Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele

Karel Gott

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Gott
Karel Gott v roce 2016
Základní informace
Jinak zvaný Božský Kája, Mistr
Přezdívky Zlatý hlas z Prahy, Sinatra Východu, Posel dobrých zpráv[zdroj?]
Narození 14. července 1939 (79 let)
Plzeň
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Původ Plzeň
Žánry pop, rock’n’roll, swing, jazz, blues, country, rock, opera, opereta, muzikál, vážná hudba, tradicionál, dechovka
Povolání zpěvák, herec, skladatel, malíř[1][2][3]
Nástroje kytara
Hlasový obor tenor
Aktivní roky 1958 – současnost
Vydavatelé Supraphon, Polydor, GoJa, Melodija
Ocenění národní umělec (1985)
Bludný balvan (2002)
Dvorana slávy Plzeňského kraje (2009)
Medaile Za zásluhy (2009)
Čestné občanství města Plzně (2009)
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Ivana Gottová
Podpis
Web www.karelgott.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Gott (* 14. července 1939, Plzeň) je český šlágrový zpěvák, herec a malíř.[4] Je mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík a po roce 1996 Český slavík. Dohromady jich má, i s posledním získaným v roce 2017, 42.

Život

Dětství a mládí

Karel Gott se narodil 14. července 1939Plzni jako jediný potomek Karla Gotta (26. října 1911 Plzeň – 1982) a Marie, rozené Valešové (16. října 1910 Plzeň – 1977). V mládí chtěl být malířem a po ukončení školní docházky v Plzni se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během učňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě a zpěvu. Aby se stal zpěvákem, šel na konzervatoř. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák – amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957, tedy v době, kdy v Československu stále ještě doznívala éra swingurock’n’roll bylo možné slyšet jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, avšak dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD začal poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

Počátky jeho působení

V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Protože měl stále častější večerní vystoupení, začala se tato aktivita dostávat do konfliktu s řádnou prací (únava s negativním vlivem na zpěv i pracovní výkony), a proto se v roce 1960 rozhodl definitivně odejít z ČKD a začít se profesionálně věnovat pouze zpěvu (v dokumentu z roku 1986 na tento krok vzpomínal s tím, že pak míval časté špatné sny o tom, jak zpívá před sálem, kde sedí pouze jeho mistr a jeho otec, který říká: „Proč jen se ten chlapec raději nedržel řemesla...“)[5]. Na pražské státní konzervatoři studoval až do roku 1963 prezenčně operní zpěv u prof. Konstantina Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina) a do roku 1966 pokračoval dálkově. Zpočátku ale u publika budil spíše smíšené a kontroverzní pocity[zdroj?]. Obecenstvo si těžce zvykalo na jeho projev, který se zcela vymykal zažitým trendům v taneční hudbě začátkem 60. let v Československu[zdroj?]. Až éra twistu v letech 196264 přinesla do české populární hudby výrazné oživení. Tehdy se začala také prosazovat divadla malých forem, v nichž se rodila moderní česká populární hudba.

První úspěchy

Již v roce 1957 měl svou nahrávku (písničku věnovanou své matce) a vystupoval po kavárnách. Podle svých vlastních slov se věnoval zpočátku trampské hudbě, jeho vývoj však šel dál. V roce 1958 získal Karel Gott první místo v soutěži amatérských zpěváků.

V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tento fakt znamenal zásadní přelom v jeho kariéře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho interpretace písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Oči sněhem zaváté stala hitem roku. Karel Gott vyhrál čtenářskou anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík 1963. V roce 1968 se Karel Gott zúčastnil populární a hudebně uznávané soutěže Eurovision Song Contest s písní Tausend Fenster. Soutěžil za Rakousko a získal 13. místo. I když nevyhrál první cenu, stal se oblíbený v Německu, Rakousku, Švýcarsku a nastartovala se jeho zahraniční kariéra.

Americké angažmá

V roce 1965 po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno a Karel Gott odešel na 7 měsíců trvající angažmá do Spojených států (Las Vegas). Od roku 1965 ho doprovázela na všech koncertech Skupina Ladislava Štaidla.

Bratislavská lyra

Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom (Vieroslav Matušík/Eliška Jelínková) a v roce 1969 bronzovou Bratislavskou lyru za píseň Hej, páni konšelé (Jaromír Klempíř/Jiří Štaidl), kterou následně zkritizoval ve svém projevu Gustáv Husák slovy narážejícími na text písně, že Karel Gott by chtěl na zemi ráj, žít jako v kapitalizmu a pracovat jako v socializmu.[zdroj?]

