Jan Hraběta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Hraběta
Narození10. května 1940 (83 let)
Zlín
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Významné rolesprávcová – hra Lijavec
praotec Čech – hra České nebe
Rdousil – film Nejistá sezóna
Stanislav Horák – seriál Horákovi
MUDr. Šimek – seriál Doktor Martin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Hraběta (* 10. května 1940 Zlín) je český herec a komik, člen divadla Járy Cimrmana. Jako cimrmanolog užívá titulu „doktor inženýr“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Původně byl vyučen a pracoval jako elektromechanik, živil se také jako řidič nebo opravář motorů. Do uměleckého světa se dostal už v 60. letech jako osvětlovač v Divadle Na zábradlí, kde se seznámil s Andrejem Krobem a Václavem Havlem. Prostřednictvím Kroba se roku 1978 stal osvětlovačem v divadle Járy Cimrmana, a zanedlouho mu zde bylo nabídnuto herecké angažmá. Převzal především role za Oldřicha Ungera, který emigroval. První jeho rolí byl Král v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký. V pozdější době s ním alternovali zejména Jan Kašpar nebo Bořivoj Penc.

Roku 2008 podstoupil operaci nohy, po níž zůstal chodit o holi, což ho omezilo v hereckých možnostech, ale ve většině her se mohl nadále uplatnit, neboť zde existovaly „sedavé“ role psané primárně pro Jana Kašpara (upoutaného na vozík).[1] Např. ve hře Blaník přešel z fyzicky náročné role Hynka z Michle na sedící roli Smila Fleka, nebo v pohádce Dlouhý, široký a krátkozraký začal místo Krále hrát Děda Vševěda. Ve hře Akt mohl pokračovat ve své tradiční roli Bédy Síry, který po většinu doby sedí.

Kromě divadla má na svém kontě i řadu epizodních rolí ve filmech, a na počátku 21. století se uplatnil i ve větších rolích v několika televizních seriálech, například jako Standa v seriálu Horákovi.

Působil příležitostně také jako asistent režie, např. pro Ladislava Smoljaka, Jiřího Menzela nebo Václava Vorlíčka.

Divadelní hry[editovat | editovat zdroj]

*role, které Jan Hraběta stále hraje

Seriálové role[editovat | editovat zdroj]

Filmové role[editovat | editovat zdroj]

Kniha[editovat | editovat zdroj]

  • HRABĚTA, Jan; MAGDOŇOVÁ, Jana. Přes Zábradlí k Cimrmanům. [s.l.]: XYZ, 2022. 176 s. ISBN 9788076831483. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hvězda Cimrmanů, herec Jan Hraběta - Operace! Nemůže chodit - AHA.cz. Ahaonline.cz [online]. [cit. 2022-01-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]