Tatranská Kotlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tatranská Kotlina
Tatranská Kotlina – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška760 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Tatranská Kotlina
Tatranská Kotlina
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel242 (2017)
Správa
PSČ059 54
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tatranská Kotlina

Tatranská Kotlina (německy Höhlenhain, maďarsky Barlangliget) je osada na Slovensku a je nejvýchodnějším z katastrálních území města Vysoké Tatry. Má zhruba 200 obyvatel.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tatranská Kotlina se nachází 8,5 km východně od Tatranské Lomnice na jihovýchodním úpatí Belianských Tater v nadmořské výšce 760 m. Leží v údolní kotlině oddělující Tatry od Spišské Magury a na jejím kraji protéká říčka Biela. Nad osadou se vypíná Kobylí vrch (1 109 m), v jehož severním svahu se nalézá Belianská jaskyňa. Nejbližší obcí je Lendak ve vzdálenosti 3 km.

Prochází tudy Cesta svobody. Jsou zde lázně, v nichž se léčí nemoci dýchacího ústrojí. Turistická infrastruktura je tu rozvinuta méně než v jiných částech města Vysoké Tatry s výjimkou Belianské jeskyně, kam často směřují autobusové zájezdy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před zbudováním lázní tu bývala uprostřed lesů nevelká osada s mlýnem a hájovnou. Tato osada se nazývala Kotlina a stávala v severní části dnešní obce. Dnes se nazývá Stará Kotlina. Moderní sídlo bylo založeno Spišskou Belou na přelomu let 1882 a 1883 v souvislosti se zpřístupněním Belianské jeskyně. Tatranská Kotlina měla lázeňský charakter ještě před první světovou válkou, ale léčba plicních onemocnění byla zahájena až v meziválečném období.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Po žlutá turistická značka do Belianské jeskyně; doba chůze 35 minut v obou směrech.

Po modrá turistická značka k Šumivému prameni a potom

pokračovat po modrá turistická značka do Kežmarských Žľabů (tzv. Zbojnickým chodníkem); doba chůze 1.20 hod. tam, 1.35 hod. zpět.
po zelená turistická značka na chatu Plesnivec, jedinou chatu v Belianských Tatrách, a odtud do Doliny Bielych plies; doba chůze 3.10 hod. tam, 2.20 hod. zpět.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tatranská Kotlina na slovenské Wikipedii a Tatrzańska Kotlina na polské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARCZYK, Gregory; JAKUBOWSKI, Ryszard; PIECHOWSKI, Adam, Żurawska Grazyna. Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5. (polsky) 
  • NODZYŃSKI, Thomas; COBEL-TOKARSKA, Marta. Tatry Wysokie i Bielskie. Warszawa: ExpressMap, 2007. Dostupné online. ISBN 978-83-60120-88-0. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]