Poprad (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Poprad
Řeka na hranici
Základní informace
Délka toku 174,2 km
Plocha povodí 2081 km²
Průměrný průtok 22,3 m³/s
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
Slovensko Slovensko (Prešovský kraj), Polsko Polsko (Malopolské vojvodství)
Úmoří, povodí
Baltské moře, Visla, Dunajec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poprad (německy Popper, maďarsky Poprád) je řeka na severním Slovensku a v jižním Polsku. Na Slovensku protéká okresy Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa a v Polsku Malopolským vojvodstvím. Jde o pravostranný přítok Dunajce, který je dlouhý 174,2 km (z toho 144,2 km na Slovensku). Povodí má rozlohu 2081 km² (z toho 1950 km² na Slovensku). Jde o tok III. řádu. Za pramenný tok je považována zdrojnice Hincov potok.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká soutokem Hincova potoku a potoku Krupá, které se stékají v Mengusovské dolině ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1302,3 m). Protéká stejnojmenným městem Poprad, které je největším městem na jeho březích. Až k obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa protéká jen územím Slovenska. Mezi Ruskou Voľou nad Popradom a Muszynou (5,1 km) a mezi Legnavou a Mníškom nad Popradom (26 km) tvoří státní hranici s Polskem. Celková délka toku na hranici je tak 31,1 km (hranici netvoří jen v okolí Muszyny). V Mníšku v nadmořské výšce 379 m definitivně odtéká do Polska. Tam u obce Nowy Sącz ústí do Dunajce. Řeka Poprad je tok s největším spádem na Slovensku (včetně Hincova potoka 1567 výškových metrů).

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný dlouhodobý průtok na státní hranici činí 22 m³/s. V Popradu v městské části Matejovce je to 3,31 m³/s (minimální je 1,10 m³/s a maximální je 243 m³/s).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]