Růst popularity

Karel Gott v roce 2002

Koncem 60. let byla éra divadel malých forem a jejich písniček již skončena. V pop music vznikal styl zvaný „střední proud“ neboli „mainstream“. V roce 1967, kdy Karel Gott pobýval v USA, byl také rokem, kdy se jeho největšímu „rivalovi“ Waldemarovi Matuškovi podařilo opět zvítězit v anketě Zlatý slavík. Ze Spojených států se Gott vrátil jako sebevědomý profesionál. Po úspěších v USA, Kanadě, východnízápadní Evropě, kde mu vyšlo jeho první (a hned zlaté) album a kdy jeho jméno začal zdobit ozdobný přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“, se s plnou vervou pustil do nové práce také na domácí scéně.

V roce 1968 reprezentoval Rakousko ve Velké ceně Eurovize s písní Uda Jürgense Tausend Fenster s výsledným 13. místem. Na domácí scéně zpíval hity jako Lady Carneval, skladby složené jedním z nejčastějších spolupracovníků Karla Gotta – Karlem Svobodou. V tomto období pak jeho popularita dosáhla mezinárodního rozměru.

70. léta

Na začátku 70. let Karel Gott absolvoval koncertní turné zakončené v Moskvě. Setkal se a spřátelil se s Johnem Lennonem[zdroj?], se kterým měl mít koncert v Praze. Ovšem Lennon si nechtěl ostříhat vlasy, takže mu to bylo z politických důvodů zakázáno. Od roku 1973 se také vysílal pořad Zpívá Karel Gott, který se těšil velké úspěšnosti. Během sedmdesátých let také Gott ve svých vystoupeních měl taneční choreografii, protože to bylo tehdy v módě. Nosil také delší vlasy a kotlety. Vzniklo také několik hudebních pořadů ve kterých si zahrál, např. Hvězda padá vzhůru, Išel Macek a podobně. Nazpíval také znělku do animovaného seriálu Včelka Mája.

V roce 1977 se zúčastnil natáčení písně Můj bratr Jan (coververze hitu All by Myself) věnované Janu Palachovi.[6] V roce 1977 také podepsal Antichartu, jejíž text četl 4. února 1977 v Divadle hudby. V témže roce také dostal ocenění Zasloužilý umělec. Karel Gott vystupoval v sedmdesátých letech velmi často v televizi a začal také pravidelněji jezdit do zahraničí, čím rozšiřoval svou popularitu. V období 1972–1979 vzniklo mnoho jeho hitů, např. Kávu si osladím, Je jaká je, Včelka mája, Stokrát chválím čas, již zmíněná cover píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan a podobně. Později mu bylo vyčítáno, že podepsal Antichartu. Gott to vysvětlil tak, že před podpisem slovo Anticharta nepadlo a že jim bylo řečeno, že se jedná o zachování hudby a kultury v Československu.[zdroj?]

Zlatá éra Karla Gotta

80. letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes „lidovky“ až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích. Opět změnil účes na svůj od té doby klasický. Často si pohrával s mikrofonem a stojanem a také začal vystupovat často ve sportovních, ale pořád i v oblecích.

V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Československu i v zahraničí dosáhla vrcholu. Na domácí scéně mu však vyrůstala konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušila jeho kralování. V roce 1985 uspořádal veliké turné po celém světě. V letech 1980 a 1981 absolvoval dva další koncerty v Lucerně a do měsíce měl okolo 50 vystoupení. V letech 1984–1988 absolvoval 27 koncertů v pražské Sportovní hale na Výstavišti v Holešovicích.

Koncem 80. let byl Karel Gott opět na vrcholu. V roce 1989 absolvoval jubilejní koncert na oslavu svých padesátin v Lucerně s názvem Karel Gott s přáteli v Lucerně, kde s ním vystoupily tehdejší hvězdy československé pop music. V roce 1989, těsně před Sametovou revolucí, oslavil své 50. narozeniny. Bylo to období, kdy měl svá nejlepší léta již za sebou. Neusiloval proto za každou cenu o první příčky v tehdejších hitparádách, naopak dával přednost pečlivějšímu a decentnějšímu výběru repertoáru před líbivostí. V roce 1989 Ladislav Štaidl rozpustil a ukončil Skupinu Ladislava Štaidla která Gotta od roku 1965 všude doprovázela. Od té doby až do roku 1999 ho doprovázel jeho vlastní orchcestr (Orchestr Karla Gotta) pod vedením Pavla Větrovce.

Gottovi byly po roce 1989 někdy vyčítány jeho dobré vztahy s komunistickým režimem.[7][8][9][10]

V roce 1990 se Gott rozhodl ukončit svoji kariéru. Uspořádal ale mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl tak velký, že Gott své rozhodnutí skončit svou zpěváckou dráhu přehodnotil. Není známky o tom, že by změna politického režimu a skutečnost, že většina „normalizačních“ hvězd upadla v zapomnění, případně se začala věnovat podnikání, měla nějaký vliv na oblibu Karla Gotta. V roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stalo nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch slavil ještě v letech 1995 a 1997).

