Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Office for the Protection of Competition building in Brno, Brno-City District.jpg
Vznik1. listopadu 1996
Právní formaorganizační složka státu
Sídlotřída Kpt. Jaroše 1926/7, Brno, 602 00, Česko
Souřadnice
PředsedaJUDr. PhDr. Petr Mlsna Ph.D.
Oficiální webwww.uohs.cz/en/homepage.html a www.uohs.cz/cs/uvodni-stranka.html
Datová schránkafs2aa2t
IČO65349423 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (zkratka ÚOHS, lidově Antimonopolní úřad) je ústřední orgán státní správy České republiky pro oblast hospodářské soutěže a veřejných zakázek se sídlem v Brně. Vznikl 1. července 1991 jako Český úřad pro hospodářskou soutěž, v letech 1992–1996 působil jako Ministerstvo pro hospodářskou soutěž. Působnost Úřadu je vymezena zákonem č. 273/1996 Sb., o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úkoly Úřadu[editovat | editovat zdroj]

Úřadu přísluší vytvářet podmínky pro podporu a ochranu hospodářské soutěže, vykonávat dohled při zadávání veřejných zakázek a veřejné podpory. V oblasti veřejné podpory rozhodoval Úřad v letech 2000–2004 o slučitelnosti poskytování veřejné podpory s právem ES. Tato pravomoc přešla od 1. května 2004 plně na Evropskou komisi. Úřad je poradenským, monitorovacím a konzultačním orgánem.

Vedení Úřadu[editovat | editovat zdroj]

V čele Úřadu je předseda, kterého jmenuje na návrh vlády prezident republiky. Funkční období předsedy je 6 let a nikdo nesmí být do této funkce jmenován na více než dvě funkční období. Předseda Úřadu nesmí být členem žádné politické strany nebo politického hnutí.

Přehled předsedů Úřadu[editovat | editovat zdroj]

Přehled místopředsedů Úřadu[editovat | editovat zdroj]

Do 31. prosince 2006 se jednalo o funkci náměstka, po tomto datu o místopředsedu.

 • JUDr. Hynek Brom (2009–dosud) – I. místopředseda
 • JUDr. Eva Kubišová (2011–dosud)
 • JUDr. Petr Solský (2015- dosud)

Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce[editovat | editovat zdroj]

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má splňovat v českém institucionálním systému dvě funkce – dohled nad veřejnými zakázkami a roli antimonopolního dozoru. ÚOHS však dlouhodobě údajně trpí neefektivitou[3], problematickými rozhodnutími, uzavřeností úřadu před veřejností, politickým ovlivňováním (Jiří Švachula,[4] Jaroslav Faltýnek). Za tento stav je odpovědný a dlouhodobě kritizovaný předseda úřadu Petr Rafaj.

Pod vlivem nedávných korupčních kauz vedení ÚOHS se naplno projevily systémové problémy dohledu nad zadáváním veřejných zakázek v České republice. Úřad není v současném modelu funkční a není schopen plnit roli nezávislého gestora veřejných zakázek. Tento trh přitom představuje stovky miliard korun ročně.

Mezi zásadními zjištěnými problémy je nadměrná koncentrace pravomocí v rukou předsedy úřadu Petra Rafaje, který ve svém postavení zcela ovládá úřad z personální stránky a má silné nástroje k ovlivňování rozhodování úřadu v prvním i druhém stupni.

Organizační nastavení ÚOHS je ve srovnání s ostatními unijními státy ojedinělé. Je naprosto výjimečné, aby bylo rozhodování o miliardové veřejné zakázce v rukách jednoho člověka, aniž by na něj byly kladeny nároky jako na soudce.

Navrhovaná reforma ÚOHS[editovat | editovat zdroj]

Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Oživení a Transparency International ČR (TI) přichází s návrhem reformy, která by zlepšila dohled nad veřejnými zakázkami a zefektivnila fungování úřadu. Úřad musí být transparentní, rychlý a odolný proti politickým tlakům.

Každá reforma dohledu nad veřejnými zakázkami, která chce řešit systémové problémy ÚOHS, by měla obsahovat tyto principy:

 1. Vznikne stálý nezávislý kolektivní orgán pro rozhodování v řízeních o přezkumu zadávání veřejných zakázek.
 2. O návrzích dodavatelů bude rozhodovat kolektivní orgán v jediné instanci.
 3. Pravomoci předsedy budou zákonem vymezeny tak, aby jako jediná osoba nemohla ovládat rozhodování v přezkumu.
 4. Předseda bude do funkce jmenován podle výsledků otevřeného výběrového řízení.
 5. Pro funkci předsedy i členů kolektivního rozhodovacího orgánu budou stanoveny minimální odborné požadavky, funkční období a odvolací důvody.
 6. Úřad bude otevřený účastníkům na trhu veřejných zakázek i veřejnosti a bude poskytovat podporu zadavatelům a ochranu dodavatelům.

Další informace o navrhované reformě se dočtete zde.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Jmenování, odvolání a pověření prezidenta republiky ve vztahu k vládě České republiky [online]. Praha: Kancelář prezidenta republiky [cit. 2014-10-09]. Dostupné online. 
 2. Historie Úřadu [online]. Brno: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [cit. 2014-10-09]. Dostupné online. 
 3. https://www.transparency.cz/kauzy/nefunkcni-uohs-v-siti-politicke-korupce/
 4. https://domaci.ihned.cz/c1-66746200-obzaloba-v-kauze-svachula-mluvi-o-korupci-masivnich-rozmeru-klicovym-dukazem-jsou-odposlechy-hovoru-s-faltynkovymi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]