Argentinská doga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Argentinská doga
Argentinská doga
Argentinská doga
Základní informace
Země původu ArgentinaArgentina Argentina
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 45-60 kg
Hmotnost samice 40-45 kg
Výška samce † 62 - 68 cm
Výška samice † 60 - 68 cm
Barva bílá
Klasifikace a standard
Skupina FCI 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI 2.1: Typ mastif (bez zkoušky z výkonu
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Argentinská doga (anglicky: Argentinian Mastiff) je argentinské psí plemeno

Historie[editovat | editovat zdroj]

Argentinská doga obří psí plemeno bílé barvy, vzniklé křížením španělských bojových psů s mastify, boxery, buldoky a bulteriéry. Argentinská doga se také dříve používala jako strážný pes amerických plantáží, kde hlídala otroky. Vinou své pověsti bojovníka bylo toto plemeno v řadě zemí zakázáno [1]. Pokud se však argentinská doga včas socializuje s ostatními psy a projde řádným výcvikem, může být pro zkušeného majitele oddaným rodinným společníkem. V zemi původu se kromě lovu používá také i jako slepecký vodicí pes, služební pes v armádě a jako strážce majetku svého majitele.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Odvážná, temperamentní, za každou cenu věrná svému pánovi, málo štěká a je tvrdá sama k sobě. Má silně vyvinutý lovecký pud a velkou výdrž. Občas se mohou chovat dominantně vůči ostatním psům.

Dog argentynski.jpg

Výchova[editovat | editovat zdroj]

Doga je psem vhodným spíše pro zkušeného chovatele. Potřebuje vyrovnanou, láskyplnou, ale velice důslednou výchovu. Když si vede dobře, chvalte ji. Dělá-li něco špatně, trestejte ji pouze svým hlasem. Tvrdá výchova a osamocení v boudě může u Argentinské dogy vyvolat nepředvídatelné povahové rysy. Argentinská doga potřebuje dlouhé procházky a nejlépe i prostornou zahradu, kde se může vybít. Pokud chcete nechat dogu na procházce na volno musíte ji dobře ovládat. Nikdy totiž nezapomínejte na její lovecký pud a dominantní chování.

Dogo argentino sylwetka.jpg

Společenská charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V celém světě je Argentinská doga vyhlášena jako dokonalý pes pro ochranu a strážní službu. Je velmi inteligentní, je však nutné ho vychovat. To je to nejdůležitější. Pak může být domácí mazlíček, nebo ostražitý hlídač nebo vytrvalý sportovec.Tito psi vycházejí většinou velice dobře s dětmi, ale občas mohou být bouřliví. Soužití s ostatními domácími zvířaty není nemožné, ale příliš se nedoporučuje. Doga má lovecké pudy, proto má sklony prchající zvířata pronásledovat a zardousit je.

Srst a její péče[editovat | editovat zdroj]

Má krátkou srst, která je vždy bílá. Mohou se vyskytnout pigmentové skvrny na kůži. Malá černá skvrna mezi okem a uchem je povolena. Srst této dogy se udržuje snadno. V období línání odstraňujeme uvolněné chlupy gumovým kartáčem. Mějte na paměti, že její srst jí nedovoluje delší pobyt venku ve větších mrazech.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

U těchto psů může být dědičná (vrozená) hluchota, a proto je vhodné kupovat pouze štěňata s průkazem původu.


Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Nepravděpodobná s americkým buldokem v bílé barvě. Argentinská doga je atletičtější a má delší mozkovnu. U nás vzácný americký buldok scottova typu (Chance z Neuvěřitelné cesty) bývá menší a nezřídka vícebarevný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://argentinska-doga.hafici.cz/ [online].