Přeskočit na obsah

Benjamin Spock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Benjamin Spock
Benjamin Spock (1976)
Benjamin Spock (1976)
Narození2. května 1903
New Haven
Úmrtí15. března 1998 (ve věku 94 let)
La Jolla
Alma materColumbia University College of Physicians and Surgeons
Kolumbijská univerzita
Yale School of Medicine
Phillipsova akademie
Hamden Hall Country Day School
Povolánílékař, důstojník, veslař, pedagog, vysokoškolský učitel, psychiatr, politik, psycholog a vychovatel
ZaměstnavatelPittsburghská univerzita
OceněníE. Mead Johnson Award (1948)
Gándhího mírová cena (1968)
Humanista roku (1968)
Politické stranyPeople's Party
RodičeBenjamin Ives Spock[1] a Mildred Louise Stoughton[1]
PodpisBenjamin Spock – podpis
Webwww.drspock.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Benjamin Spock

Dr. Benjamin McLane Spock (2. května 1903 New Haven, Connecticut15. března 1998) byl americký pediatr jehož kniha Baby and Child Care, publikovaná 1946 (v českém překladu Vy a vaše dítě, publ. 1992), je jedním z největších bestsellerů všech dob. Její revoluční poselství matkám bylo, že „víte víc, než si myslíte.“ Spock byl prvním pediatrem, který studoval psychoanalýzu, aby porozuměl dětským potřebám a dynamice rodiny. Jeho názory na péči o dítě ovlivnily několik generací rodičů, aby byli flexibilnější a laskavější ke svým dětem a jednali s nimi jako s individualitami, zatímco se dosavadní konvenční výchova dětí soustředila na vzdělání a disciplínu, například že by neměly být děti „rozmazlovány“, když brečí.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Spockovi rodiče očekávali, že jim pomůže s péčí o svých pět mladších sourozenců. Spockův otec byl právníkem u železniční společnosti. Jeho rodina byla považovaná za „Bostonské bráhmany.“ Spock dosáhl vysokoškolského vzdělání na Yale University, kde se stal členem bratrstev Scroll a Key a Zeta Psi, také vesloval. Jako člen americké osmiveslice vyhrál zlatou medaili na letní Olympiádě v Paříži roku 1924.

Dr. Spock navštěvoval lékařskou školu na Columbia University, College of Physicians and Surgeons v New Yorku, kde byl roku 1929 jako první ze svého ročníku promován. Rezidenturu v pediatrii vykonal na Weill Medical College na Cornell University v Manhattanu a potom v psychiatrii v Cornellově Payne Whitney Psychiatric Clinic.

Oženil se se svojí první manželkou Jane Cheney, jíž vychovával děti. Jane mu také pomáhala s jeho knihami. Později ale tvrdila, že se nedočkala dostatečného uznání.

Za druhé světové války sloužil jako psychiatr v U. S. Navy Reserve Medical Cops, kde dosáhl hodnosti komandérporučíka. Po službě u armády dostal profesorské místo na lékařské fakultě University of Minnesota, na University of Pittsburgh u a v Case Western Reserve University.

Spockova kniha o dětech se stala stálým bestselerem. Podle Guinnessovy knihy světových rekordů překonal její prodej všechny významné kategorie s výjimkou Bible. Bylo prodáno přes 50 milionů výtisků. Honoráře udělaly z autora bohatého muže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]