Přeskočit na obsah

Lyceum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Lyceum je v ČR čtyřletý středoškolský obor ukončený maturitní zkouškou, který obsahem vzdělávání stojí mezi gymnáziem a střední odbornou školou.[1] Absolventi získávají úplné střední odborné vzdělání s maturitou, na rozdíl od absolventů středních odborných škol a středních odborných učilišť nezískávají přímou (konkrétní) kvalifikaci pro výkon povolání[zdroj?], avšak na rozdíl od čtyř i osmiletých gymnázií obsahují rámcové vzdělávací programy (RVP) všech typů lyceí v ČR[2][3][4][5][6][7][8] výraznější složku odborných předmětů. Většina absolventů lyceí v ČR pokračuje dále studiem na vysoké škole. Lyceální studium je koncipováno jako obecně odborné s výrazně vyšším podílem všeobecného vzdělávání než na středních odborných školách, avšak s nižším než na gymnáziích.

V zemích Evropské unie je nejvíce rozšířeno ve Francii, kde lycée navazuje na nižší stupeň střední školy nazývané collège. Obecně je tak jako lyceum dnes nazývána výběrová střední škola v některých státech, včetně ČR.[9] V českých zemích byla též počátkem 20. století jako lyceum označována šestitřídní střední dívčí škola poskytující všeobecné vzdělání.[9] Absolventkou takového dívčího šestitřídního lycea (konkrétně jediného německojazyčného v Praze) byla např. Gerty Coriová, česko-americká lékařka a biochemička, nositelka Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství za rok 1947, první žena oceněná v této kategorii.

Maturita na lyceích

[editovat | editovat zdroj]

Profilová (školní) část maturitní zkoušky na lyceích od roku 2012 povinně sestávala ze dvou nebo tří povinných částí, kde nejméně jednu z povinných zkoušek žák koná ze vzdělávací oblasti odborného vzdělávání (v případě technického, ekonomického, pedagogického, přírodovědného, vojenského a zdravotnického lycea), později byl tento počet navýšen na tři povinné části. V případě kombinovaného lycea žák koná části zkoušky ze vzdělávací oblasti zvoleného zaměření (na výběr z maximálně tří zaměření, kde si žák vybírá zaměření dvě; na různých školách v různých kombinacích, minimálně však kombinované lyceum lze založit se dvěma zaměřeními; možná zaměření jsou: humanitní, přírodovědné a technické). [10] Dále maturitní zkouška obsahuje od roku 2011 část společnou (státní), kterou pro všechny školy určí ministerstvo školství. Společná část je rozdělena na 2 povinné zkoušky: z českého jazyka a literatury a buď libovolného cizího jazyka (který je na škole vyučován), nebo matematiky. Od roku 2013 tak lze složit maturitu z anglického, německého, francouzského, španělského či ruského jazyka.

Vykopávky na místech Aristotelova Lykeionu, dnešní Athény
Předběžná umělecká rekonstrukce Aristotelova Lykeionu (Lycea) od Domitrise Koukoulase, 2013
Bocageova mapa Athén ve starověkém Řecku, včetně umístění Lykeionu (Lycea), 1793

Přímou inspirací pro pojem moderního lycea byla aténská filozofická škola Lykeion (ve starořečtině: Λύκειον, romanizovaně: Lykeion), jinak také známá jako klasické Lyceum, kterou založil v roce 335 př. n. l. řecký filozof, pedagog a vědec, žák Platónův, otec mnoha přírodních věd, Aristoteles a 12 let ji vedl (do roku 322 př. n. l.).[11] Svůj název tato škola získala, protože se nacházela poblíž chrámu Apollóna Lykeiského. Tomuto typu školy se také říkalo peripatetická podle názvu krytého sloupořadí peripatos, kde se žáci učili. Díky svému vědeckému a badatelskému rozsahu, způsobu vyučování, kvalitní knihovně a využití moderních učebních pomůcek se stala tato škola prestižním vědeckým střediskem. Tato škola fungovala dále i po době Aristotelova života pod vedením řady vůdčích osobností, např. Theofrasta z Eresu, Stratóna z Lampsaku a Alexandra z Afrodisie (Afrodisijského), až do vojenského tažení římského generála Lucia Cornelia Sully, který ji zničil během útoku na Athény a jejich vyplenění v roce 86 př. n. l..[12] Podle stromořadí nebo sloupořadí (řecky peripathos) v Lykeionu, kde se Aristotelovi žáci a následovníci při diskusích procházeli, dostali ve filozofii název peripatetici.

Lykeion tak byl jednou ze čtyř velkých starořeckých athénských škol, společně s Platónskou Akademií, Epikurovou Záhradou a Kolonádou stoiků (stoá poikilé, veřejná budova staré agory se sloupovou síní — kolonádou v Athénách, vyzdobená obrazy Polygnótovými).

