Miroslav Žbirka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Miroslav Žbirka
Miroslav Žbirka
Miroslav Žbirka
Základní informace
Přezdívka „Meky“ Žbirka
Narození 21. října 1952 (63 let)
Bratislava, ČSSR
Žánry Rock
Pop music
Nástroje kytara, klavír
Aktivní roky od sedmdesátých let dosud
Příbuzná
témata
Modus
Web Oficiální stránka Miro Žbirky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav „Meky“ Žbirka (* 21. října 1952, Bratislava) je slovenský zpěvák a skladatel. Pochází ze smíšeného manželství, jeho matka je Angličanka, otec Slovák, své písně také velmi často zpívá v obou jazycích svých rodičů.

Miroslav Žbirka účinkující na koncertě v Brně (2009)

Spoluzakladatel skupiny Modus, se kterou v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V roce 1981 spolu s Laco Lučeničem opustili skupinu Modus a založili skupinu Limit, se kterou se vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem. (Po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.) Žije a bydlí se svou rodinou v Praze.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Skoro totožné s LP Doctor Dream (anglická verze LP Doktor Sen), je zde ovšem jiné pořadí skladeb (a kromě toho o dvě méně) a také nové aranžmá.
  2. Naprosto totožné s LP Giant Step. Zajímavost - jsou zde skladby, které byly nazpívány nejdřív anglicky a pak až slovensky: Take a Giant Step (→ Motýl Admirál), Dear Boy (→ Nechodí), Ginny (→ Denisa), I Don't Wanna Make You Feel Down (→ S tebou je kríž). První tři jmenované se objevily nedlouho po vydání LP Giant Step na LP Roky a dni, poslední jmenovaná si „musela počkat“ na slovenskou verzi na LP Nemoderný chalan.
  3. Anglické verze písní z LP Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : III. díl : Q-Ž. Praha ; Litomyšl : Paseka ; Petr Meissner, 1999. 587 s. ISBN 80-7185-247-3. S. 582.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]