Národní sportovní agentura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Národní sportovní agentura
Vznik1. srpna 2019
Právní formaorganizační složka státu
SídloČeskomoravská 2420/15 Praha 9
PředsedaOndřej Šebek
1. místopředsedkyněMarkéta Kabourková
2. místopředsedafunkce neobsazena
Oficiální webagenturasport.cz
E-mailinfo@agenturasport.cz
Datová schránkavnadiz2
IČO07460121 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní sportovní agentura je ústřední správní úřad ve věcech podpory sportu, turistiky a sportovní reprezentace státu se sídlem v Praze. Vznikla 1. srpna 2019. Působnost agentury je vymezena zákonem č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu.[1]

Národní sportovní agentura vzniká za účelem rozdělení sportu v rámci školství a mimoškolních aktivit. Z finančního hlediska je dotována státem jakožto organizační složka státu a tím se například docílilo přímé finanční pomoci (státních dotací) sportovním spolkům a svazům.

Působení agentury[1][editovat | editovat zdroj]

 • Takové působení vzniká v rámci schválení návrhu plánu státní politiky vládou České republiky, který má za úkol definovat cílovou skupinu (skupiny sportovců). Na schválený plán má za úkol dohlížet i v rámci jeho exekuce.
 • Dále působí na úrovni vypisování podpůrných a dotačních programů pro sport, turistiku a sportovní reprezentaci.
 • Národní sportovní agentura dohlíží na zacházení s takto udělenými prostředky a kontroluje i postoupené finance zúčastněným osobám a strukturám.
 • Jejím úkol je i vytvoření podmínek a podpory pro sport dětí a mládeže a jejich trenéry, dospělých a pro další rozvoj sportu. Celková působnost se vztahuje i na parasportovní aktivity, organizace a jedince. Příjemci takové podpory jsou i mezinárodní, olympijští a paralympijští sportovci a podpůrné organizace těchto sportovců.
 • Zřizuje příspěvkovou organizaci za účelem plnění závazků plynoucích z Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu. Agentura může rozhodnout také o změnách příspěvkové organizace, jejímž je zřizovatelem. Nad danou organizací má plný dohled.
 • Vydává program prevence ovlivňování výsledků sportovních zákonů.
 • Vede v elektronické podobě rejstřík sportovních organizací a dalších osob žádajících o poskytnutí podpory podle § 6b, sportovců, trenérů a sportovních zařízení, na jejichž činnost se žádá o poskytnutí podpory. Osoby neregistrované v daném rejstříku nemohou žádat o dotace vypsané Národní sportovní agenturou. https://rejstriksportu.cz/
 • Agentura funguje i na mezinárodním měřítku. Spolupracuje se sportovními organizacemi z jiných zemí a i s nadnárodními organizacemi v rámci oblasti sportu a jeho reprezentace.
 • Agentura vydává etický kodex, kterým se při své činnosti řídí zaměstnanci a další představitelé Agentury. Součástí kodexu jsou rovněž pravidla styku zaměstnanců a představitelů Agentury s veřejností, se zástupci sportovních organizací a dalšími činovníky v oblasti sportu. Vědomé porušení etického kodexu se považuje za porušení služební kázně státního zaměstnance, za závažné porušení povinnosti zaměstnance a za zvláště hrubé porušení povinností vyplývajících z funkce předsedy a místopředsedy Agentury. Tím je rozuměno, že agentura sebereguluje své zaměstnance a odpovídá za ně.

Vedení agentury[editovat | editovat zdroj]

Předseda[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším představitelem Národní sportovní agentury je předseda, kterému sekundují dva místopředsedové. Předsedu Národní sportovní agentury jmenuje a odvolává vláda na návrh předsedy vlády. Funkční období předsedy je 6 let, přičemž může být jmenován opakovaně. Měl by jím být plně svéprávný a bezúhonný občan České republiky starší 30 let, který bude splňovat náležité zkušenostní a morální předpoklady pro svědomité a řádné vykonávání této funkce. Zároveň je s tímto úřadem spjatá neslučitelnost výkonu funkce člena řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikajících osob, výkon jakékoli funkce ve sportovní organizaci a výkon podnikatelské, poradenské nebo zprostředkovatelské činnosti a jiné výdělečné činnosti v oblasti sportu, s výjimkou činnosti vědecké, publicistické nebo pedagogické. Také je vyloučena majetková účast předsedy Národní sportovní agentury na obchodní společnosti podnikající v oblasti sportu.[1]

Obsazení úřadu[editovat | editovat zdroj]

Od prosince 2022 je předsedou Národní sportovní agentury sportovní manažer Ondřej Šebek.

