Mezinárodní astronomická unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prezidentka Mezinárodní astronomické unie Catherine Cesarsky a vedle ní sedící generální sekretář Karel van der Hucht na 26. astronomickém kongresu v Praze

Mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union, IAU) je mezinárodní organizace, která sdružuje profesionální astronomy a národní astronomické společnosti světa. Byla založena v roce 1919 a sídlí v Paříži. Její prezidentkou je v současnosti Catherine Cesarsky.


Činnost[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní astronomická unie je členem Mezinárodního vědeckého koncilu. Je mezinárodně uznávaná jako společnost zodpovědná za pojmenování hvězd, planet, planetek a jiných kosmických těles a fenoménů ve vědecké komunitě. Jejím hlavním cílem je však pomocí mezinárodní spolupráce prosazovat a zabezpečovat rozvoj astronomie.[1]

Členové a struktura[editovat | editovat zdroj]

Unie má téměř 10 000 členů – profesionálních astronomů z celého světa; nejvíce jich je z USA. Z České republiky je 109 členů – mj. Jiří Grygar, Luboš Perek, Petr Heinzel, Jana Tichá nebo Jiří Borovička.[2]

Kromě individuálních členů sdružuje IAU přes 60 národních sdružení, která reprezentují státy zapojené do její činnosti. Českou republiku v Mezinárodní astronomické unii zastupuje Český národní komitét astronomický. Jeho předsedou je pracovník Astronomického ústavu Akademie věd a předseda organizačního výboru pražského astronomického kongresu Jan Palouš.

Astronomický kongres[editovat | editovat zdroj]

Astronomický kongres v Praze (2006)

Nejvyšším orgánem Mezinárodní astronomické unie je valné shromáždění, obecně zvané astronomický kongres. Koná se pravidelně každé tři roky (kromě období 2. světové války). 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie se konalo ve dnech 14. – 26. srpna 2006Kongresovém centru v Praze. Následující kongres proběhl v roce 2009 v Ria de Janeiro. Další kongres se bude konat v srpnu 2012 v Pekingu.

Prezident a výkonný výbor[editovat | editovat zdroj]

Mezi kongresy je nejvyšším orgánem Výkonný výbor, v jehož čele stojí prezident Mezinárodní astronomická unie.[3] Je volen vždy na 3 roky na období mezi kongresy. Od roku 2006 je prezidentkou Catherine Cesarsky, bývalá ředitelka Evropské jižní observatoře.

Dalším členem výkonného výboru je tzv. zvolený prezident (President-Elect). Jde o praxi z posledních 20 let, kdy nový prezident je zvolen již na předcházejícím kongresu, ale než nastoupí do úřadu, vykonává první 3 roky tuto funkci, která odpovídá prvnímu viceprezidentovi. V období 2006 – 2009 je zvoleným prezidentem Robert Williams z Space Telescope Science Institute (USA).

Ve výboru jsou dále generální sekretář (v současnosti Karel A. van der Hucht z Holandska), jeho asistent a 6 viceprezidentů. Všichni tito funkcionáři jsou voleni kongresem.

Komise[editovat | editovat zdroj]

Dalšími velmi důležitými orgány IAU jsou odborné komise. V současnosti jich pracuje 40 a jsou sloučeny do 12 divizí.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Welcome! [online]. IAU - International Astronomical Union, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.  
  2. Členové IAU z ČR [online]. Český národní komitét astronomický, 2012, [cit. 2013-04-15]. Dostupné online. (česky) 
  3. Executive Committee [online]. IAU - International Astronomical Union, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.  
  4. Divisions 2006–2009 [online]. IAU - International Astronomical Union, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]