Přeskočit na obsah

Pavol Hammel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pavol Hammel
Základní informace
Narození7. prosince 1948 (75 let)
Bratislava
Žánryrock, bigbít, poprock
Povolánízpěvák,
Nástrojekytara
Příbuzná témataPrúdy, Bratislavská lyra
OceněníCena Gejzu Dusíka (2023; Zičiho palác)
zasloužilý umělec
Webwww.pavolhammel.sk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavol Hammel (* 7. prosinec 1948, Bratislava) je slovenský hudebník a zpěvák.

Pochází z muzikantské rodiny. V útlém věku ho k hudbě přivedl jeho otec, houslista Slovenského národního divadla. Na jeho popud studoval hru na housle. Jako člen orchestru ŽUS (Železničářského uměleckého souboru) hrával na veřejných vystoupeních lidovky, klasiku a moderní taneční písně.

V roce 1963, kdy začal hrát na kytaru, založil bigbeatovou skupinu Prúdy. První píseň v skupině Prúdy s názvem Spievam si pieseň složil o dva roky později. V roce 1967 začal se skupinou Prúdy hrát Marián Varga. V tu dobu se kolem kapely Prúdy již pohybují textaři Kamil Peteraj a Boris Filan, se kterými spolupracuje dodnes. Od roku 1972 nahrál Pavol Hammel s Mariánem Vargou 5 samostatných alb. Hostoval také na albech Collegium Musicum (Konvergencie, Divergencie, On a ona).

V roce 1976 absolvoval Právnickou fakultu UK v Bratislavě. Působil, mimo jiné, také ve slovenském hudebním vydavatelství Opus.

Dne 28. července 1976 měl Hammel být na palubě letadla Il-18 na letu ČSA č. 001 z Prahy do Bratislavy. Po předchozí oslavě se ale dostavil na letiště (dle vlastních slov) poněkud unaven. Následně se mu podařilo v letištní hale usnout, a nevzbudilo ho ani několikeré upozornění na „last call“ místním rozhlasem. Díky tomu, že let zmeškal, se však podruhé narodil. Letadlo totiž o půl hodiny později po sérii chyb dispečera i posádky havarovalo. Po pádu do bratislavského jezera Zlaté piesky zahynulo 76 z celkem 79 lidí na palubě.

V roce 1994 založil vlastní promotérskou agenturu. Pavol Hammel byl také uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní Bezpečnosti, StB v kategorii důvěrník, krycí jméno "Právnik", evidenční číslo 20 044, viz Necenzurované Noviny č. 04/2000.

Pavol Hammel je nejen úspěšným zpěvákem, skladatelem a hudebním producentem, ale věnuje se i výtvarnému umění. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dvě dcery Veroniku (zvaná Kika) a Lindu. Obě jeho dcery si zkusily dráhu zpěvačky.

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavol Hammel na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.nitra.sk/?id_menu=42441&firmy_slovenska_flag=0 Miroslav Cipár a Pavol Hammel prevzali Cenu Pavla Straussa

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]