Přeskočit na obsah

Dolina Bielych plies

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dolina Bielych plies
Pohled z Jahňacího štítu
Pohled z Jahňacího štítu

Rozloha1,8 km²

Nadřazená jednotkaVysoké Tatry
Sousední
jednotky
Dolina Kežmarskej Bielej vody

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíKežmarská Biela voda
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolina Bielych plies (česky Údolí Bílých ples) je údolí ve Vysokých Tatrách. Je prostřední větví Doliny Kežmarskej Bielej vody.

Údolí se rozkládá na ploše 1,8 km² a je neobvyklým ledovcovým karem o několika úrovních až po Jahňací štít a Kozí štít. Ze severu je ohraničeno Belianskou kopou, ze severozápadu Meďodolským hřebenem, z jihozápadu a jihu Kozím hřebenem.[1] Protéká jím Bílý potok.

V údolí se nachází několik malých mělkých ledovcových jezer. Největší z nich je Veľké Biele pleso, které leží v nadmořské výšce 1613 m n. m. Dále tu je osm Malých Bielých ples, Trojrohé pleso, Nižné, Vyšné Žeruchové pleso a Žlté pleso.

U Veľkého Bielého plesa stála Kežmarská chata, která vyhořela v roce 1974.

Po modré modrá turistická značka z Matliar přes Žeruchovou poľanu a Bielovodskou dolinu k Veľkému Bielému plesu (3.30 hod. tam, 2.45 hod. zpět); odtud přes Predné Kopské sedlo na Kopské sedlo (0.45 hod. tam, 0.35 hod. zpět). Dále lze pokračovat až do Tatranské Javoriny.

Po zelené zelená turistická značka z Tatranské Kotliny dolinou Siedmich Prameňov přes chatu Plesnivec, údolím Kežmarskej Bielej vody k Veľkému Bielému plesu (3.10 hod. tam, 2.20 hod. zpět).[2]

Končí zde červená turistická značka Tatranská magistrála, která sem vede od chaty u Zeleného plesa. Doba chůze k Veľkému Bielému plesu je 35 minut oběma směry. Dále lze pokračovat ke Skalnatému plesu (2.55 hod. tam, 2.05 hod. zpět).

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dolina Bielych plies na slovenské Wikipedii a Dolina Białych Stawów na polské Wikipedii.

  1. JANUSZEWSKI, Jarosław; GŁAZEK, Grzegorz; FEDOROWICZ-JACKOWSKI, Witold. Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. 124 s. ISBN 83-909352-2-8. S. 106. (polsky) 
  2. NODZYŃSKI, Thomas; COBEL-TOKARSKA, Marta. Tatry Wysokie i Bielskie. Warszawa: ExpressMap, 2007. Dostupné online. ISBN 978-83-60120-88-0. (polsky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • BARCZYK, Gregory; JAKUBOWSKI, Ryszard; PIECHOWSKI, Adam, Żurawska Grazyna. Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5. (polsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]