Tatranská Kotlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatranská Kotlina
Tatranská Kotlina dobové fotografie 0013.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Tatranská Kotlina
Tatranská Kotlina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tatranská Kotlina

Tatranská Kotlina (německy Höhlenhain, maďarsky Barlangliget) je osada na Slovensku a je nejvýchodnějším z katastrálních území města Vysoké Tatry. Má zhruba 200 obyvatel.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tatranská Kotlina se nachází 8,5 km východně od Tatranské Lomnice na jihovýchodním úpatí Belianských Tater v nadmořské výšce 760 m. Leží v údolní kotlině oddělující Tatry od Spišské Magury a na jejím kraji protéká říčka Biela. Nad osadou se vypíná Kobylí vrch (1 109 m), v jehož severním svahu se nalézá Belianská jaskyňa. Nejbližší obcí je Lendak ve vzdálenosti 3 km.

Prochází tudy Cesta svobody. Jsou zde lázně, v nichž se léčí nemoci dýchacího ústrojí. Turistická infrastruktura je tu rozvinuta méně než v jiných částech města Vysoké Tatry s výjimkou Belianské jeskyně, kam často směřují autobusové zájezdy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před zbudováním lázní tu bývala uprostřed lesů nevelká osada s mlýnem a hájovnou. Tato osada se nazývala Kotlina a stávala v severní části dnešní obce. Dnes se nazývá Stará Kotlina. Moderní sídlo bylo založeno Spišskou Belou na přelomu let 1882 a 1883 v souvislosti se zpřístupněním Belianské jeskyně. Tatranská Kotlina měla lázeňský charakter ještě před první světovou válkou, ale léčba plicních onemocnění byla zahájena až v meziválečném období.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Po žlutá turistická značka do Belianské jeskyně; doba chůze 35 minut v obou směrech.

Po modrá turistická značka k Šumivému prameni a potom

pokračovat po modrá turistická značka do Kežmarských Žľabů (tzv. Zbojnickým chodníkem); doba chůze 1.20 hod. tam, 1.35 hod. zpět.
po zelená turistická značka na chatu Plesnivec, jedinou chatu v Belianských Tatrách, a odtud do Doliny Bielych plies; doba chůze 3.10 hod. tam, 2.20 hod. zpět.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tatranská Kotlina na slovenské Wikipedii a Tatrzańska Kotlina na polské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARCZYK, Gregory; JAKUBOWSKI, Ryszard; PIECHOWSKI, Adam, Żurawska Grazyna. Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5. (polsky) 
  • NODZYŃSKI, Thomas; COBEL-TOKARSKA, Marta. Tatry Wysokie i Bielskie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]