Anglický buldok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anglický buldok
Racibórz 2007 082.jpg

Anglický buldok

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: cca 25 kg
feny: cca 23 kg
výška † cca 31-36 cm
barva bílá s dobrou pigmentací
strakatě bílá
žíhaná, červeno-hnědá, béžová, s černou maskou či bez ní
Klasifikace a standard
skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 2 Molossoidní
podsekce FCI 2.1: Typ mastif
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Anglický buldok je psí plemeno. Dříve se používal ke zvláštním účelům - k zápasům s medvědy a býky. Vznikl křížením mastifů a teriérů. Dnes se buldoci chovají především pro výstavy. Má často zdravotní problémy. Má roztomilou povahu, jinak se mu říká tarač.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Buldočí zápasy byly v Británii zakázané v roce 1830 a tomuto plemeni hrozilo přímé vyhynutí. Ovšem zkušení chovatelé toto plemeno vyhynout nenechali a přetvořili ho z agresivního bojovníka na přítulného společníka.

Popis těla a nároky[editovat | editovat zdroj]

Oči buldoka jsou velmi blízko nosu, horní pysk je převislý. Má široký postoj a tlapy mírně vytočené ven. Plemeno se svou velikostí velmi dobře hodí do městského bytu. Má rád děti . Není sice dobrým hlídačem, ale nepotřebuje moc pohybu. Nemá rád vedra.

Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Kontinentální buldok[editovat | editovat zdroj]

Jako hlavní důvod, kterým je vysvětlován vznik tohoto plemene, je uváděno rozhodnutí švýcarských chovatelů vynaložit úsilí o zachování psa typu buldoka se všemi jeho stěžejními výlučnostmi, u něhož by ovšem zároveň došlo k výraznému poklesu závažných zdravotních komplikací, které anglického buldoka poměrně běžně sužují. Na základě těchto kladených požadavků byl vyšlechtěn pes, jenž si zachovává povahová pozitiva anglického buldoka i jeho rámcový vzhled, ale v detailech se exteriérově od výchozího typu odlišuje. Postava kontinentálního buldoka je více sportovní, atletická, pes je schopen dosti vytrvalého pohybu a výdrže bez nežádoucích zdravotních rizik. Hmotnostně může převyšovat anglického buldoka až o 5 kg.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo buldok ve Wikislovníku