Během 90. let se Gott věnoval také stále víc své druhé lásce, tj. malování, a své obrazy úspěšně vystavoval v Česku i v zahraničí. Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA.[11] V květnu 1993 oznámil na tiskové konferenci založení Nadace Karla Gotta Interpo.[12] Jejím cílem bylo pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Gott nadaci věnoval při jejím založení čtyři miliony korun, jeho partneři (kontroverzní podnikatel František Mrázek a Miroslav Provod) dali každý půl milionu.[13]

V obnovené anketě Český slavík navazující na legendárního československého Zlatého slavíka obsadil Karel Gott v roce 1996 s velkým náskokem opět první místo, které si (kromě roků 1998 a 2012) udržel až do roku 2016 Celou dekádu úspěšných 90. let završil koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Číně, dále před 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie HallNew Yorku. Od roku 2000 ho také doprovází BoomBand! Jiřího Dvořáka s vokalistkou Dashou.

Po roce 2000

V roce 2000 Karel Gott absolvoval druhý koncert v Carnegie Hall, na který vzal jako hosta Helenu Vondráčkovou, a zahrál si roli Lucifera a Pána Boha v pohádce Z pekla štěstí 2. V roce 2003 získal jubilejního 30. slavíka a v roce 2005 absolvoval turné v rámci Koncertů hvězd, po Čechách, Moravě a Bruselu. V roce 2007 Karel Gott pořádal turné s 56 koncerty po Německu a o dva roky později (2009) mu na galakoncert k jeho 70. narozeninám přišlo popřát do O2 areny 130 zpěváků a 15 000 diváků.

Pravidelně od roku 1990 pořádá každé dva roky Vánoční koncerty se speciálním programem a hosty. Na jednom z těchto koncertů v roce 1998 u příležitosti jeho posledního Vánočního koncertu před novým tisíciletím měl jako hosta mimo ostatní i italského populárního zpěváka Al Bana. Koncerty byly pravidelně v Lucerně, jen v letech 2012 a 2014 byly nahrazeny O2 arenou a v roce 2016 se kvůli nemoci nekonaly. Od té doby jsou opět tradicí, mimo to absolvoval ale také velké turné, spousty samostatných koncertů, vystupuje v televizi, na festivalech, charitativních akcí a podobně. V roce 2018 měl průměrně měsíčně 22 koncertů.

V roce 2012 se ve slavíkovi umístil na druhém místě, nahrál velmi úspěšné[zdroj?] CD Dotek lásky, ve kterém nazpíval do češtiny nejznámější světové písně žánru pop music a absolvoval turné po Čechách, Moravě, Slezsku a Slovensku pod názvem Tour 2012. V roce 2013 vydal pokračování svého alba z minulého roku s názvem Dotek lásky 2 - Láska je nádhera a o rok později absolvoval další turné s názvem Tour 2014, které zakončil dvěma koncerty O2 areně 6. a 8. 12.

Po zdravotních potížích v roce 2015 se znovu vrátil na pódia. V červnu 2017 proběhla vernisáž výstavy GOTT, MY LIFE, která mapovala profesní dráhu Karla Gotta a premiéra muzikálu Karel Gott - Čas růží. Karel Gott odstartoval rok 2018 koncertem v Bratislavě pro 11 000 diváků. V rámci koncertu vystoupili i hosté Marika Gombitová, Vašo Patejdl, Paľo Habera, Jožo Ráž nebo Filip Jančík. Svou premiéru zde měla i dcera Karla Gotta Charlotte Ella, která poprvé před tak velkým publikem vystoupila a zazpívala píseň Somewhere over the Rainbow. Při písni Trezor vystoupila i nejmladší dcera Karla Gotta Nelly Sofie a předvedla taneční vystoupení. Začala se také natáčet pohádka Když draka bolí hlava, ve které si Gott zahrál kováře. V červnu také vydal studiové album Ta pravá a absolvoval koncert ve vyprodané pražské O2 areně, kde s ním vystoupili Michal David, Ewa Farna, Markéta Konvičková, Leoš Mareš a Marek Ztracený.

Během léta 2018 vystoupil na několika festivalech a podzim začal menším koncertem v Divadle Hybernia, poté se ale vrátil na větší pódia. Aktuálně píše autobiografi, ale pořád koncertuje.

Karel Gott s německým skladatelem Ralphem Siegelem v Praze, 2014
Karel Gott 2016
Karel Gott na koncertě v roce 2016.

