Yaleova univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harknesská věž

Yaleova univerzita, anglicky Yale University, je prestižní soukromá univerzita v New Havenu v americkém státě Connecticut. Patří k nejznámějším univerzitám ve Spojených státech, je rovněž členem Ivy League. Maskotem školy je buldok jménem Handsome Dan, tradiční barvou je modrá (Yale blue).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Yaleova univerzita byla založena v roce 1701 a je třetí nejstarší institucí vysokoškolského vzdělávání ve Spojených státech. Škola nese od roku 1887 jméno svého prvního mecenáše Elihu Yalea, který jí v roce 1716 daroval významný finanční obnos a množství knih; hovorově bývá též označována jako „Starý Eli“ (anglicky „Old Eli“).[1]

Univerzita má jednu z nejstarších právních klinik na světě, založenou již v 10. letech 20. století.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Současným rektorem univerzity je Peter Salovey, který svoji funkci vykonává od roku 2013.

Univerzita má 2 300 zaměstnanců a 11 390 studentů. Její kampus zabírá plochu 1,1 km².

V současnosti patří Yale mezi nejvýběrovější univerzity na světě. Každý rok se procento přijatých studentů pohybuje okolo 7%. Pro ročník s ukončením studia roku 2018 bylo přijato 1 935 studentů z celkových 30 932 uchazečů[2]. Na druhé straně poskytuje jedny z nejlepších stipendií a je jednou z mála škol, které dávají studentům tzv."need-blind" finanční podporu.

Většina studentů žije v rezidenčních kolejích přímo v kampusu. Kolejí je 12 a většinou mají své jméno podle známého absolventa, nebo podle důležitého místa či člověka v univerzitní historii. V roce 2017 budou otevřeny dvě nové rezidenční koleje[3].

Na Yaleu také vznikl, mýty opředený, spolek Skull and Bones (v překladu Lebka a hnáty), do kterého údajně patřili, nebo i nadále patří, některé významné osobnosti, včetně některých bývalých prezidentů USA (např. George W. Bush).

Velkou roli pro studenty mají také mimoškolní aktivity. Ať je to sport, hraní v hudebním souboru nebo třeba i zahradničení. Na Yaleu existuje 35 sportovních družstev (nazývají se Yale Bulldogs), které hrají v I. divizi NCAA. Zároveň jsou členy konference Ivy League.

Podle studie jsou studenti značně sobečtější než je běžná populace.[4]

Yale versus Harvard[editovat | editovat zdroj]

Po většinu své historie jsou Yale a Harvardova univerzita téměř ve všem soupeři, nejenom ve vzdělávání, ale také ve veslování či ve fotbalu. Každý rok se hraje utkání, tzv. The Game, kde proti sobě nastoupí týmy amerického fotbalu. Tato událost je velice populární a prestižní. Další prestižní událostí je Harvard-Yale Regatta (nebo také Harvard-Yale Boat Race), což je veslařský závod mezi těmito univerzitami. Tento závod se (s výjimkou I. a II. Světové války) jezdí každoročně už od roku 1859. Je to nejstarší americké univerzitní sportovní klání.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Absolventi[editovat | editovat zdroj]

Profesoři[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Noonanová, Peggy: Když kraloval charakter(orig. When Character Was King, česky Ideál, 2004)
  2. Yale Daily News [online]. . Dostupné online.  
  3. Yale Daily News [online]. . Dostupné online.  
  4. http://phys.org/news/2015-09-elite-favor-efficiency-equality.html - Study suggests elite in US favor efficiency over equality

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]