Portál:Slovensko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál Slovensko.png

Slovensko (celým jménem Slovenská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Slovensko hraničí s Českem (252 km) a Rakouskem (91 km) na západě, s Maďarskem (677 km) na jihu, s Ukrajinou (97 km) na východě a s Polskem (444 km) na severu. Slovensko je členskou zemí Evropské unie.

Slovensko je sice Česku země blízká, avšak její dějiny se mnohdy neshodují s těmi českými. Na rozdíl od Česka bylo Slovensko po tisíc let pod útlakem Maďarska. Až ve 20. století se Slovensko opět spojilo se zeměmi koruny české a vzniklo Československo, které se rozpadlo roku 1993 a od té doby je Slovensko nezávislým evropským státem.


Nuvola Slovakian flag.svg
Článek měsíce:
Nuvola Slovakian flag.svg
Obrázek měsíce:
Ruina premonstrátského kláštera Bzovík, okres Krupina

Bzovík je původně benediktinský (později premonstrátský) klášter přestavěný na pevnost (hrad), nedaleko obce Bzovíkokrese KrupinaBanskobystrickém kraji.

Objekt Bzovíckého kláštera je důkazem toho, že někdy určit jednoznačně druh stavební památky není jednoduché. Kláštery bývaly v historii často terčem útoků nepřátel a to vyvolalo nutnost jejich přestavby na opevněné objekty nebo pevnosti. V oblasti, která se dostala v 16. století do sféry přímého ohrožení tureckým nebezpečím, se urychleným tempem opevňovala města a později i oba nejstarší hornouherské (slovenské) kláštery v Hronském Beňadiku a v Bzovíku.

Historie

Klášter v Bzovíku vznikl v první polovině 12. století. Původně šlo o benediktinský klášter zasvěcený prvnímu uherskému králi sv. Štěpánovi. Za jeho zakladatele je považován příslušník rodu Hunt-Poznanů, kníže Lampert.

Románský dvouvěžový kostel, ke kterému přibyla později po dostavbách klášterní budova s ​​rajským dvorem a křížovou chodbou, byl jednou ze slovenských nejvýznamnějších románských stavebních památek. Kostel s klášterem se v průběhu 15. století často stával terčem útoků; vícekrát objekt vyhořel, načež byl opraven a postupem času částečně přestavěn.

Celý článek

Katedrála svatého Františka Xaverského

Katedrála svatého Františka Xaverského na rohu Náměstí SNP a Kapitulské ulice v Banské Bystrici.


Zajímavosti:
Víte, že…
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny VáhNuvola Slovakian flag.svg
Historie a společnost:
Nuvola Slovakian flag.svg
Věda a kultura:
Historie:
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Slovenska, Ekonomika Slovenska a Slovenská politika
Věda:
Kultura:
Hudba:
Viz také kategorie Věda a technika na Slovensku a Slovenská kultura
Nuvola Slovakian flag.svg
Geografie:
Nuvola Slovakian flag.svg
Města:
Geomorfologie:
Chráněná území:
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Slovenska
Územní členění:
Města:
Viz také kategorii Města na Slovensku


Informace:
Příbuzné portály:
Šablony:
Pomoci můžete například rozšiřováním článků označených jako {{Pahýl}}, přímo správou portálu nebo vybíráním nejlepších článků a obrázků s tématikou Slovenska.

Správci portálu jsou Jan Kovář BK a Mario7, na které se můžete obrátit s jakýmikoliv dotazy či připomínkami.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Slovensko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.