajeté stereotypy“. iDNES.cz [online]. 2008-01-10 [cit. 2016-12-08]. Dostupné online. 
  3. Nový školní rok začal se změnami. Rozhlas.cz. Dostupné online [cit. 2016-12-08]. 
  4. Nová reforma školství by měla odstranit biflování. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2016-12-08]. 
  5. MŠMT od roku 1848 do současnosti, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2022-05-29]. Dostupné online. 
  6. České školy učí podle gurua mormonů. Úředníci to schválili. idnes.cz [online]. 14. března 2015 2:00. Dostupné online. 
  7. Nechceme přepisovat výuku dějepisu, zdůraznil šéf BIS. Novinky [online]. 22. ledna 2019. Dostupné online. 
  8. Šéf BIS: Nechceme přepisovat dějepis, ale žáci potřebují souvislosti. iDnes [online]. 21. ledna 2019. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]