Úřad průmyslového vlastnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Úřad průmyslového vlastnictví
Budova Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze
Budova Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze
Vznik1. ledna 1993
Právní formaorganizační složka státu
SídloAntonína Čermáka 1057/2a, Praha, 160 68, Česko
Oficiální webupv.gov.cz
E-mailposta@upv.gov.cz
Datová schránkaix6aa38
IČO48135097 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o úřadu České republiky. O úřadu Slovenské republiky pojednává článek Úřad průmyslového vlastnictví Slovenské republiky.

Úřad průmyslového vlastnictví (lidově patentový úřad) je ústřední orgán státní správy České republiky, v jehož působnosti je ochrana průmyslového vlastnictví, zejména plní funkci patentového a známkového úřadu. V čele úřadu je předseda, kterého jmenuje a odvolává vláda. Úřad byl zřízen ke dni 1. ledna 1993 zákonem č. 21/1993 Sb. v rámci rozdělení Československa.

Oblast působnosti[editovat | editovat zdroj]

Jako patentový a známkový úřad do působnosti Úřadu průmyslového vlastnictví [1] patří především udělování patentů a vedení rejstříků ochranných známek. Dále se zabývá ochranou průmyslových vzorů, užitných vzorů, topografie polovodičových výrobků, zeměpisných označení a označení původu výrobků. V těchto oblastech úřad rozhoduje ve správním řízení.

Rovněž je činný v oblasti právní úpravy patentových zástupců, získává, zpracovává a zpřístupňuje fond světové patentové literatury, zabezpečuje plnění závazků z mezinárodních smluv z oblasti průmyslového vlastnictví, jichž je Česká republika členem, a spolupracuje s mezinárodními organizacemi a úřady jiných států v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví. Úřad vydává věstník, v němž jsou zejména oznamovány skutečnosti o vedených správních řízeních a o udělených ochranách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem Úřadu průmyslového vlastnictví byl Patentní úřad, který byl spolu s Patentním soudem zřízen v roce 1919. K 1. dubnu 1952 byl zřízen Úřad pro vynálezy a zlepšovací náměty, později Úřad pro vynálezy a Státní úřad pro vynálezy a normalizaci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] Elektro 8-9/2011

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]