V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Vladimír Mišík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o zpěvákovi. Možná hledáte: Vladimír Myšík (horolezec).
Vladimír Mišík
Vladimír Mišík.JPG
Základní informace
Narození 8. března 1947 (72 let)
Československo Praha, Československo
Žánry rock, blues rock
Nástroje kytara, zpěv
Aktivní roky 60. léta – dosud
Příbuzná témata Blue Effect, Etc…, Radim Hladík
Web vladimirmisik.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
manželka Eva Mišíková
synové Martin Mišík, Adam Mišík
dcera Barbora Mišíková

Vladimír Mišík (* 8. března 1947 Praha) je český hudebník, zpěvák, kytarista, zakládající člen skupin The Matadors, Blue Effect, a zakladatel rockové skupiny Etc….

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl americký voják John Gaugan. V roce 2017 se dozvěděl, že má dalších 9 sourozenců.[1]

Již na učilišti založil kapelu Uragán, ve které hrál na bicí. Po škole se skupina rozpadla a Vladimír Mišík se dostal do kapely Komety, kde se seznámil s Radimem Hladíkem, se kterým poté odešel do skupiny Fontána (později známí jako The Matadors). Na prvním singlu skupiny zní Mišíkova píseň Malej zvon, co mám. Po vojně zpíval v orchestru Karla Duby a pak založil kapelu New Force, která se ale v roce 1968 rozpadla. Krátkou dobu pak hrál na kytaru v George and Beatovens. Ještě v roce 1968 ale s Radimem Hladíkem založil kapelu The Special Blue Effect (později Blue Effect). Do svého odchodu v roce 1970 stihl s kapelou nazpívat album Meditace, EP a dva singly. Pak zpíval ve Flamengu, ale kapela se rozpadla ještě před vydáním jediné desky Kuře v hodinkách a Mišík založil kapelu Formace Nova a krátkou dobu zpíval v Energitu Luboše Andršta. V roce 1974 založil kapelu Etc…, se kterou hraje s krátkými přestávkami dodnes. Zároveň příležitostně koncertoval s Vladimírem Mertou a Janem Hrubým ve folk rockové formaci Čundrground (ČDG).

Vladimír Mišík (2015)
Koncert Čundrgrundu, Baráčnická rychta, Praha, 6. září 1977, zleva: Petr Kalandra, Vladimír Merta, Vladimír Mišík
Nechte zpívat Mišíka! – nápis na zdi v Praze – Holešovicích, duben 1983, v době, kdy byly Mišíkovy koncerty komunistickými orgány zakázány. Nápis byl opakovaně zamalováván, ale objevil se vždy znovu.

V roce 1982 bylo Vladimíru Mišíkovi zakázáno koncertování, o dva roky později směl velmi omezeně vystupovat s akustickým programem, v roce 1985 už opět hrál s novou sestavou Etc… V roce 1990 byl na dva roky zvolen do České národní rady za Občanské fórum. V roce 1999 vyšla v nakladatelství Petrov kniha Vladimír Mišík – letní rozhovor s Ondřejem Bezrem.

Po vážných zdravotních problémech se vrátil na pódia za doprovodu skupiny Etc… a dalších hudebních hostů.[2] V říjnu 2013 odmítl převzít státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, a to jako výraz nespokojenosti s jeho rozhodnutími z poslední doby.[3]

Astronomovéhvězdárny na Kleti po něm pojmenovali planetku ve sluneční soustavě objevenou v roce 1995. Jméno Mišík pro planetku č. 18456 schválila Mezinárodní astronomická unie.[4]

Jeho manželka Eva mu porodila syna Adama a dceru Barboru.

Největší hity[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější písničky Vladimíra Mišíka patří např. Slunečný hrob (s Blue Effectem), Kuře v hodinkách (s Flamengem) a dále s Etc. pak Stříhali dohola malého chlapečka, Variace na renesanční téma (známá podle prvního verše Láska je jako večernice), Proč ta růže uvadá nebo Obelisk.[zdroj?] K dalším známým lze zařadit i hymnu Gambrinus ligy.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Básník Jaromír Pelc a Etc… – Vladimír Mišík, Jaroslav Olin Nejezchleba, Jan Hrubý, období zkoušek na pořad „Požár na obloze“. Hostinec U Zábranských, prosinec 1985

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BEDNÁŘOVÁ, Veronika. VIDEO: Vladimír Mišík našel po 70 letech novou rodinu: Reflex byl u toho!. Reflex.cz [online]. CZECH NEWS CENTER, a.s., 10. 3. 2017 [cit. 1.6.2018]. Dostupné online. 
  2. jaš; Právo. Zpěvák Vladimír Mišík se vrací na pódium. Kultura. Novinky.cz [online]. Borgis, a.s., 18. 5. 2007 [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. 
  3. fia; Novinky; ČTK. Vladimír Mišík nepřijme od Zemana státní vyznamenání. Fotografie Jan Handrejch; Domácí. Novinky.cz [online]. Borgis, a.s., 27. 10. 2013 [cit. 26.12.2017]. Dostupné online. 
  4. BEZR, Ondřej. Mišík je jako večernice. Pluje černou oblohou a má průměr 5 kilometrů. Zprávy. iDNES.cz [online]. MAFRA, a. s., 6. 5. 2014 [cit. 1.6.2018]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]