Zlatý a Český slavík

V průběhu své více než padesátileté zpěvácké kariéry Karel Gott 42krát zvítězil v anketě Zlatý slavík (resp. od roku 1996 Český slavík), a to v letech 1963–1966, 1968–1981, 1983–1984, 1989–1990, 1996–1997, 1999–2011, 2013–2017, pětkrát skončil druhý (1967, 1982, 1991, 1998 a 2012) a třikrát třetí (1985, 1986 a 1987). V letech 1992–1995 se ankety Zlatý slavík ani Český slavík nekonaly.

Televizní ceny

V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý, která se koná od roku 1991, vyhrál Karel Gott celkem 31krát (22krát v kategorii Zpěvák v ročnících 1991–2009 a 2012–2014 a 9krát v kategorii Absolutní vítěz v letech 1991, 1992, 1994, 1996, 1999, 2002, 2006, 2009, 2014). V ročnících 2010 a 2011 se v kategorii Zpěvák umístil na 3. místě. V roce 2010 získal v anketě ANNO 2009 Zvláštní cenu televize Nova.[14]

Vyznamenání a další ocenění

Dne 3. května 1977 byl Karlu Gottovi propůjčen titul zasloužilý umělec a 30. dubna 1985 pak titul národní umělec, tj. nejvyšší vyznamenání, které tehdy mohlo být uděleno za zásluhy v oblasti umění. V případě Karla Gotta se jednalo o fenomenální reprezentaci Československa po dobu několika desítek let v cizině (Německo, Rakousko, Švýcarsko, USA, Polsko, SSSR, Venezuela atd.) a vynikající umělecké zásluhy doma. Bylo to vůbec poprvé, co nejvyšší umělecké ocenění získal zpěvák populární hudby.[15]

Dne 28. října 2009 obdržel Gott od prezidenta České republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně.[16] Městská část Praha 5 mu jako významnému občanu udělila 28. října 2009 ve vile Portheimka Záslužnou medaili za přínos městu.[17] 2. listopadu 2009 se stal čestným občanem svého rodného města Plzně a byl hejtmankou Miladou Emmerovou uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.[18] V dubnu 2011 udělila Asociace českých rusistů Karlu Gottovi pamětní Medaili Josefa Jungmanna za propagaci česko-ruských vztahů.[19] V neděli 12. června 2011 převzal Gott v Moskvě Řád Jurije Gagarina.[20],[21] V anketě Gentleman PRO 2011 se umístil na třetím místě.[22] Na začátku listopadu 2018 mu Český rozhlas udělil ocenění Zpěvák století, které vybrali posluchači v anketě „100 hitů republiky“ uspořádané u příležitosti stého výročí založení Československa.[23][24]

Zdravotní stav

V říjnu 2015 mu bylo diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin.[25][26] Dne 18. března 2016 média oznámila, že Karel Gott nad rakovinou definitivně zvítězil.[27]

Diskografie

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Karla Gotta.

Písně

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam písní Karla Gotta.

Filmové písně

Karel Gott nazpíval kromě jiných titulní písničku do české, německé i slovenské verze populárního animovaného seriálu Včelka Mája (na hudbu skladatele Karla Svobody). Byl také interpretem filmových písní Jdi za štěstím z pohádky Jak se budí princezny, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku a také písně Krev toulavá z TV seriálu Cirkus Humberto a také písně Zdráv buď, Robinsone vzdálený animovaného filmu Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku.

Karel Gott zpíval i titulní melodii So Far ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Hrál hlavní roli dudáka Švandy v hudebním filmu Hvězda padá vzhůru. Mnohdy hrál ve filmech sám sebe. Dále je znám pro spolupráci s brněnským divadlem (píseň Balada pro banditu).

V roce 2008 Karel Gott nazpíval titulní píseň s názvem Voľnosť do filmu Cinka Panna od režiséra Dušana Rapoše, hudbu k písni složil Václav Patejdl a text napsal Kamil Peteraj.[28][29][30]

Filmy a seriály

Gottland – Muzeum Karla Gotta v Jevanech

Karel Gott účinkoval v následujících filmech a seriálech:

 • Anděl páně 2 (2016)
 • Rodina

  Karel Gott

  Dne 7. ledna 2008 se oženil v Las Vegas [31] s dlouholetou partnerkou Ivanou Macháčkovou, se kterou má dceru Charlottu Ellu a od 28. května 2008 druhou dceru Nelly Sofii. Z předchozích vztahů má dcery Dominiku a Lucii. Dne 8. května 2010 se stal i dědečkem syna dcery Lucie.

