Grasalkovičův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Grasalkovičův palác
Účel stavby

oficiální sídlo

Základní informace
Slohbarokní architektura a pozdní baroko
Výstavba1765
Poloha
AdresaBratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grasalkovičův palác nebo též Prezidentský palác v Bratislavě je osově symetrická rokoková budova na Hodžově náměstí v Bratislavě postavená jako letní venkovské sídlo šlechtickým rodem Grasalkovičů v 18. století. Během několika staletí vystřídal řadu majitelů a byl různě využíván, od roku 1996 je oficiální rezidencí prezidentů Slovenské republiky. Za palácem se nachází veřejně přístupná Prezidentská zahrada.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác pohledem z Hodžova náměstí

V roce 1760 jej dal postavit hrabě Antonín II. Grasalkovič (Grassalkovich), advokát, později předseda Uherské královské komory. Autorem architektonického návrhu byl Andrej Mayerhofer. Palác stál původně na volném prostranství před někdejším opevněným městem. Součástí paláce byl od počátku rozsáhlý francouzský park (dnešní Prezidentská zahrada), která plynule navazuje na rozsáhlou zahradu bývalého letního arcibiskupského paláce. Palác byl původně spíše jen loveckým letohrádkem, do současné podoby byl přestavěn a rozšířen až po roce 1771 knížetem Antonínem II. Grasalkovičem. Přestavba paláce svým architektonickým pojetím připomínala hlavní sídlo Grasalkovičů v Gödöllö nedaleko Budapešti. V paláci se v té době pořádaly honosné slavnosti a plesy za účasti předních umělců (Joseph Haydn), v roce 1775 jej navštívila Marie Terezie. V poslední generaci Grasalkovičů byl již palác pronajímán, mimo jiné zde sídlila dívčí škola. V polovině 19. století koupil palác i se zahradou rod Karácsonyiů. Vlivný uherský politik hrabě Guido Karácsonyi (1817–1885) nechal již předtím postavit Karácsonyiho palác v západní části zahrady Grasalkovičova paláce.

V roce 1894 koupil palác arcivévoda Bedřich Rakousko-Těšínský, pozdější vrchní velitel rakousko-uherské armády. Patřil k nejbohatším příslušníkům rodu Habsburků a zároveň největším velkostatkářům v Rakousku-Uhersku. Za palác zaplatil 482 000 zlatých a učinil z něj svou hlavní rezidenci, kde se usadil s manželkou Isabelou Croy-Dürmen a početným potomstvem. Palác byl v té době opět centrem čilého společenského života, mimo jiné se zde seznámil následník trůnu František Ferdinand d'Este se svou pozdější manželkou hraběnkou Žofií Chotkovou, která byla dvorní dámou arcivévodkyně Isabely.

Palác pohledem z Prezidentské zahrady

Po první světové válce a vzniku Československa byly všechny majetky Habsburků zestátněny, což se týkalo i Grasalkovičova paláce. V roce 1919 zde bylo umístěno Zemské velitelství československé armády pro Slovensko a vojáci tu sídlili až do roku 1939. V období druhé světové války byl palác určen jako rezidence prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa. V té době byla budova upravena podle projektu architekta Emila Belluše. Po porážce nacistického Německa v roce 1945 v paláci úřadoval Sbor pověřenců. Formálně zůstal palác určen jako rezidence československých prezidentů, Edvard Beneš a Klement Gottwald zde ale prakticky nepobývali. Klement Gottwald věnoval palác Pionýrské organizaci a v letech 1949–1989 zde sídlil Dům pionýrů a mládeže Klementa Gottwalda (později známý jen jako Dům pionýrů), v němž probíhaly nejrůznější kulturní, sportovní a další kroužky pro děti a mládež.[1]

Po sametové revoluci se stal palác státním majetkem a po rozdělení Československa v roce 1993 proběhla jeho rekonstrukce s náklady 280 miliónů korun. Jako oficiální rezidenci slovenských prezidentů převzal palác Michal Kováč dne 30. září 1996. Fakticky se sídlem hlavy státu stal až za jeho nástupce Rudolfa Schustera, který pocházel z Košic a neměl v Bratislavě trvalé bydliště, proto mu byl v paláci vyčleněn malý byt. Rudolf Schuster poté inicioval revitalizaci parku známého dnes jako Prezidentská zahrada.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z ARCHÍVU: Spomienky na Pinkáč. Bratislavskí pionieri mali svoj palác. Teraz.sk [online]. 2015-11-10 [cit. 2023-05-13]. Dostupné online. (slovensky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bratislava. Turistický sprievodca; Bratislava, 2016; 240 s. (kapitola Grassalkovichov palác a Grassalkovichova záhrada, s. 156–158) ISBN 978-80-8136-064-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]