Malá Studená dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malá Studená dolina
Malá Studená dolina z Malého svahu
Malá Studená dolina z Malého svahu

Délka4,5 km

Nadřazená jednotkaVysoké Tatry
Sousední
jednotky
Lomnické sedlo, Veľká Studená dolina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíMalý Studený potok
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Malá Studená dolina
Malá Studená dolina a Téryho chata
Téryho chata

Malá Studená dolina je terasovité údolí nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Jeho délka činí přibližně 4,5 km. Z východní strany je ohraničeno Lomnickým sedlem a ze západu Prostředním hřebenem, který ho odděluje od Velké Studené doliny. V jeho závěru se nachází Kotlina Pěti Spišských ples, kterou ohraničuje masiv Ledového štítu (2627 m). Údolí protíná Malý Studený potok.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Pro Malou Studenou dolinu je typická alpinská vegetace. Z dřevin mají největší zastoupení borovice, ať už v podobě kosodřeviny, nebo borovice limby. Vyskytují se i listnaté dřeviny, nejčastěji v podobě křovinných porostů. Pro vyšší polohy jsou charakteristické alpinské louky. Typickými představiteli místní fauny jsou kamzík horský a svišť horský.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Malá Studená dolina patří mezi nejnavštěvovanější údolí ve Vysokých Tatrách. Lákadlem je zde kromě pěší turistiky i horolezectví (Žltá stena a Žltá veža), ale i skialpinismus (Dolinka pod Sedielkom). Ubytovací a sociální služby poskytuje Téryho chata. Z přírodních krás nejvíce přitahuje Pět Spišských ples.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Východištěm do Malé Studené doliny je Zamkovského chata, ke které je možné se dostat z Hriebienka po červené značce červená turistická značka. Od Zamkovského chaty vede chodník zelená turistická značka mírným stoupáním až po Velký hang pod Prostředním hrotem, kde se stoupání zvyšuje a pokračuje až k Téryho chatě.

Od Téryho chaty pokračují dvě turistické značky:

  • žlutá turistická značka žlutá: kopíruje zelenou značku po Dolinku pod Sedielkem, odkud prudce stoupá k Priečnému sedlu. V tomto úseku je nezbytné použít pomocné řetězy. Od Priečného sedla postupně klesá k Střeleckým a Sivým plesám až k Zbojnické chatě. Turistická cesta je od roku 2013 obousměrná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malá Studená dolina na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]