Portál:Slovensko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál Slovensko.png

Slovensko (celým jménem Slovenská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Slovensko hraničí s Českem (252 km) a Rakouskem (91 km) na západě, s Maďarskem (677 km) na jihu, s Ukrajinou (97 km) na východě a s Polskem (444 km) na severu. Slovensko je členskou zemí Evropské unie.

Slovensko je sice Česku země blízká, avšak její dějiny se mnohdy neshodují s těmi českými. Na rozdíl od Česka bylo Slovensko po tisíc let pod útlakem Maďarska. Až ve 20. století se Slovensko opět spojilo se zeměmi koruny české a vzniklo Československo, které se rozpadlo roku 1993 a od té doby je Slovensko nezávislým evropským státem.


Nuvola Slovakian flag.svg
Článek měsíce:
Nuvola Slovakian flag.svg
Obrázek měsíce:
Znak Spiše

Spiš (latinsky Scepusium, maďarsky Szepes, polsky Spisz, německy Zips) je název historického komitátu, stolice a župy Uherska. Spišská župa se rozkládala převážně v severovýchodní části dnešního Slovenska.

Její malá část leží v dnešním jižním Polsku, mezi řekami Dunajcem a Bielou vodou a státní hranicí se Slovenskem.

Dnes je to jen historický název příslušného území bez politické subjektivity (jako Bourbonnais či Artois Baskicko ve Francii, na rozdíl od Burgundska či Svobodného hrabství/Franche Comté, které jsou administrativními regiony), resp. označení jednoho z oficiálních turistických regionů Slovenska, ale mezi lidmi je název tohoto regionu stále zažitý.

Hranice a vznik

Území Spiše bylo původně osídleno Slovany. Spiš byla součástí Velkomoravské říše. V 11. století bylo území Spiše z jihu obsazované Uherským královstvím a ze severu Polským královstvím. V té době byla Spiš pokryta převážně pralesy a řídce osídlena. Koncem 11. století tvořila hranici Uherska na Spiši řeka Hornád, na které s cílem bránit severní hranici Uherska uherští panovníci zakládali tzv. strážní osady. Spišský komitát (comitatus Scepusiensis) byl vytvořen v druhé polovině 12. století. V 50. letech 13. století se uherská hranice posunula na severu k Podolínce a na severozápadě na řeku Dunajec, někteří polští historici však připojení části Spiše nad řekou Hornád k Uhersku připisují míru uzavřenému mezi Uherskem a Polskem v Spišské Staré Vsi roce 1193. Region kolem Hniezdného (tehdy Gňazdá) a Staré Ľubovne (nazývaný Districtus Podoliensis) byl včleněn do Uher až na konci 13. století. Severní hranice stolice byla stabilizována až na začátku 14. století.

Celý článek

Synagoga po rekonstrukci v roce 2016

Synagoga v Lučenci je secesní synagoga ve městě Lučenec na jihu Slovenska.


Zajímavosti:
Víte, že…
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny VáhNuvola Slovakian flag.svg
Historie a společnost:
Nuvola Slovakian flag.svg
Věda a kultura:
Historie:
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Slovenska, Ekonomika Slovenska a Slovenská politika
Věda:
Kultura:
Hudba:
Viz také kategorie Věda a technika na Slovensku a Slovenská kultura
Nuvola Slovakian flag.svg
Geografie:
Nuvola Slovakian flag.svg
Města:
Geomorfologie:
Chráněná území:
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Slovenska
Územní členění:
Města:
Viz také kategorii Města na Slovensku


Informace:
Příbuzné portály:
Šablony:
Pomoci můžete například rozšiřováním článků označených jako {{Pahýl}}, přímo správou portálu nebo vybíráním nejlepších článků a obrázků s tématikou Slovenska.

Správci portálu jsou Jan Kovář BK a Mario7, na které se můžete obrátit s jakýmikoliv dotazy či připomínkami.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Slovensko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.