Portál:Slovensko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portál Slovensko.png

Slovensko (celým jménem Slovenská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Slovensko hraničí s Českem (252 km) a Rakouskem (91 km) na západě, s Maďarskem (677 km) na jihu, s Ukrajinou (97 km) na východě a s Polskem (444 km) na severu. Slovensko je členskou zemí Evropské unie.

Slovensko je sice Česku země blízká, avšak její dějiny se mnohdy neshodují s těmi českými. Na rozdíl od Česka bylo Slovensko po tisíc let pod útlakem Maďarska. Až ve 20. století se Slovensko opět spojilo se zeměmi koruny české a vzniklo Československo, které se rozpadlo roku 1993 a od té doby je Slovensko nezávislým evropským státem.


Nuvola Slovakian flag.svg
Článek měsíce:
Nuvola Slovakian flag.svg
Obrázek měsíce:
Bradlo Vršatec-Javorník (898 m), pohled ze zříceniny hradu, vpravo je vidět Vršatské Podhradie

Vršatské bradlá (česky Vršatská bradla) jsou pokračováním bradlového pásma, které v oblasti Trenčínského kraje prochází severním údolím Váhu. Nacházejí se severně od Ilavy, nad obcí Vršatské Podhradie, přičemž výrazně vyčnívají z okolního reliéfu flyšových Bílých Karpat. Jejich dominantní poloha je předurčila, aby na nich byl ve středověku postaven hrad, ze kterého se do dnešních dob dochovaly jen ruiny. Dnes je Vršatec přírodní rezervace s rozlohou kolem 82,4 ha. Patří do púchovského úseku bradlového pásma.

Ve Vršatských bradlech lze nalézt několik jednotek bradlového pásma, ale i části flyšových souvrství a kvartérní sedimenty. Celkově zde vystupují dvě bradla. Nejvyšší z nich je bradlo Chmeľová (925 m), které se nachází více na severu a je i druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, jižněji od něj se nachází z jihozápadu na severovýchod táhnoucí se bradlo Vršatec-Javorník (898 m).

Východně od Vršatských bradel se nachází bradlo Chotuč. Jihozápadně je pokračováním bradlového pásma vrch Krasín, severovýchodně pásmo vystupuje v podobě Červenokamenského bradla, Lednického bradla a dále pokračují k Púchovu.

Celý článek

Ruiny kostela

Ruina kostela svaté Kateřiny nedaleko obce Dechtice v Trnavském kraji.


Zajímavosti:
Víte, že…
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny VáhNuvola Slovakian flag.svg
Historie a společnost:
Nuvola Slovakian flag.svg
Věda a kultura:
Historie:
Dějiny Slovenska
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Slovenska, Ekonomika Slovenska a Slovenská politika
Věda:
Kultura:
Slovenská kulturaSlovakistikaSlovenská kuchyněLidová architektura na Slovensku
Hudba:
Viz také kategorie Věda a technika na Slovensku a Slovenská kultura
Nuvola Slovakian flag.svg
Geografie:
Nuvola Slovakian flag.svg
Města:
Geomorfologie:
Geomorfologické členění Slovenska
Chráněná území:
Národní parky na Slovensku
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Slovenska
Územní členění:
Města:
Seznam 138 slovenských měst, seřazený podle počtu obyvatel (data podle [1])
Viz také kategorii Města na Slovensku


Informace:
Příbuzné portály:
Šablony:
Pomoci můžete například rozšiřováním článků označených jako {{Pahýl}}, přímo správou portálu nebo vybíráním nejlepších článků a obrázků s tématikou Slovenska.

Správci portálu jsou Jan Kovář BK a Mario7, na které se můžete obrátit s jakýmikoliv dotazy či připomínkami.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Slovensko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.