École polytechnique

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
École Polytechnique
École centrale des travaux publics a École polytechnique
Ecole Polytechnique France seen from lake DSC03389.JPG
Motto
Pour la Patrie, les Sciences et la Gloire
Datum založení 28. září 1794
Sídlo Paříž
Zeměpisné souřadnice
Členství University of Paris-Saclay, Mediterra, Medicen, UniverSud Paris, Conférence des Grandes Écoles, ParisTech, Conférence des directeurs des écoles françaises d'ingénieurs a Couperinovo konsorcium
www.polytechnique.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pařížské sídlo školy v Rue Descartes v letech 1805-1976

École Polytechnique (často přezdívána X) je nejvýznamnější a nejznámější francouzská vysoká škola technického zaměření. Je známa svými vysoce náročnými přijímacími testy, ale také tím, že jsou její absolventi považováni za elitu a ve Francii má škola podobné postavení jako například v USA MIT. Absolventi školy také zastávají mnoho důležitých řídících míst ve francouzském průmyslu a ekonomice. Z řad studentů a absolventů vzešlo také několik držitelů Nobelovy ceny či jiných prestižních vědeckých ocenění.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

École Polytechnique byla založena již v roce 1794 a její sídlo se nacházelo v Latinské čtvrti v Paříži. V roce 1805 z ní Napoleon Bonaparte udělal důstojnickou školu a studenti - pokud jsou francouzští občané - mají uniformy, statut a plat důstojníků, ale ani cizinci neplatí školné. Dnes sídlí ve městě Palaiseau asi 15 km jihozápadně od Paříže, kam se přestěhovala v roce 1976. Škola patřila též k zakládajícím členům sdružení ParisTech a každoročně na ní úspěšně dostuduje přes 500 studentů. Na škole studuje přes 2000 studentů. Barvami univerzity jsou červená a žlutá. Jako důstojníci se studenti školy také pravidelně účastní oslav pádu Bastilly a také jsou známi tím, že v dobách ohrožení země bojovali za svoji vlast, například v roce 1814. Na nádvoří školy je pomník všem studentům, kteří padli za obranu vlasti.

Studijní programy[editovat | editovat zdroj]

Polytechnika nabízí tříletý bakalářský a čtyřletý inženýrský program v řadě oborů a vedle toho několik magisterských a doktorských programů. Asi třetina studentů jsou cizinci, magisterské a doktorské programy se učí většinou v angličtině. Nejdůležitější je inženýrský program, který začíná 8 měsíci vojenského výcviku a čtyřmi měsíci společných kurzů matematiky, fyziky, počítačů a ekonomie. Ve druhém roce si každý student vybere 12 kurzů z nejméně 5 různých disciplin, včetně humanitních a společenských věd. Třetí rok je věnován intenzivnímu studiu určitého oboru nebo tématu a končí čtyřměsiční praxí. Čtvrtý rok tráví většina studentů na nějaké jiné polytechnické škole, 35 % studentů volí zahraniční školy. Už během studia se nejlepším studentům otvírá přístup do státní služby.

Slavní studenti a absolventi[editovat | editovat zdroj]

(X znamená rok přijetí)

Vědci[editovat | editovat zdroj]

Průmyslníci, ředitelé[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]