Technologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Technologie (řecky τεχνολογια < τεχνη „dovednost“ + λογος „slovo, nauka, znalost“ + přípona ια) je obor techniky uplatňující se napříč všemi jejími odvětvími i obdobnými složkami lidské kutury (například zemědělství), který se zabývá tvorbou, zaváděním a zdokonalováním výrobních postupů. Podle daného odvětví to mohou být postupy a procedury mechanické (např. rubání, obrábění...), elektrotechnické a elektronické (radiolokace, informační technologie), jaderné (jaderně-analytické metody, ozařování), fyzikálně chemické (tavení, lití, napařování, destilace...), chemické (syntézy, krakování...), biochemické a potravinářské (kvašení, pečení...) apod.

Pojem technologie se nověji používá (zpravidla v množ. čísle) i ve významu oboru (průmyslu) technika, nejnovější technika, resp. elektronika (výsledek výroby – přístroje, stroje, zařízení), případně včetně nanotechnologie pod vlivem anglického slova technology.

Výraz technologie dále může znamenat:

  • souhrn výrobních, služebních prostředků nebo prostředků opravy daného podniku,
  • veškeré použité prostředky pro danou práci, týkající se výroby, opravy nebo služby,
  • souhrn dokumentů, nazývaných výrobní tajemství nebo know-how, patřících danému podniku, mezi něž patří prospekty, technické výkresy nebo technická dokumentace, plány, schéma, výrobní postupy a podobně,
  • oddělení technické přípravy výroby ve výrobním podniku. Konstruktér nakreslí technický výkres a připraví kusovník materiálu, ze kterého se má vyrábět. Technolog (pracovník oddělení technologie) určí, na kterých strojích, jakým nářadím a za kolik peněz se bude vyrábět. Stanoví rovněž montážní postup a vzhledem k rozčlenění montáže jednotlivých montážních celků a výrobku také organizační formu montáže (s ohledem na sériovost a možnosti mechanizace a automatizace montážního procesu).

Příklady existujících technologií[editovat | editovat zdroj]

Výuka[editovat | editovat zdroj]

Technologie příslušného odvětví je běžně vyučovaným předmětem na středních i vysokých školách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PRECLÍK, Vratislav: Průmysl 4.0 a jeho základní koncept, in Strojař: časopis Masarykovy akademie práce, leden – červen 2019, roč.XXVIII. , dvojčíslo 1, 2 . ISSN 1213-0591, registrace Ministerstva kultury ČR E13559, str. 1 - 11

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]