Rysy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rysy
Vrchol Rysů
Polský vrchol Rysů (2500 m)

Vrchol2501 m n. m.
Prominence161 m ↓ sedlo Váha
Izolace0,63 km → Ťažký štít
SeznamyNejvyšší hory evropských zemí
Slovenské dvoutisícovky #9
Štíty Vysokých Tater #9
Koruna hor Polska #1
Poznámkanejvyšší hora Polska
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko, PolskoPolsko Polsko
PohoříVysoké Tatry
Souřadnice
Rysy
Rysy
Prvovýstup30. července 1840
Horninažula
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rysy je hora v Tatrách, ležící na slovensko-polské státní hranici. Hora má tři vrcholy, dva leží na Slovensku a jeden v Polsku. Nadmořská výška středního a nejvyššího je 2501 m, leží na Slovensku. Severozápadní vrchol je nejvyšší horou celého Polska, udává se u něj nadmořská výška 2500 m. Nejnižší je jihovýchodní vrchol ležící na Slovensku, s nadmořskou výškou 2473 m. Severozápadní vrchol zároveň slouží od roku 2000 jako hraniční přechod pro pěší, ovšem jen v letním období.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Název Rysy (shodný ve slovenštině i v polštině) pochází z řídce užívaného slova pro mělkou úzkou rokli. Tyto rysy je skupina roklí západně od vrcholu Rysů na tzv. Žabím hřebeni. Název tedy nemá nic společného se stejnojmennou kočkovitou šelmou.

Známé výstupy[editovat | editovat zdroj]

První známý výstup na Rysy uskutečnil 20. července 1840 Eduard Blásy s průvodcem Jánem Rumanem starším. První zimní výstup absolvovali Theodor Wundt a průvodce Jakob Horvay 10. dubna 1884.[1]

V roce 1899 navštívili Rysy manželé Marie Curie-Skłodowská a Pierre Curie a v roce 1913 Vladimír Iljič Lenin, na jehož počest se kdysi konaly masové výstupy na Rysy.

Chata pod Rysy[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Chata pod Rysmi.

Na úbočí Rysů se na slovenské straně v nadmořské výšce 2250 metrů nachází známá Chata pod Rysy (slovensky Chata pod Rysmi, polsky Chata pod Rysami), nejvýše položená horská chata na Slovensku. Chata byla postavena v roce 1932 jako přízemní objekt, v roce 1977 byla zvýšena o jedno patro. Chata je v provozu pouze v letní sezóně (od 15.6. do 31.10.) Nabízí občerstvení a nouzové ubytování pro 14 lidí. Vzhledem k nebezpečí sněhových i kamenných lavin se uvažuje již několik let o přesunutí chaty do výše položeného místa, zatím však není pro přesun dostatek finančních prostředků.

Doliny a plesa[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadní stěna Rysů spadá do Mengusovské doliny, kde se v Žabí dolině nachází 3 malá karovo-morénová jezera nazývaná Žabie plesá Mengusovské (Velké, Malé a Vyšné). Severozápadní stěna spadá jediná do Polska, kde se v Dolině Rybiego potoku nachází velká jezera Morskie oko a Czarny Staw pod Rysami. Východní stěna, kterou jedinou nevede značená turistická cesta, spadá do Ťažké doliny, kde se nacházejí Ťažké a Zmrzlé pleso.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přístup je možný pouze v letním období od 16. června do 31. října. Střední vrchol je nejvyšším v Tatrách, který je volně přístupný bez horského vůdce. Výstup je možný od rozcestí nad Popradským plesem:

K rozcestí nad Popradským plesem je možné se dostat od:

Sestup na Popradské pleso trvá 2:30. Z Polska je možný výstup od Morskieho oka kolem Czarneho stawu pod Rysami, výstup s ohledem na značné převýšení trvá 4 hodiny, sestup k Morskiemu oku 3:30.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický pohled z Rysů
Panoramatický pohled z Rysů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rysy ,Meeraugspitze ,Tengerszem-csucs 2503 [online]. summitpost [cit. 2016-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]