Tatranská Lomnica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatranská Lomnica
Slovakia High Tatras Tm56.jpg
Tatranská Lomnica – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška850 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Tatranská Lomnica
Tatranská Lomnica
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 323 (2017)
Správa
PSČ059 60
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tatranská Lomnica (zvuk výslovnost) je osada – místní část města Vysoké Tatry, donedávna samostatná obec. Nachází se v nadmořské výšce 850 metrů asi 6 kilometrů od Starého Smokovce na úpatí Lomnického štítu, na který odtud vede lanovka.

Je známá především jako místo, kde se nachází známá astronomická observatoř na Skalnatém plese. V Tatranské Lomnici je i muzeum Tatranského národního parku. Jde o centrum cestovního ruchu, nachází se zde mnoho hotelů. Jede sem elektrická železnice ze Smokovce.

Mezi řadou hotelů a dalších lomnických staveb dosáhla největší proslulosti zotavovna Morava (1931) od respektovaného architekta Bohuslava Fuchse a jeho kolegy Karla Ernstebergera. Byla také filmovou kulisou příběhu Anděl na horách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území Tatranské Lomnice mělo od roku 1209, kdy bylo předmětem první královské donace Ondřeje II. mnoho vlastníků. Posledním soukromým vlastníkem byl Ondrej Spóner, od nějž toto území odkoupil Uherský stát v roce 1892. V tomto roce vznikly první státní lázně ve Vysokých Tatrách a další z tatranských osad – Tatranská Lomnica. V roce 1893 byl postaven Hotel Lomnica, v té době největší na území Vysokých Tater, později pozoruhodný Kúpeľný dom s bazénem a vodoléčbou. V roce 1905 byl postaven reprezentační Grandhotel, který byl v roce 1919 přejmenován na Grandhotel Praha. V tomto období vznikla i různá sportoviště, lyžařská a sáňkařská dráha, kluziště či tenisové kurty.

Eurocamp FICC, ruina chatky

V meziválečném období vyrostlo v Tatranské Lomnici množství rodinných penzionů a soukromých rezidencí. V roce 1933 vznikla i největší moderní Zotavovňa Morava. Hlavní turistickou atrakci získala osada v letech 1937 – 1940, kdy byla vybudována visutá lanovka na Skalnaté pleso a Lomnický štít. Její výstavba umožnila i výstavbu astronomických a meteorologických pracovišť u Skalnatého plesa a na Lomnickém štítu.

V šedesátých a sedmdesátých letech se Tatranská Lomnica stala hlavním centrem odborářské rekreace na Slovensku. Přibyly nové hotely (Slovan, Horec), zotavovny (Urán, Odborár, Slovakia, Sasanka, Družba – nyní Willi). Mistrovství světa v klasickém lyžování 1970 přinesla další rozvoj. Byla postavena nová kabinková lanovka z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso, která postupně nahradila starou. Díky pořádání světového srazu Mezinárodní asociace campingu a karavanismu (FICC), vzniklo jižně od Tatranské Lomnice v roce 1974 rekreační a ubytovací centrum pro 1500 osob, pozdější Eurocamp FICC s budovou recepce, barem, bungalovy, obchody, saunou a bazénem. Eurocamp FICC byl v roce 2009 zrušen.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Tatranskou Lomnicí prochází silniční „Cesta slobody“.

Je zde železniční stanice na tratích 185 Tatranská Lomnica–Studený potok a 184 Tatranská Lomnica–Starý Smokovec.

Lanovka Tatranská Lomnica[editovat | editovat zdroj]

Z Tatranské Lomnice (903 m n. m.) vede kabinová lanovka na Skalnaté pleso (1751 m n. m.), která překonává převýšení 869 metrů. Jízda trvá něco okolo 12,5 minuty, kapacita je 900 osob za hodinu. V zimě lanovka slouží jako přístupový bod do ski areálu Tatranská Lomnica.[1]

Jsou zde dvě stanice lanovky Tatranská Lomnica – Lomnický štít (stará za Grandhotelem Praha a nová nedaleko Cesty slobody).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]