Tibor Bártfay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tibor Bártfay
Narození12. května 1922
Nitra
Úmrtí3. října 2015 (ve věku 93 let)
Bratislava
Povolánísochař
RodičeJúlius Bártfay
Oceněnínárodní umělec (1982)
Kríž prezidenta Slovenskej republiky I. stupňa (2002)
Medaile prezidenta Slovenské republiky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tibor Bártfay (12. května 1922, Nitra, Československo3. října 2015, Bratislava, Slovensko) byl slovenský sochař, syn sochaře Júlia Bártfaye.

Jde o žáka Karla Pokorného, který stylově směřuje od realizmu ke znakovému symbolu. Prostřednictvím dobově aktuální výpovědi založené na vypjaté obsahové komunistické angažovanosti a pevné realistické formě se stal jedním z těch sochařů, kteří vytvářeli důležité stupně v nové tradici memoriální plastiky socializmu, odkrývání jejích nových socialistických společenských funkcí. Druhově i tematicky mnohostranná tvorba zahrnuje portréty (Ľudovít Štúr, Klement Gottwald), komorní, volnou a architektonickou plastiku s historickými (pomník obětem z koncentračního tábora v Mauthausenu atd.) a sportovními náměty a hlavně monumentální pomníková sousoší sloužící socialistickému režimu na prosazovaní své ideologie. Jde o autora známé Fontány míru na Hodžově náměstí v Bratislavě. Je též autorem fontány Radost ze života (1979, Prezidentská zahrada).

Stal se i autorem sousoší stalinisty Klementa Gottwalda na dnešním náměstí Slobody v Bratislavě. Po sametové revoluci v roce 1989 bylo toto dílo z veřejného prostoru odstraněno. Gottwaldovská tematika i v období intenzivní přípravy a realizace kolektivního díla na památník aktuálně přetrvávala i v jeho individuální umělecké aktivitě. Studie Gottwaldovy podobizny přerostly do interiérové soustavy pylonové stavby nazvané Šest únorových dní pro Muzeum SNB a vojska Ministerstva vnitra v Praze.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]