Úzus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úzus (z latinského usus užití, dovednost, zvyk) neboli uzance je označení pro pravidlo či ustálený zvyk, který není povinný, psaný, ale v určité oblasti všeobecně přijímaný a respektovaný. Úzus může také spočívat v tom, že je obvyklé uznávat chování, které se liší oproti kodifikované normě. Úzus může být motivací či inspirací k vytvoření psané normy nebo ke změně existující (psaná norma může být zachycením stávajícího úzu). Pokud k nějakému jednání dochází na základě úzu, neznamená to nutně, že je to způsob nejsprávnější nebo nejlepší.

Termín „úzus“ se místo slova „zvyk“ používá především v několika konkrétních oborech. Např. jazykový úzus je v lingvistice určitý ustálený způsob používání jazykových prostředků ve vztahu k určité době a prostředí, který zahrnuje i neobvyklá, nepravidelná nebo netradiční použití jazyka.

právu se úzus označuje jako zvykové právo.[zdroj?] V lékařství a v některých dalších oborech se pro postupy, které jsou v souladu se zvykovými standardy, používá označení lege artis.[zdroj?]

etice, v sociologii nebo v diplomacii je úzus jedním z hlavních zdrojů norem chování, například jako etiketa.[zdroj?]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]