  Vztahy v rodině

  Karel Gott

  • Ivana Gottová (roz. Macháčková) (* 20. ledna 1976) – manželka od 7. ledna 2008
   • Charlotte Ella Gottová (* 30. duben 2006)
   • Nelly Sofie Gottová (* 28. květen 2008)
  • Antonie Zacpalová
   • Dominika Gottová (* 25. červen 1973)
  • Iveta Kolářová (* 14. duben 1967)
   • Lucie Kovaříková (roz. Kolářová) (* 1987) – manžel Jan Kovařík od 3. června 2008
    • Vojtěch Kovařík (* 11. květen 2010)
    • Jan Kovařík (* 6. únor 2012)

  Známé písně

  • Být stále mlád (1999)
  • Trezor (1964)
  • Jdi za štěstím (1977)
  • Včelka Mája (1980)
  • Zvonky štěstí (1985)
  • Stokrát chválím čas (1982)
  • Nestarej se kamaráde (1982)
  • Ráno jedu dál (1986)
  • Lásko má (1982)
  • Z dávných dnů (1987)
  • Zůstanu svůj (1989)
  • Pábitelé (1988)
  • Když muž se ženou snídá (1992)
  • Ta pravá (2018)
  • Země vstává (2016)
  • Jen se hádej (1976)
  • Kávu si osladím (1972)
  • Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? (1975)

  Vztahy s režimem a kauza s psychiatrem

  Ještě jako nezletilý se společně se svým spolužákem Oldou Bukovanským pokusili emigrovat přes NDR na kapitalistický západ. Vypracovali emigrační plán pod krycím jménem „Cesta na Sever“. Při plížení v úseku CínovecZinnwald však byli zadrženi orgány SNB. Z dostupných zdrojů nelze zjistit, jak tento případ skončil. Jan Berwid-Buquoy považuje dosud archivovanou výtvarnou práci vytvořenou při přijímacích zkouškách na UMPRUM za vynikající a domnívá se, že skutečnou příčinou nepřijetí na školu byl právě tento pokus o emigraci.[32]

  Bývalý agent československé rozvědky Josef Frolík pronesl v roce 1975 v americkém Senátu projev (česky publikovaný v roce 2000), kde zmínil, že populární československý zpěvák Karel Gott je agentem StB, kterého se podařilo naverbovat roku 1960 na základě kompromitujících skutečností, a to usvědčení z exhibicionismu.[33][34]

  V prosinci 2008 zveřejnil server Aktuálně.sk článek, v němž uvedl, že již několik měsíců koluje po internetu sken údajného policejního protokolu z roku 1962, popisujícího, jak 23letý konzervatorista a zpěvák Karel Gott měl být 8. června 1962 kolem 15. hodiny ve voze tramvajové linky č. 3 přistižen při veřejném onanování při pohledu na dvě slečny ve věku 18–20 let a v zastávce Pelc-Tyrolka byl proto vyloučen z přepravy. V témž protokolu se uvádí, že pro podezření z exhibicionismu byl dotyčný vyšetřován již roku 1958 a že v roce 1962 se k činu přiznal a uvedl, že v tomto směru již vyhledal lékařskou pomoc a léčí se. Část veřejnosti se podle Aktuálně.cz domnívá, že dokument vznikl až v 70. letech na objednávku Státní bezpečnosti, která ho chtěla donutit k návratu do vlasti. Karel Gott se podle Aktuálně.cz v roce 2008 odmítl k diskusím o pravosti dokumentu vyjádřit.[35]

  V červenci 2009 zveřejnil server Aktuálně.cz a po něm i další média informace o spisu, který o Karlu Gottovi vedla Státní bezpečnost. Karel Gott společně s bratry Štaidlovými pobývali v roce 1971 pracovně v zahraničí, po vypršení platnosti víza v červenci 1971 se však nevrátili. Podle dochované složky StB poté Státní bezpečnost provedla prohlídku jeho vily v Jevanech a do spisu poznamenala, že Gott svým postupem dovedl k trestné činnosti i své rodiče, kteří se převodem majetku a finančních částek prakticky dopustili trestného činu nadržování. StB vyslechla Gottovy rodiče a kolem dvaceti jeho přátel a známých. Od Gottových rodičů se StB při výslechu dozvěděla i o jeho přátelství s psychiatrem Zdeňkem Dytrychem, kterého proto také vyslechla. Podle dochovaného protokolu Dytrych při výslechu 11. srpna 1971 zmínil, že v případě Karla Gotta šlo o „sexuální úchylku v některých případech i z hlediska trestného“, uvedl, že diskusí s Gottovými rodiči docílil toho, že uvedl Gotta na uměleckou dráhu, a že to viděl jako jediné východisko z hlediska zdravotního stavu Gotta. Psychiatr Dytrych byl veden jako agent StB s krycími jmény Petr a Tantal-1.[33]

