Štrbské Pleso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o osadě. O jezeře pojednává článek Štrbské pleso.
Štrbské Pleso
Lake view.gif
Poloha
Souřadnice
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Štrbské Pleso
Štrbské Pleso
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tabule vítající na Štrbském plese
Pohled na pleso a v pozadí na hotel Patria
Skokanské můstky

Osada Štrbské Pleso je jedna ze tří místních částí obce Štrba (Štrba, Tatranská Štrba, Štrbské Pleso) v pohoří Vysoké Tatry.

Štrbské Pleso je významné centrum turismu a zimních sportů, nejvýše položená turisticko-léčebná osada, nacházející se ve Vysokých Tatrách. Rozkládá se na jižním břehu jezera Štrbské pleso v nadmořské výšce 1 346 metrů.

Do katastrálního území Štrbské Pleso patří mimo osady Štrbské Pleso i osady Podbanské (jen část, zbytek patří k obci Pribylina) a Vyšné Hágy. Samotná osada Štrbské Pleso s historickou částí katastru, podle které je toto katastrální území pojmenováno, byla rozhodnutím Nejvyššího soudu SR navrácena obci Štrba.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

„Zubačka“ spojující Štrbu se Štrbským plesem

Štrbské pleso je dostupné jak cestou pro automobily, tak Tatranskou elektrickou železnicí a velmi nevšední ozubnicovou železnicí, nazývanou „Zubačka“. Zubačka spojuje Štrbské pleso se Štrbou, která je na hlavní železniční trati Žilina - Košice, na trati je jediná mezilehlá zastávka Tatranský Lieskovec.

Délka tratě je 4,78 km s maximálním stoupaním 150 ‰. Ve stanici Štrba je v těsné blízkosti železniční stanice vybudována krytá hala pro potřeby ozubnicové dráhy s potřebnou měnírnou el. proudu na stejnosměrný proud o napětí 1500 V, který dráha využívá. Ve vrcholové stanici Štrbské Pleso je postavena velká výpravna, která slouží jak pro TEŽ tak pro OŽ.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základem dnešního Štrbského Plesa byla lovecká chata Jozefa Szentiványiho postavená v roce 1872 na břehu Štrbského plesa. O tři roky později dal Uherský karpatský spolek podnět k výstavbě turistické ubytovny. K té zakrátko přibyly další hotely a restaurace, lázeňský dům a několik vilek. V roce 1885 obdržela osada statut léčebných lázní. V roce 1876 vznikla cesta do Štrby (od roku 1921 silnice), o devět let později cesta do Starého Smokovce. V roce 1896 ozubnicová železnice paralelně s cestou do Štrby (v roce 1933 byla nahrazena autobusovou dopravou). V roce 1906 byly postaveny hotely Hviezdoslav a Kriváň, dnes jsou všechny tři budovy součástí komplexu Grand hotel Kempinski Štrbské Pleso[1]. Později pak vnikl u břehu Nového Štrbského plesa např. i rodinný penzion Pleso . Od roku 1912 jezdila elektrická železnice podél cesty do Starého Smokovce. V letech 1935 a 1970 se tu konala lyžařská mistrovství světa. Po druhé světové válce byly hotely přeměněny na protiastmatická sanatoria. V souvislosti s mistrovstvím světa v lyžování v roce 1970 přibyly nové ubytovací a restaurační kapacity. Tehdy byla také vybudována zubačka do stanice Štrba, infrastruktura a lyžařský areál v ústí Mlynické doliny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hotel Kempinski Vysoké Tatry

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]