Priečne sedlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Priečne sedlo
Základní informace
PohoříVysoké Tatry
Výška sedla2352,3 m n. m.
Poloha
 jihsever
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
krajPrešovský kraj
chataZbojnícka chataTéryho chata
PovodíVeľký Studený potokMalý Studený potok
Priečne sedlo
Priečne sedlo
Souřadnice49°11′19,47″ s. š., 20°11′6,27″ v. d.

Priečne sedlo (2352,3 m n. m.) je horské sedlo na Slovensku ve Vysokých Tatrách. Leží mezi Širokou vežou a Priečnou vežou. Za pěkného počasí je ze sedla vidět na východě Lomnický a Pyšný štít a na západě pak Gerlachovský štít.

Přes sedlo vedla dlouhou dobu pouze jednosměrná řetězy jištěná turistická značka spojující Malou a Velkou Studenou dolinu. V létě 2013 byla do východní stěny osazena druhá sada řetězů a kramlí a stezka tak byla zpřístupněna oboustranně, tzn. s možností sedlo překonat jak z Malé (od Téryho chaty či Sedielka), tak z Velké Studené doliny (od Zbojnické chaty).[1][2] Turistická trasa přes sedlo je ale mimo letní období, tzv. od 1. listopadu do 15. června, uzavřena.[1]

Náročnost přechodu[editovat | editovat zdroj]

Výstup k sedlu z Malé Studené doliny

Túra přes Priečné sedlo je jedna z vůbec nejnáročnějších turisticky značených tras ve Vysokých Tatrách.[2] Závěrečných několik desítek metrů východní stěny je jištěno řetězy, u kterých je vždy doporučeno kontrolovat pevnost jejich uchycení ve skále (jedná se o turisticky značenou trasu, kterou v sezoně projdou desítky lidí denně a proto může dojít k uvolnění jejich uchycení ve skále). Výstup je skutečně technicky náročný, proto je vždy lepší cestu nahoru nepodceňovat a počkat s ní na vhodné klimatické podmínky. Stezku vedoucí přes Priečne sedlo právě pro její vysokou náročnost bylo povoleno procházet pouze ve směru z Malé do Velké Studené Doliny; od roku 2013 je ji sice možné projít i obráceně, přechod ve směru z Malé Studené doliny je ale stále jednodušší než opačným směrem.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Priečne sedlo je už obojsmerné [online]. TatryPortal.cz, 2013-10-03 [cit. 2014-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-09. (slovenština) 
  2. a b c BOLDA, Libor. Přes Priečne sedlo už vede cesta obousměrně [online]. Tatry.cz, 2013-09-05 [cit. 2014-09-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]