Portál:Slovensko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál Slovensko.png

Slovensko (celým jménem Slovenská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Slovensko hraničí s Českem (252 km) a Rakouskem (91 km) na západě, s Maďarskem (677 km) na jihu, s Ukrajinou (97 km) na východě a s Polskem (444 km) na severu. Slovensko je členskou zemí Evropské unie.

Slovensko je sice Česku země blízká, avšak její dějiny se mnohdy neshodují s těmi českými. Na rozdíl od Česka bylo Slovensko po tisíc let pod útlakem Maďarska. Až ve 20. století se Slovensko opět spojilo se zeměmi koruny české a vzniklo Československo, které se rozpadlo roku 1993 a od té doby je Slovensko nezávislým evropským státem.


Nuvola Slovakian flag.svg
Článek měsíce:
Nuvola Slovakian flag.svg
Obrázek měsíce:
Vlak TREŽ opouští zastávku Trenčianske Teplice–zastávka

Trenčianska elektrická železnica (TREŽ) je úzkorozchodná železniční trať mezi Trenčianskou Teplou a Trenčianskými Teplicemi na Slovensku. Jedná se o křížence mezi tramvajovým a železničním systémem. Jde o jednu meziměstskou trať o rozchodu kolejí 760 mm dlouhou přibližně 5,5 km, kterou tvoří jeden mezistaniční oddíl. Jediná výhybna Kaňová byla v 2. polovině 90. let zrušena, v roce 2007 byla na jejím místě otevřena stejnojmenná zastávka.
Historie
Do provozu byla trať uvedena 27. června 1909 (často je chybně uváděno 27. července), po méně než roce výstavby. Stala se spojnicí hlavní železniční tratiBratislavy do Žiliny a lázeňského města Trenčianske Teplice. Systém byl postaven jako úzkorozchodný a elektrifikovaný. Napětí proudu činilo při otevření trati 750 V, roku 1942 bylo zvýšeno na 950 V a roku 1984 sníženo na 600 V. Trať zpočátku vlastnila společnost Miestna úzkorozchodná elektrická železnica Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice (maďarsky Hólak – Trencsénteplitzi Villamos Vasút), která však neměla prostředky na zakoupení vozů. Proto provoz zajišťovaly státní železnice na účet vlastníka (nejprve to byly železnice uherské, následně československé).

Celý článek

Banská Bystrica - Barbakán - Mestský hrad v Banskej Bystrici 003.jpg

Barbakán městského hradu v Banské Bystrici ve stejnojmenném kraji.


Zajímavosti:
Víte, že…
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny VáhNuvola Slovakian flag.svg
Historie a společnost:
Nuvola Slovakian flag.svg
Věda a kultura:
Historie:
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Slovenska, Ekonomika Slovenska a Slovenská politika
Věda:
Kultura:
Hudba:
Viz také kategorie Věda a technika na Slovensku a Slovenská kultura
Nuvola Slovakian flag.svg
Geografie:
Nuvola Slovakian flag.svg
Města:
Geomorfologie:
Chráněná území:
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Slovenska
Územní členění:
Města:
Viz také kategorii Města na Slovensku


Informace:
Příbuzné portály:
Šablony:
Pomoci můžete například rozšiřováním článků označených jako {{Pahýl}}, přímo správou portálu nebo vybíráním nejlepších článků a obrázků s tématikou Slovenska.

Správci portálu jsou Jan Kovář BK a Mario7, na které se můžete obrátit s jakýmikoliv dotazy či připomínkami.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Slovensko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.