Typy lyceí v ČR — obory

[editovat | editovat zdroj]

V České republice jsou k dispozici tyto středoškolské obory lyceí:[13]

odborně profilovaná lycea:

[editovat | editovat zdroj]

Kombinované lyceum

[editovat | editovat zdroj]
  • Kombinované lyceum[20] (vzniklo jako zobecněná podoba dřívějšího vzdělávacího programu Waldorfské lyceum; dnes je tato forma oborů (tehto RVP) využívána školami s různými pedagogickými filozofiemi (Waldorf, Montessori, ...) i školami, které využily určité svobody, kterou jim tato forma oboru umožňuje, tedy humanitní / přírodovědné / technické zaměření v rámci kombinovaných lyceí; kombinovaná lycea je možné založit nejméně se dvěma zaměřeními ze tří výše uvedených a žák si povinně volí jedno ze zaměření nabízených školou od 2. resp. od 3. ročníku studia)

Všeobecné lyceum (předpokládaný nástup prvních žáků v září 2025)

[editovat | editovat zdroj]

Od září školního roku 2025/2026 začně dle plánu MŠMT ČR[21] a NPI ČR[22] také na řadě škol výuka nového oboru všeobecně (neprofilovaně) zaměřeného lycea, na který se žáci ZŠ mohou poprvé hlásit na přelomu let 2024/2025; tento obor vzdělání je zaváděn v módu tzv. pokusného ověřování:

Lycea v zahraničí

[editovat | editovat zdroj]

Lyceum (slovensky lýceum) jako typ střední školy připravující na vysokoškolské studium (technické lyceum, ekonomické lyceum). Historicky také evangelické lyceum (do r. 1849, pak postupně přebudovávané na gymnázia), dnes jako evangelická gymnázia.

V Německu byl pojem lyceum (Lyzeum) znám jako starý termín pro dívčí gymnázium, v Bavorsku tak byla také označována vysoká škola pro studia teologie a filozofie.

V Polsku je lyceum (liceum) druh střední školy, které navštěvují žáci ve věku od 15 do 19-20 let, respektive 17-20 v případě doplňujícího lycea. Typy lyceí v Polsku jsou: všeobecné liceum, specializované liceum a doplňující lyceum.

Před 1. světovou válkou se střednímu vzdělání s primárním cílem přípravy na vyšší studia byla často označována za lycea (slovo líceum). V současnosti je slovo líceum v Maďarsku spíše archaické slovo a označení pro školy s vysokou prestiží a úctyhodnou tradicí, zejména pro kalvinistické internátní školy.

Ve Francii je lyceum (lycée) výraz běžně používán pro tento typ střední školy, která je ve francouzském systému vzdělávání oproti ČR tříletá. Děli se na lycea všeobecná (lycée général) a lycea technologická (lycée technologique).

Koncept a název lycea (finsky lyseo) se dostal do Finska přes Švédsko. Tradičně byla lycea školami, které připravovaly studenty na vstup na univerzitu, oproti typickému, více všeobecnému vzdělání. Některé staré školy pokračují v užívání názvu lyceum, ačkoliv se jejich činnost i podstata dnes liší (i věkem žáků, pro které jsou tyto školy určeny). Pro střední školu typu lycea se ve Finsku dnes častěji používá termín lukio.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lýceum na slovenské Wikipedii, Lyceum (classical) na anglické Wikipedii, Lyceum na anglické Wikipedii, Evanjelické lýceum na slovenské Wikipedii a Lykeion na slovenské Wikipedii.

  1. PRŮCHA, Jan; VETEŠKA, Jaroslav. Andragogický slovník. [s.l.]: Grada, 2014. 320 s. ISBN 978-80-247-4748-4. S. 175. 
  2. https://www.edu.cz/rvpsov/ciste/78-42-M02.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Ekonomické lyceum, MŠMT ČR
  3. https://www.edu.cz/rvpsov/ciste/78-42-M06.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Kombinované lyceum, MŠMT ČR
  4. https://www.edu.cz/rvpsov/ciste/78-42-M03.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Pedagogické lyceum, MŠMT ČR
  5. https://www.edu.cz/rvpsov/ciste/78-42-M05.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Přírodovědné lyceum, MŠMT ČR
  6. https://www.edu.cz/rvpsov/ciste/78-42-M01.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Technické lyceum, MŠMT ČR, 2020
  7. https://www.army.cz/assets/ministr-a-ministerstvo/kariera-vzdelavani/vojenske-skolstvi/rvp-vojenske-lyceum-2023-zvyrazneni-zmen.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Vojenské lyceum, se zvýrazněním změn oproti předchozí verzi, Ministerstvo obrany ČR
  8. https://www.edu.cz/rvpsov/ciste/78-42-M04.pdf Rámcový vzdělávací program oboru Zdravotnické lyceum, MŠMT ČR
  9. a b Internetová jazyková příručka [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. Dostupné online. 
  10. https://msmt.gov.cz/file/23438/download/ Dodatek k RVP oborů vzdělání Lyceum, MŠMT, 2012
  11. CIPRO, Miroslav. Slovník pedagogů. [s.l.]: M. Cipro, 2000. 552 s. ISBN 80-238-6334-7. S. 23. 
  12. MORISON, William. Internet Encyclopedia of Philosophy. The Lyceum. [s.l.]: [s.n.], 2006. Dostupné online. 
  13. http://www.infoabsolvent.cz/Hledani?m=1&q=lyceum Typy lyceí - Vyhledávání pojmu lyceum na webu NPI ČR (Národní pedagogický institut ČR)
  14. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M02/Ekonomicke-lyceum
  15. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M03/Pedagogicke-lyceum
  16. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M05/Prirodovedne-lyceum
  17. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M01/Technicke-lyceum
  18. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M07/Vojenske-lyceum
  19. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M04/Zdravotnicke-lyceum
  20. https://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7842M06/Kombinovane-lyceum
  21. https://msmt.gov.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/vyhlaseni-pokusneho-overovani-vzdelavani-podle-ramcoveho
  22. https://edurevue.npi.cz/clanky/lycea-by-rozhodne-nemela-byt-malymi-gymnazii
  23. https://msmt.gov.cz/file/63844/ - Rámcový vzdělávací progam (RVP) oboru vzdělání pro pokusné ověřování: Lyceum (kód: 78–42–M/08), MŠMT ČR 2024

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]