Benoît Mandelbrot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Benoît Mandelbrot v roce 2006

Benoît Mandelbrot [benua mandelbro] (20. listopadu 1924 Polsko14. října 2010 Cambridge, Massachusetts, USA) byl francouzský matematik a zakladatel fraktální geometrie. Byl profesorem matematických věd na Yaleově univerzitě a pracoval pro IBM ve vývojovém středisku Thomase J. Watsona.

Život a výzkum[editovat | editovat zdroj]

Mladá léta[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Varšavě v Polsku. Od svých 12 let žil ve Francii. Narodil se v rodině s velkou akademickou tradicí. Jeho matka byla lékařka a jeho strýc Szolem Mandelbrojt byl skvělý pařížský matematik. Jeho rodina opustila v roce 1936 Polsko a odjela do Paříže.

Od roku 1951 publikoval práce z oblastí teorie informace, ekonomiky a dynamiky kapalin.

Fraktály[editovat | editovat zdroj]

V roce 1975 vytvořil pojem fraktál a popsal tyto struktury v knize Les objets fractals, forme, hasard et dimension (v češtině Fraktály: Tvar, náhoda a dimenze[1]). V tomto díle navázal na článek Deux types fondamentaux de distribution statistique (vyšlo česky v roce 1941 ve Statistickém obzoru, r. 22, str. 171–222, pod názvem Přírodní dualita statistického rozložení) českého geografa, demografa a statistika Jaromíra Korčáka z roku 1938.[2][3] V roce 1982 rozšířil a aktualizoval své myšlenky v knize Fraktální geometrie přírody. Toto vlivné dílo přivedlo fraktály do hlavního proudu profesionální i populární matematiky.

Přestože Mandelbrot vymyslel slovo „fraktál“, některé objekty představené v The Fractal Geometry of Nature, byly popsány dříve jinými matematiky (paradoxně to byla například Mandelbrotova množina).

Pozdní léta[editovat | editovat zdroj]

Zemřel ve věku 85 let v hospicu v Cambridgi v americké státě Massachusetts, příčinou smrti byla rakovina.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fraktály: Tvar, náhoda a dimenze, Benoît Mandelbrot; vydalo nakladatelství Mladá fronta ISBN 80-204-1009-0
  2. Fraktály: Tvar, náhoda a dimenze, Benoît Mandelbrot (přeložil Jiří Fiala); vydalo nakladatelství Mladá fronta ISBN 80-204-1009-0.
  3. Maurice R. Fréchet (1941): Sur la loi de répartion de certaines grandeurs geographiques. Journal de la societé de Statistique du Paris, 82, s. 114-122.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]