Prvním předsedou agentury byl poslanec a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. V lednu 2021 se potýkal s kritikou ohledně své účasti na oslavě v teplickém hotelu, která porušovala tehdejší vládní protiepidemická opatření; Hnilička poté rezignoval na mandát poslance, z agentury odešel až 17. května 2021. Ve funkci předsedy ho nahradil sportovní funkcionář a bývalý profesionální brankář pozemního hokeje Filip Neusser, který funkci opustil k 30. listopadu 2022.

Přehled předsedů[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Předseda Začátek a konec v úřadu Dny v úřadu
1. Milan Hnilička 26. srpna 2019[2] 17. května 2021[3] 630
2. Filip Neusser 17. května 2021[4] 30. listopadu 2022 562
3. Ondřej Šebek 1. prosince 2022[5] úřadující dosud 120

Místopředsedové[editovat | editovat zdroj]

Místopředsedy Národní sportovní agentury jmenuje a odvolává předseda Národní sportovní agentury. Zastupují předsedu dle jeho rozhodnutí ve stanoveném rozsahu. Padá na ně stejná neslučitelnost této funkce, jako na předsedu.[1]

Obsazení úřadu[editovat | editovat zdroj]

Funkce místopředsedů plnili od vzniku agentury Ivo Lukš a Michal Janeba. Ti byli odvoláni v lednu 2021 a jejich nástupnicemi se staly Markéta Kabourková a Soňa Bergmannová.[6] Po nástupu předsedy Neussera v květnu 2021 pak rezignovala Bermannová a Kabourková takto pravděpodobně učiní ke konci června 2021.[7] Nový předseda chce své místopředsedy vybrat v transparentním a otevřeném výběrovém řízení.[7]

Odbory[editovat | editovat zdroj]

V rámci Agentury pak působí odbor podpory sportu, pod něhož spadají dvě oddělení dotací ve sportu, oddělení evidence ve sportu a oddělení koncepcí a metodiky ve sportu. Dále pak odbor podpory úřadu, který se dále dělí na oddělení práva a legislativy a oddělení kontroly dotací.[8]

Národní rada pro sport[editovat | editovat zdroj]

Národní rada pro sport funguje jako poradní orgán předsedy Agentury. Před založením Agentury sloužila jako poradní orgán Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Rada má nejméně 15 členů, které jmenuje předseda Agentury. Předsedou Národní rady pro sport je automaticky z funkce předseda Národní sportovní agentury.[1]

Rada má 27 členů, mezi něž se řadí aktivní i bývalí sportovci (Jaromír Jágr, Pavel Nedvěd, Barbora Špotáková a další…) či političtí představitelé (Martin Kuba, Jan Birke).[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e INFO@AION.CZ, AION CS-. 115/2001 Sb. Zákon o podpoře sportu. Zákony pro lidi [online]. [cit. 2021-06-23]. Dostupné online. 
 2. Vedení Národní sportovní agentury je kompletní. Národní sportovní agentura [online]. 2019-10-15 [cit. 2021-06-03]. Dostupné online. 
 3. Hnilička rezignoval kvůli pracovnímu vypětí, souvislost s auditem odmítl. Novinky.cz [online]. 2021-05-17 [cit. 2021-06-03]. Dostupné online. 
 4. Předsedou Národní sportovní agentury jmenován Filip Neusser. Národní sportovní agentura [online]. 2021-05-17 [cit. 2021-06-03]. Dostupné online. 
 5. Novým předsedou Národní sportovní agentury je Ondřej Šebek. ČT24 [online]. Česká televize, 2022-11-23 [cit. 2022-12-19]. Dostupné online. 
 6. Hnilička udělal razantní změny v Národní sportovní agentuře, odvolal oba místopředsedy. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2021-06-13]. Dostupné online. 
 7. a b Ve sportovní agentuře končí po nástupu Neussera obě místopředsedkyně. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz [cit. 2021-06-13]. Dostupné online. 
 8. Organizační struktura. Národní sportovní agentura [online]. [cit. 2021-06-23]. Dostupné online. 
 9. Národní rada pro sport. Národní sportovní agentura [online]. [cit. 2021-06-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]