Kežmarská Biela voda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kežmarská Biela voda
Kežmarská Biela voda
Kežmarská Biela voda
Základní informace
Délka toku20,9 km
Plocha povodí30 km²
SvětadílEvropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Prešovský kraj), PolskoPolsko Polsko (Malopolské vojvodství)
Úmoří, povodí
Baltské moře, Visla, Dunajec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kežmarská Biela voda (maďarsky Feher Patak, německy Weiss Wasser) je řeka na Slovensku, která odvodňuje východní část Vysokých Tater.

Tok řeky[editovat | editovat zdroj]

Řeka vzniká soutokem Zeleného potoka, odvodňujícího dolinu Zeleného plesa a Bieleho potoka, přitékajícího z Doliny Bielych plies. Na svém toku přibírá Napájadlový potok, teče na východ podél Mlynčeků a nedaleko Kežmarku ústí do řeky Poprad.

Některé prameny za zdrojnice řeky chybně označují Biely potok, vytékající z Bielých ples. Ve smyslu většiny historických pramenů však toponyma Kežmarská Bílá voda označuje až tok od soutoku Bielého potoka s Zeleným potokem.

Název Bílé vody patří mezi první geografické názvy ve Vysokých Tatrách, pod názvem aqua Bela quae fluit de miueis montibus (řeka Bela tekoucí z Sněžných hor – jak se historicky Tatry označovaly) se vzpomíná už v pozemkových listinách z roku 1285.

Ve starších latinských textech Dávid Frolich (1639, 1644) řeku označuje Albula Amnis – Bílá bystřina, což vychází pravděpodobně z jejího horského bystřinného charakteru s množstvím štěrkovitých nánosů bílé barvy. Slovenský polyhistor Matej Bel v roce 1736 již upřednostňuje přívlastek Albula Kesmarkiensis – Kežmarská Bílá voda. Kartograficky ji poprvé znázornil v mapě Spiše Pavel Kray v roce 1715 s německým názvem Weiss Wasser.

Protože Bílých vod je mnoho, obvykle se v názvu říčky používá adjektivum Kežmarská Bílá voda nebo správněji Bílá voda Kežmarská, protože dodatkový místopisný prvek nelze považovat za konstantu natož za hlavní složku rozvitého názvu.

Pravé přítoky[editovat | editovat zdroj]

Levé přítoky[editovat | editovat zdroj]

Splavnost[editovat | editovat zdroj]

Kežmarská Bielá voda není splavná s ohledem na nízký průtok a množství kamenů v řečišti. V případě VV je teoreticky splavná od městečka Mlynčeky, resp. od Cesty svobody (prvosplav).

Obtížnost Kežmarské Biele vody[editovat | editovat zdroj]

  • WV IV +

Města a vesnice na toku Kežmarské Biele vody[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kežmarská Biela voda na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]