  Karel Gott v roce 2009 novinářům potvrdil, že z doby, kdy pracoval v ČKD, se s doktorem Dytrychem znal a radil se s ním o osobních věcech a že mu tento lékař diagnózou pomohl dostat se z fabriky, což v té době nebylo jednoduché. Podle Gotta to byla jediná cesta, jak se dostat od práce v továrně na uměleckou dráhu. V roce 2009 Gott novinářům řekl, že mu nevadí, že Dytrych o této záležitosti před tajnou policií mluvil. Svoji údajnou úchylku označil Gott v roce 2009 za fiktivní a tvrdil, že se s žádnou psychickou chorobou nikdy neléčil.[33]

  Jan Berwid-Buquoy uvádí, že když se odborný elektrikář Karel Gott v roce 1959 rozhodl přihlásit na hudební konzervatoř, podnikový kádrovák se na něj osopil, že stát dává do jeho vyučení miliony a Gott mu to vrací tím, že se chce živit kokrháním do mikrofonu, a podnik mu potřebné povolení nedal. Gott zdrcený depresemi vyhledal závodního lékaře, jímž byl Zdeněk Dytrych, a nalezl v něm nejen zdravotní podporu, ale i kolegiálního kamaráda, protože Dytrych hrál výborně na saxofon. Na základě dobrozdání tohoto podnikového lékaře se Gottovi podařilo dostat z ČKD, ale obsah tohoto posudku nebyl nikdy zveřejněn.[32]

  Podle Aktuálně.cz mohly tyto informace sloužit jako snadný nástroj k jeho vydírání. Karel Gott však v roce 2009 tvrdil, že informace o úchylce, kterou označuje za fiktivní, nikdy nemohla sloužit k jeho vydírání a oni (StB) ho nikdy nevydírali a nikdy po něm nic nechtěli a neprojevovali zájem, že by jim mohl nějak pomoci.[33]

  Karel Gott v roce 1971 údajně napsal komunistickému generálnímu tajemníkovi Gustávu Husákovi žádost o shovívavost (v roce 2009 však pravost zveřejněné podoby dopisu popřel[36]) a vrátil se do Československa s Husákovým příslibem, že nebude trestán a bude moci dál jezdit na zahraniční turné, a neexistuje svědectví o tom, že by na oplátku něco musel slíbit sám. V roce 1977 byl obsazen do role jedné z vůdčích postav Anticharty, v roce 1977 byl jmenován zasloužilým umělcem a v roce 1985 národním umělcem, později nepodepsal k režimu kritickou petici Několik vět.[33]

  Naopak například protlačil na své album písně Jiřího Suchého v době, kdy bylo některé Suchého písně zakázáno zpívat, a nechal si od Suchého desku pokřtít, kvůli čemuž televize odmítla křest desky přenášet.[33] V archivech jsou podle Aktuálně.cz též záznamy o tom, že se Gott na letišti obořil na muže s odznakem Lenina na klopě a údajně mu spílal, jak se může hlásit ke státu, který poslal do Československa tanky. V lednu 1989 Gott odmítl odsoudit v televizi palachovské demonstrace a v listopadu 1989 zazpíval na Václavském náměstí na žádost Občanského fóra hymnu, což jiní režimem uznávaní zpěváci odmítli.[33] V roce 2001 se vyjádřil, že vidí Václava Havla jako mimořádnou a rozporuplnou postavu, která je uctívaná spíše v zahraničí než u nás.[37]

  Karel Gott v roce 2009 uvedl, že do spisů StB nikdy nenahlédl, protože se bojí, že by úplně ztratil iluze.[33] Zveřejňování spisů StB označil Gott v roce 2009 za vykonstruovanou kauzu a provokaci. To, že se někdo po tolika letech zajímal, co je v archívech StB vedeno na jeho osobu, a vylovil tyto podivné věci, podle Gotta svědčí o tom, že to byla připravená provokace, a jinak si to neumí vysvětlit. Právní cestou se ale bránit nehodlal, protože se domníval, že by tím vůbec ničeho nedosáhl, a protože se chce věnovat pouze svojí práci a svojí rodině a nic jiného pro něj nemá smysl.[36]

