Diplomová práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Diplomová práce (lidově nazývaná též diplomka) je obsáhlejší odborná práce, rozsáhlejší než bakalářská práce, jejíž úspěšné vypracování a obhájení je pro studenta vysoké školy jednou z podmínek pro získání akademického titulu v magisterském studijním programu. Obhajoba diplomové práce je součástí státní závěrečné zkoušky.

Přesněji je takto zpravidla historicky nazývána diplomová (magisterská) práce. Nicméně lze se běžně setkat s tímto označením i pro bakalářskou (diplomovou) práci, protože i ta je diplomová – i za bakalářskou práci je udělován vysokoškolský diplom.

Účelem diplomové práce je prokázat, že student je schopen samostatně tvůrčím způsobem zpracovat odborné téma. Obvykle je vypracována písemně, ale na některých typech škol (typicky uměleckých) může mít i jinou formu.

Vysokoškolský student, který pracuje na diplomové práci, se někdy nazývá diplomant (resp. bakalant). Studenti se někdy dopouštějí plagiátorství, přitom použití části, případně i celého cizího díla je možné i legálně, avšak musí být dodržena závazná pravidla včetně bibliografických citací.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ECO, Umberto. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc : Votobia, 1997. ISBN 8071981737.  
  • LÍZAL, Pavel. Zaměření a zpracování bakalářské práce [online]. Masarykova univerzita, 2006-11-21. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]