Kežmarské Žľaby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kežmarské Žľaby
KezmarskeZlaby10Slovakia7.JPG
Poloha
Souřadnice
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kežmarské Žľaby
Kežmarské Žľaby
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kežmarské Žľaby (polsky Kieżmarskie Żłoby, německy Kesmarker Tränke, maďarsky Késmárki Itató) je osada na Slovensku a jedno z katastrálních území města Vysoké Tatry.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Osada se nachází na na konci Doliny Kežmarské Bielé vody mezi Tatranskou Kotlinou a Matliary v nadmořské výšce 908 - 915 m. Je tu rekreační zařízení pro mládež, hájovna, domy zaměstnanců TANAPu a autobusová zastávka. Vede tudy Cesta svobody.

Název obce pochází z koryt (žlabů) pro koně a dobytek, které byly nalezeny v místním hostinci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První stavby byly postaveny koncem 19. století; byly to městská kežmarská hájovna v r. 1885 a budova kežmarského střeleckého spolku v r. 1888, přičemž v obou se poskytoval nocleh. Další stavební rozvoj nastal následně. Osadu postihl v r. 1933 požár a část jí zničil. V r. 1947 byla osada připojena k Tatranské Lomnici a v r. 1999 se stala částí města Vysoké Tatry.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Obcí vede tzv. Zbojnický chodník, kterým lze dojít k Čierné vodě prameni a potom pokračovat po  modrá turistická značka do Tatranské Kotliny; doba chůze 1.35 hod. tam, 1.20 hod. zpět.

Po silnici směrem na Tatranskou Lomnici lze dojít k autobusové zastávce Kežmarská Bielá voda, odkud vede Dolinou Kežmarské Bielé vody (část cesty společně s) a Dolinou Zeleného plesa se dojde do chaty pri Zelenom plese; doba chůze 3.30 hod. tam, 3.10 hod. zpět.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kežmarské Žľaby na slovenské Wikipedii, Kieżmarskie Żłoby na polské Wikipedii a Kežmarské Žľaby na esperantské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]