Přeskočit na obsah

Dolina Kežmarskej Bielej vody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dolina Kežmarskej Bielej vody

Nadřazená jednotkaVysoké Tatry
Sousední
jednotky
Javorová dolina, Belianské Tatry, Skalnatá dolina, Malá Studená dolina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíKežmarská Biela voda
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolina Kežmarskej Bielej vody nebo jen Dolina Bielej vody je údolí na východní straně Vysokých Tater. Protéká jí Kežmarská Biela voda. V horní části se větví na Dolinu Zeleného plesa, Dolinu Bielých plies a Predné Meďodoly. Nachází se v katastrálních územích města Vysoké Tatry (Tatranská Lomnica) a obce Tatranská Javorina v okrese Poprad v Prešovském kraji.

Hranice údolí[editovat | editovat zdroj]

Na severu ji ohraničuje hřeben Belianských Tater. Na východě ji Hlavní hřeben Vysokých Tater mezi Hlúpym a Baraními rohy odděluje od Javorové doliny. Na jihu hraničí s Malou Studenou dolinou až po Lomnický štít a dále na jihovýchodě se Skalnatou dolinou.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Protéká jí Kežmarská Biela voda, jejímiž hlavními přítoky jsou zprava Zelený potok a zleva Napájadlový potok. V samotné Dolině Kežmarskej Bielej vody nejsou žádná plesa. Jsou jen v jejích bočních b a odnožích:

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Údolím vede žlutá turistická značka žlutě značený chodník od zastávky SAD Biela Voda na Cestě svobody k chatě pri Zelenom plese a dále až na Jahňací štít (2 229 m n. m.) a také modrá turistická značka modře značený chodník z Tatranských Matliarů na Kopské sedlo. V horní části údolí u Veľkého Bieleho plesa končí červená turistická značka východní část Tatranské magistrály.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Údolí je až po silnici 2. třídy II/537 na východě pokryté národní přírodní rezervací Dolina Bielej vody s výjimkou severní části, kterou pokrývá národní přírodní rezervace Belianske Tatry. Nejnižší část údolí východně od II/537 s převážné části vyplňuje národní přírodní rezervace Mokriny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dolina Kežmarskej Bielej vody na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]