Mormonismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mormonismus je duchovní směr několika různých společenství na pomezí křesťanství spojených s postavou proroka Josepha Smithe a jeho dílem, Knihou Mormonovou. Členové těchto skupin se nazývají mormoni. V současné době jsou dominantní především 3 mormonská společenství.

  • Kristova komunita (RLDS - reorganizovaná LDS) – nepovažuje se za jedinou pravou církev, raději na sebe nahlíží jako na křesťanskou komunitu
  • FLDS (fundamentalistická LDS)- největší polygamní mormonská církev v dnešních USA. Odštěpila se od LDS církve během éry Wilforda Woodruffa, který ustoupil americké vládě a vzdal se plurálního manželství.

Historie[editovat | editovat zdroj]

CJKSPD založil v USA, ve státě New York, v roce 1830 Joseph Smith původně pod jménem Církev Ježíše Krista[1], teprve v roce 1938 k názvu přidal zkratku LDS - Svatí posledních dní (Later day Saints). Smith postupně vytvořil vlastní systém teologie, sepsaný v knihách, které, jak tvrdil, mu zjevil anděl. V těchto knihách se vyskytují teze, že Bůh byl původně člověkem, polygamie (Smithovým termínem: plurální manželství), že je Bohem chtěná forma rodinného života, lidé se mohou zástupně nechat křít i za mrtvé a další[1]. Politické snahy Smithovy církve se však setkaly s odporem, mormoni byli vyháněni ze všech států, v nichž se usadili[1].

Smithův nástupce Brigham Young proto mormonskou komunitu po vzoru biblického exodu vyvedl roku 1847 do zaslíbené země, patřící tehdy Mexiku, kde mormoni založili Salt Lake City. Město se brzy po válce s Mexikem dostalo pod vládu Spojených států. Polygamní manželství mormoni praktikovali do roku 1890, byla důvodem nátlaku federálních úřadů a často byla zdrojem zášti a konfliktů. Od 40. let 19. století konají mormoni misijní práci mimo USA, díky tomu se počet mormonů ve světě odhaduje na 14 milionů, přičemž 5,5 milionu je v samotných USA[2].

Historie v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

V českých zemích působila CJKSPD již před druhou světovou válkou, její činnost byla zakázána za německé okupace a v době komunistického režimu. Po roce 1989 svou činnost obnovila, při sčítání lidu v roce 2011 se k ní hlásilo 962 osob[2].

Učení[editovat | editovat zdroj]

Učení církve vychází z předpokladu, že žádná existující církev nemá absolutní pravdu a není církví, kterou založil Kristus, když žil na Zemi. Pravá Kristova církev byla obnovena Josephem Smithem a není odvozena od evropských církví.

Zákon trvalého pokroku - nutné je neustálé zdokonalování, i Bůh byl nejprve pouhým člověkem, ale zdokonalením dosáhl svého nynějšího nebeského postavení[2]. Každý člověk tak může očekávat, že pokud vytrvá ve snaze se zdokonalit, dosáhne božství[2]. V osobním pokroku je důležitá církev, která pomáhá členům na správné cestě podle Božích zákonů.

Hlavní autoritou nejsou pouze písma - Bible a Kniha Mormon, ale živá autorita - žijící prorok, za něhož je považován aktuální prezident církve[2].

Mezi symboliku církve patří sochy anděla Moroni, troubícího na trubku, který nahrazuje kříž mučedníků, obecně však církev zvláštní symboly nemá, sází na estetiku pseudorealizmu [1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d PUTNA, Martin C. Obrazy z kulturních dějin americké religiozity. Praha: Vyšehrad, 2010. S. 173-184. 
  2. a b c d e FILIPI, Pavel. Křesťanstvo. Historie, statistika, charakteristika křesťanských církví. Brno: CDK, 2012. S. 183-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]