  Polemika klubu skeptiků Sisyfos

  Ve své knize Jak to vidí Gott[38] dle Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí, že „bral podvědomě lidem energii ale už s ní umí manipulovat, ví leccos o vyzařování biotronu, (ale nepodřekl se, co to vlastně je) [a] zná Nostradamovy předpovědi přeložené do dnešní terminologie“.[39] Gott je přesvědčený, že svět řídí „vysoké nadstátní kruhy, tzv. ilumináti nebo osvícenci, a také svaté řády a lóže až po mysticko-okultní organizace“.[37] Varuje před globalizací, neboť ta může přerůst až v celosvětovou totalitu, například zavedením jednotné měny a kontroly jednotlivců pomocí čipů zabudovaných v těle.[37] V příloze Neděle Lidových novin z 26. října 2002 uvedl, že na naší planetě přibývají lidmi způsobené geofyzikální anomálie: Například že se „vibrace Země spojené s vibracemi živých organismů […] zvýšila ze sedmi kmitů za vteřinu na jedenáct“, nebo ztenčování ozonové vrstvy, či postupné změny úhlu vychýlení zemské osy. Podle Gotta se změnilo magnetické pole, což způsobilo „výbuchy vulkánů pod ledy a došlo k odtržení části pokrývky Antarktidy o ploše tisíc kilometrů čtverečních“. Planeta je dle něj raněná nejen fyzicky, ale „její energie je oslabená i psychicky“.[39][40]

  Za tato vyjádření udělil Gottovi Český klub skeptiků Sisyfos v roce 2002 bronzový Bludný balvan v kategorii jednotlivců za „velmi vážná varování vyjevená se salonní nonšalancí“.[39] Česká televize k tomu dodává, že to bylo za předvídání budoucnosti.[41]

  V lednu 2005 Gott pro Lidové noviny uvedl, že za ničivou tsunami v prosinci 2004stály nějaké temné síly, lidé, kterým se katastrofa hodila”.[42]

  Odkazy

  Reference

  V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karel Gott na anglické Wikipedii.

