Centre national de la recherche scientifique

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní centrum vědeckého výzkumu
Siège du CNRS rue Michel-Ange Paris 2.jpg
Vznik19. října 1939
SídloPaříž, Francie
Souřadnice
LídrAntoine Petit (od 2018)
Rozpočet3 693 000 000 € (2021)
Zaměstnanců31 970 (2019)
Oficiální webwww.cnrs.fr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní výzkumné centrum (fr. Centre national de la recherche scientifique), častěji označované pouze zkratkou CNRS, je největší evropskou výzkumnou a vývojovou organizací se sídlem ve Francii. Hlavní sídlo CNRS je v Paříži (La Défense), avšak výzkumná střediska jsou rozložena po celé Francii. Centrum zaměstnává přes 11 600 vědců (26 000 zaměstnanců) a jeho rozpočet byl v roce 2004 2,2 miliardy euro. Aktivní strategie výměny a spolupráce se zahraničními špičkovými pracovišti umožnila této státní organizaci cestu mezi světovou elitu na poli výzkumu. Mezinárodní zastupitelstva sídlí v Bonnu, Bruselu, Johannesburgu, Moskvě, Pekingu, Santiagu de Chile, Tokiu, Tunisu, Washingtonu a Hanoji.

CNRS je vlastníkem velkého množství patentů a licencí. V oblasti zdravotnictví patří k nejdůležitějším licence na vakcínu proti Hepatitidě B, na „Diagnose-Kits“ proti HIV-Viru, vyvinutá ve spolupráci s institutem Pasteur, nebo na nové cytostatikum Navelbine. V informatice se jedná o různý software, nejzajímavější je svobodný software CeCILL.

Výzkumné oblasti[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je centrum tvořeno dvěma instituty:

  • Národní institut pro jadernou a částicovou fyziku
  • Národní institut pro výzkum vesmíru

Oblasti výzkumu[editovat | editovat zdroj]

  1. matematika, informatika, fyzika, planety a vesmír,
  2. chemie,
  3. biologie,
  4. sociální vědy,
  5. životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj,
  6. technické vědy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Národní výzkumné centrum bylo založeno 19. října 1939 zásluhou prezidenta republiky Alberta Lebrun jako nástupnická organizace Caisse nationale de la recherche scientifique a Office national des recherches scientifiques et des Inventions. CNRS se zaměřilo na neaplikačně orientovaný výzkum, tedy ne na vývoj technologií, nýbrž na získávání nových poznatků. Změny ve společnosti a hospodářský vývoj donutily centrum roku 1966 k celkové restrukturalizaci. Roku 1967 vznikl Národní institut pro astronomii a geofyziku (fr. L'institut national d'astronomie et de géophysique), později přejmenovaný na Národní institut pro výzkum vesmíru (fr. l'Institut national des sciences de l'univers (INSU)), a v roce 1971 Národní institut pro jadernou a částicovou fyziku (fr. l'Institut national de physique nucléaire et de physique des particules (IN2P3)).

Aby byla zabezpečena úzká návaznost mezi potřebami trhu a vědeckou činností, vznikl roku 1973 Spolek pro výzkum a průmysl (fr. Club Recherche-Industrie), který v současnosti sdružuje přes 5 000 členů.

Od roku 2002 probíhá další snaha o změnu vnitřní struktury centra za účelem jeho modernizace.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1954 centrum pravidelně uděluje ocenění pro nejlepší francouzské vědce a mladé výzkumníky. Zlatá medaile CNRS (Médaille d'or du CNRS) je nejdůležitějším oceněním pro vědu a výzkum jaké lze ve Francii získat.

CNRS obdrželo hned několik Nobelových cen.

Fieldsova cena

Abelova cena

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]