Pyšný štít

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pyšný štít
Durny Szczyt.jpg
Vrchol 2621 m n. m.
Prominence 111 m
Seznamy Slovenské dvoutisícovky #4
Štíty Vysokých Tater #4
Poznámka 4. nejvyšší hora Vysokých Tater a Slovenska
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Pohoří Vysoké Tatry
Souřadnice
Pyšný štít
Pyšný štít
Prvovýstup 1877 Edmund Téry, Martin Spitzkopf
Povodí Poprad
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pyšný štít (polsky: Durny Szcyt), dříve nazývané též Lastovičia veža je s výškou 2621 m n. m. čtvrtou nejvyšší horou Vysokých Tater a Slovenska. Nachází se na hřebeni mezi Baraním sedlem a Lomnickým štítem. V jeho sousedství leží Malý Pyšný štít, mezi oběma štíty je drobná skalní věžka vysoká asi deset metrů, zvaná Loktibrada, podle níž je Pyšný štít snadno rozpoznatelný.

Výstupy[editovat | editovat zdroj]

První výstup na Pyšný štít vykonali Martin Spitzkopf, mlynář z Nové Lesné a Edmund Téry, lékař z Banskej Štiavnice a známý propagátor tatranské turistiky. Prvovýstup uskutečnili 8. srpna 1877 z Doliny Pěti Spišských ples roklí Lastovičí štrbiny, ze které v horní části uhnuli do západní stěny štítu a po ní vylezli na severozápadní hřeben pod vrcholem. Tento směr výstupu se dnes téměř nepoužívá. Obtížnost II UIAA.

Druhý výstup vylezli Jan Gwalbert Pawlikowski s vůdci Józefom a Maciejom Sieczkovými 8. srpna 1881. Vystoupili přímo do Lastovičí štrbiny a z ní po hřebeni na vrchol. Tato cesta je dodnes populární především v zimě. Obtížnost II UIAA.

Výstup z Bachledovy štrbiny podél jihovýchodního hřebenu zdolali J. Fischer, M. Siedlecki, K. Bachleda a J. Gaslenica Glaczan 24. srpna 1893. Krátký ale komplikovaný směr se obvykle spojuje s první částí Jordánky[1] na Lomnický štít od Téryho chaty. Jedná se o oblíbený letní výstup. Obtížnost II-III UIAA.

Jihozápadní hřeben[2] zdolali Wladyslaw Dobrucki, A. Herold, Š. Lux, Stanislaw Motyka a Štefan Zamkovský 14. září 1937. Jedná se o nejznámější výstup v pevné skále střední obtížnosti. Obtížnost IV UIAA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]