Diplomová práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Diplomová práce (lidově nazývaná též diplomka) je obsáhlejší odborná práce, rozsáhlejší než bakalářská práce, jejíž úspěšné vypracování a obhájení je pro studenta vysoké školy jednou z podmínek pro získání akademického titulu v magisterském studijním programu. Obhajoba diplomové práce je součástí státní závěrečné zkoušky.

Přesněji je takto zpravidla historicky nazývána diplomová (magisterská) práce. V magisterských studijních programech, které jsou zakončeny inženýrským titulem se lze někdy též setkat s hovorovým označením inženýrská (diplomová) práce. Nicméně lze se běžně setkat s tímto označením i pro bakalářskou (diplomovou) práci, protože i ta je diplomová – i za bakalářské studium je udělován vysokoškolský diplom. Pojem diplomová práce je však zpravidla (i dle vysokoškolského zákona) chápán ve smyslu magisterské práce.[1]

Účelem diplomové práce je prokázat, že student je schopen samostatně tvůrčím způsobem zpracovat odborné téma. Obvykle je vypracována písemně, ale na některých typech škol (typicky uměleckých) může mít i jinou formu.

Vysokoškolský student, který pracuje na diplomové práci, se někdy nazývá diplomant (resp. bakalant). Studenti se někdy dopouštějí plagiátorství, přitom použití části, případně i celého cizího díla je možné i legálně, avšak musí být dodržena závazná pravidla včetně bibliografických citací.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ECO, Umberto. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc : Votobia, 1997. ISBN 8071981737.  
  • LÍZAL, Pavel. Zaměření a zpracování bakalářské práce [online]. Masarykova univerzita, 2006-11-21. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111#p46-3