  1. http://www.bild.de/regional/muenchen/darstellungsform-bilder/zeigt-uns-seine-bilder-austellung-in-galerie-mensing-12405152.bild.html
  2. http://www.novinky.cz/zena/styl/194711-malir-karel-gott-jsem-metafyzicky-absurdokonkretista.html
  3. http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&id_desc=387740&s_lang=2
  4. Gott Karel. Hlasy slavných [online]. Archiv ČRo, 8. 4. 2017 [cit. 8.4.2017]. Dostupné online. 
  5. Karel Gott - dokument o legendě československé populární hudby, Krátký film Praha 1986, vysíláno na stanici DokuCS dne 17. 1. 2013
  6. MALINDA, Jan. Karel Gott: Já a mafie? No tak jsem naletěl…. iDNES.cz [online]. 2008-01-02, rev. 2008-01-03 [cit. 2014-07-29]. Dostupné online. 
  7. MORAVEC, Václav. Karel Gott poprvé v Impulsech Václava Moravce [online]. Rádio Impuls, 2007-06-26 [cit. 2008-01-08]. Dostupné online. 
  8. Exkluzivní rozhovor s Karlem Gottem! [online]. Super.cz, 2007-07-01 [cit. 2008-01-08]. Dostupné online. 
  9. KLIMT, Vojtěch. Karel Gott prezidentem?. Britské listy [online]. 2003-02-07 [cit. 2008-01-08]. Dostupné online. ISSN 1213-1792. 
  10. RUSEK, Michal. Fíkový list – sláva, peníze, moc. Britské listy [online]. [cit. 2008-01-08]. Dostupné online. 
  11. Obchodní rejstřík na justice.cz, IČ 48112852, v prosinci 2004 se oficiální název změnil na GOJA, agentura Gott – Janeček, spol. s r.o.
  12. Jaroslav Kmenta, Kmotr Mrázek a jeho muži po roce 1989, iDNES.cz, 2007–11–11
  13. Marek Pokorný, Zlatí hoši ze Setuzy, Respekt 06/2005
  14. http://www.regiony24.cz/25–78909-anno-2009--trikrat-zvitezila-ulice--gott-dostal-zvlastni-oceneni Anketu televize Nova Anno 2009 ovládla Ulice
  15. Karel Gott – životopis, Supraphon
  16. http://www.novinky.cz/domaci/182832-prezident-udelil-23-vyznamenani-ocenil-gotta-i-vanu.html Prezident udělil 23 vyznamenání, ocenil Gotta i Váňu
  17. http://www.tvp5.cz/archiv/aktuality/zaslusnou-medaily-ziskal-i-karel-gott/ Záslužnou medaili získal i Karel Gott
  18. http://zpravy.idnes.cz/gott-se-stal-cestnym-obcanem-plzne-zabydlel-se-i-ve-dvorane-slavy-phl-/domaci.asp?c=A091102_194636_domaci_lpo Gott se stal čestným občanem Plzně, zabydlel se i ve Dvoraně slávy
  19. http://www.halonoviny.cz/articles/view/219897 Ocenění našich zpěváků
  20. http://www.lidovky.cz/gott-v-moskve-prevezme-rad-pro-kosmonauty-fjp-/lide.asp?c=A110609_120424_ln_domov_ogo Gott v Moskvě převezme řád pro kosmonauty
  21. http://halonoviny.cz/articles/view/222583 Moskevské ovace »maršálu« Gottovi
  22. http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-53814470-nejlepsi-ceskou-firmou-se-stala-skoda-auto-oceneni-ale-dostal-i-karel-gott Nejlepší českou firmou se stala Škoda Auto. Ocenění ale dostal i Karel Gott
  23. KOCIÁNOVÁ, Martina; PÁLKA, Matěj. Karel Gott k ceně Zpěvák století: Kdo to o sobě může říct?. Český rozhlas Dvojka [online]. 2018-10-30 [cit. 2018-12-13]. Dostupné online. 
  24. ČTK. Hitem republiky se stala píseň Modlitba v podání Marty Kubišové. TÝDEN.cz [online]. 2018-10-28 [cit. 2018-12-13]. Dostupné online. 
  25. Karel Gott trpí nádorovým onemocněním mízních uzlin, zjistili lékaři. Český rozhlas [online]. 2015-11-02 [cit. 2015-11-02]. Dostupné online. 
  26. Karel Gott má rakovinu mízních uzlin, už zahájil léčbu. Lidovky.cz [online]. 2015-11-02 [cit. 2015-11-02]. Dostupné online. 
  27. Karel Gott zvítězil nad rakovinou [online]. www.slavik-karel-gott.cz [cit. 2016-03-22]. Dostupné online. 
  28. http://www.karelgott.com/aktualityShow.php/1680
  29. http://www.filmsk.sk/show_article.php?id=5809
  30. http://koktail.pravda.sk/gott-vyfukol-pesnicku-gombitovej-musel-spievat-po-slovensky-pus-/sk_khudba.asp?c=A080805_210813_sk_khudba_p20
  31. Pěvecká legenda Karel Gott se v Las Vegas oženil. Aktuálně.cz [online]. 2008-01-08 [cit. 2008-01-08]. Dostupné online. 
  32. a b Jan Berwid-Buquoy: Elegantní průšvihy Karla Gotta aneb „Nobody is perfect“!, Reflex.cz, 25. 8. 2011
  33. a b c d e f g h Eliška Bártová: Kauza Gott: StB se neštítila ani intimního života, Aktuálně.cz, 29. 7. 2009
  34. Josef Frolík, red. Přemysl Vachalovský a John Bok: Špion vypovídá II. : jasná zpráva o konci jednoho světa : činnost zpravodajských služeb komunistického bloku ve Spojených státech…, J.W. Hill, Olomouc, 2000
  35. Karel Gott za mlada onanoval v električke!, Aktuálně.sk, 16. 12. 2008, autor neuveden
  36. a b Někomu vadí moje popularita, komentuje Gott spisy StB, iDnes.cz, 2. 8. 2009, ved (Vedran Kovačevič), Korzo
  37. a b c MACHALICKÁ, Jana. Karel Gott: „Bojím se o tento svět“. Lidové noviny. 2001-06-08. Vyšlo v Magazínu Lidových novin. 
  38. SARVAŠ, Rostislav; GOTT, Karel. Jak to vidí Gott. [Praha]: Studio pět, 1992. 174 s. ISBN 80-901374-0-7. 
  39. a b c Bludný balvan za rok 2002 – podrobné zdůvodnění [online]. Český klub skeptiků Sisyfos, 2006-08-02 [cit. 2011-07-31]. Dostupné online. 
  40. Lidové noviny. 26. říjen 2012. Vyšlo v magazínu Neděle. 
  41. ČT24; ČTK. Cenu za matení veřejnosti letos získal i Jaroslav Dušek. ČT24 [online]. 2008-03-17 [cit. 2013-11-01]. Dostupné online. 
  42. KYŠA, Leoš. Konspirační teorie [online]. Český klub skeptiků Sisyfos, 2008-09-19 [cit. 2012-02-28]. Dostupné online. 

  Literatura

  • Kdo je kdo : 91/92 : Česká republika, federální orgány ČSFR. Díl 1, A–M. Praha: Kdo je kdo, 1991. 636 s. ISBN 80-901103-0-4. S. 228. 
  • Kdo je kdo = Who is who : osobnosti české současnosti : 5000 životopisů / (Michael Třeštík editor). 5. vyd. Praha: Agentura Kdo je kdo, 2005. 775 s. ISBN 80-902586-9-7. S. 161. 
  • Osobnosti – Česko : Ottův slovník. Praha: Ottovo nakladatelství, 2008. 823 s. ISBN 978-80-7360-796-8. S. 185. 
  • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : I. díl : A–J. Praha ; Litomyšl: Paseka ; Petr Meissner, 1999. 634 s. ISBN 80-7185-245-7. S. 372–373. 

  Externí odkazy