Pavol Hammel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavol Hammel
Pavol Hammel.jpg
Základní informace
Narození7. prosince 1948 (73 let)
Bratislava
Žánrypopmusic,
Povolánízpěvák,
Nástrojekytara
Příbuzná témataPrúdy, Bratislavská lyra
Oceněnízasloužilý umělec
Webwww.pavolhammel.sk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavol Hammel (* 7. prosinec 1948, Bratislava) je slovenský hudebník a zpěvák.

Pochází z muzikantské rodiny. V útlém věku ho k hudbě přivedl jeho otec, houslista Slovenského národního divadla. Na jeho popud studoval hru na housle. Jako člen orchestru ŽUS (Železničářského uměleckého souboru) hrával na veřejných vystoupeních lidovky, klasiku a moderní taneční písně.

V roce 1963, kdy začal hrát na kytaru, založil bigbeatovou skupinu Prúdy. První píseň v skupině Prúdy s názvem Spievam si pieseň složil o dva roky později. V roce 1967 začal se skupinou Prúdy hrát Marián Varga. V tu dobu se kolem kapely Prúdy již pohybují textaři Kamil Peteraj a Boris Filan, se kterými spolupracuje dodnes. Od roku 1972 nahrál Pavol Hammel s Mariánem Vargou 5 samostatných alb. Hostoval také na albech Collegium Musicum (Konvergencie, Divergencie, On a ona).

V roce 1976 absolvoval Právnickou fakultu UK v Bratislavě. Působil, mimo jiné, také ve slovenském hudebním vydavatelství Opus.

Dne 28.7.1976 měl Hammel být na palubě letadla Il-18 na letu ČSA č. 001 z Prahy do Bratislavy. Po předchozí oslavě se ale dostavil na letiště (dle vlastních slov) poněkud unaven. Následně se mu podařilo v letištní hale usnout, a nevzbudilo ho ani několikeré upozornění na „last call“ místním rozhlasem. Díky tomu, že let zmeškal, se však podruhé narodil. Letadlo totiž o několik desítek minut později po sérii chyb dispečera i posádky havarovalo. Po pádu do bratislavského jezera Zlaté piesky zahynulo 76 z celkem 79 lidí na palubě.

V roce 1994 založil vlastní promotérskou agenturu. Pavol Hammel byl také uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní Bezpečnosti, StB v kategorii důvěrník, krycí jméno "Právnik", evidenční číslo 20 044, viz Necenzurované Noviny č. 04/2000.

Pavol Hammel je nejen úspěšným zpěvákem, skladatelem a hudebním producentem, ale věnuje se i výtvarnému umění. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dvě dcery Veroniku (zvaná Kika) a Lindu. Obě jeho dcery si zkusily dráhu zpěvačky.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavol Hammel na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.nitra.sk/?id_menu=42441&firmy_slovenska_flag=0 Miroslav Cipár a Pavol Hammel prevzali Cenu Pavla Straussa

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]