Turistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Turista

Turistika je zájmová činnost (sport, koníček, hobby) spočívající v krátkodobém cestování a poznávání prostředí, krajiny, památek, zvyků a lidí. Pak se turista vrací na místa svého obvyklého pobytu. Klasická turistika je pěší a spíše individuální, počátkem 20. století přibyla cykloturistika, později mototuristika a od poloviny 20. století turistika skupinová a organizovaná. Tím vzniká turistický průmysl a cestovní ruch jako stále významnější odvětví hospodářství. V ČR je turistika od 19. století velice oblíbená a komunita turistů rozšířená. Od roku 1888 mají čeští turisté svoji organizaci, Klub českých turistů (KČT), který udržuje na území České republiky hustou síť značených stezek pomocí turistických značek. Přibližně od roku 2013[1] [2][3] se rozšiřuje též turistika naboso.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prinzessin Victoria Luise v Hamburku, první loď nabízející turistické vyjížďky
Turisté na Karlově mostě v Praze
Turisté pod Eiffelovkou v Paříži

Pěší putování do vzdálených krajin začíná patrně náboženskými poutěmi často na velké vzdálenosti (Mekka, řeka Ganga, Santiago de Compostela, Jeruzalém, Řím aj.), při nichž poutníci zároveň sbírali zajímavé zážitky a někdy je pak i publikovali. V české literatuře jsou nejstarší cestopisy z poutí do Jeruzaléma od Martina Kabátníka (1492) nebo Oldřicha Prefáta z Vlkanova (1547). Jinou početnou skupinu poutníků tvořili pocestní studenti a řemeslní tovaryši na vandru.

Turistika v moderním smyslu slova vznikla koncem 18. století v souvislosti s romantismem a s objevem krás divoké přírody, zejména vysokých hor a přímořských krajů. Kolem roku 1800 se také poprvé objevuje slovo turistika, odvozené z francouzského tour, okružní cesta, putování. Jedním z prvních slavných turistů v Čechách byl Karel Hynek Mácha. K rozvoji turistiky významně přispěly železnice, které turistům umožnily dopravovat se do vysokohorských oblastí a jiných zajímavých krajin, kde pak začaly vznikat turistické ubytovny, hotely a počátky turismu jako hospodářského odvětví. U nás hrála turistika významnou roli v poslední fázi národního obrození zejména ve vzdělaných vrstvách. K jejímu rozšíření přispělo i skautské hnutí.

V průběhu 20. století se nejdříve rozšířila turistika po vodě a na kolech, od 30. let i v autě a na motorce. V poválečných letech pronikla turistika i mezi dělníky a začala se organizovat v poznávacích zájezdech a exkurzích, z nichž vznikl masový turismus, dovolené v horách a u moře. Po roce 1989 se otevřely cesty do celého světa, pro organizované zájezdy a pobyty i pro individuální turisty.

Současné trendy[editovat | editovat zdroj]

Od 60. let 20. století se organizovaný cestovní ruch stává masovým jevem a jen v mezinárodním cestovním ruchu cestuje ročně téměř miliarda lidí.[4] Vedle toho však trvá i klasická individuální turistika, pěší, cyklistická, motorizovaná i vodní a vznikají i nové formy turistického cestování, například autostop. Z poznávacích cest mladých lidí a studentů, kteří se snaží cestovat co nejlevněji, vzniklo hnutí batůžkářů (backpackers), kteří obvykle cestují veřejnou dopravou od města k městu nebo od jedné turistické atrakce ke druhé a všechno si nosí na zádech. Někteří přenocují pod širým nebem, například v parcích, jiní využívají levné noclehárny.

Dalším trendem, který se v Česku rozšiřuje od roku 2013, je turistika naboso. Vznikají seskupení bosých turistů spolek Bosá turistika[5], bosé parky či programy.

Hlavní odvětví turistiky[editovat | editovat zdroj]

Batůžkáři (backpackers) ve městě

Mimo rekreační a poznávací turistiku existuje několik dalších níže uvedených odvětví. Podle jednoho aspektu lze turistiku rozdělit na tuzemskou a zahraniční.

Slovo turistika lze najít i v několika neologismech nebo spojení s přeneseným významem:

V angličtině je ustáleno několik dalších termínů, rozdělených do několika skupin:

 • cestování za dobrodružstvím a extrémy
 • cestování do zemí s jinými zákony – příklad: tzv. birth tourism – cestování za účelem porodu (aby se dítě narozením v této zemi stalo tzv. přirozeným občanem a získalo určitou výhodu)
 • cestování za kulturou, náboženstvím nebo uměním
 • specifický turismus jako cestování za jediným konkrétním fenoménem – například modelem Hobitína na Novém Zélandu
 • cestování za konkrétní událostí – například za sportovním utkáním
 • kulinářský turismus – cestování za jídlem a pitím (např. víny)
 • cestování za účelem nočního života a večírků
 • turismus s nízkou zátěží na životní prostředí
 • turismus za účelem lékařského vyšetření
 • voyeristický turismus a „katastrofický“ turismus (disaster tourism) – za místy katastrof, utrpení, války, bídy, atd.
 • turismus spojený s vodou, např. cestování na výletních lodích nebo za mořským životem (za velrybami, žraloky, podmořskou faunou)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ottův slovník naučný, heslo Turistika. Sv. 25, str. 931

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. VRÁNKOVÁ, Karolína. www.respekt.cz [online]. www.respekt.cz, [cit. 2016-03-28]. Dostupné online.  
 2. www.bosaturistika.cz [online]. www.bosaturistika.cz, [cit. 2016-03-28]. Dostupné online.  
 3. Doma.cz - magazín pro Váš úspěšný den [online]. Doma.cz - magazín pro Váš úspěšný den, [cit. 2016-03-28]. Dostupné online.  
 4. UNWTO World Tourism Barometer červen 2009
 5. www.bosaturistika.cz [online]. www.bosaturistika.cz, [cit. 2016-03-27]. Dostupné online.  
 6. Czech Republic Has Its Answer to the Beverly Hills Star Tour [online]. Wall Street Journal, 16. května 2012, [cit. 2016-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Meet the strangest startup in travel: CorruptTour [online]. travel.cnn.com, 16. dubna 2013, [cit. 2016-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. On the Crony Safari, a Tour of a City’s Corruption [online]. The New York Times, 12. srpna 2013, [cit. 2016-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Corruption redefined as tourism in Czech Republic [online]. BBC, 2. června 2014, [cit. 2016-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]