Luboš Andršt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luboš Andršt
Luboš Andršt během koncertu skupiny Framus Five na festivalu Otevřeno Jimramov 2019
Luboš Andršt během koncertu skupiny Framus Five na festivalu Otevřeno Jimramov 2019
Základní informace
Narození26. července 1948 (73 let)
Praha, Československo
Žánryblues rock, jazz rock, blues, rock
Povoláníhudebník, skladatel, pedagog
Nástrojekytara
Příbuzná témataJazz Q, Energit, Framus Five
RodičeZdeněk Andršt
PříbuzníPetr Janda (bratranec)
Webhttp://www.lubosandrst.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luboš Andršt (* 26. července 1948 Praha) je český bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog. Jeho otcem byl český hokejista a sportovní činovník JUDr. Zdeněk Andršt. Jeho bratrancem je zpěvák a kytarista Petr Janda.[1]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

60. léta[editovat | editovat zdroj]

Na kytaru začal hrát jako autodidakt již ve 14 letech. Rock začal hrát amatérsky v roce 1966 v kapele Roosters, potom následovaly kapely P-67, Colour Images, Double Time a v roce 1969 založil vlastní profesionální skupinu, trio Blues Company Ltd., kde s Andrštem ještě hráli Michal Bláha (bass) a Tolja Kohout (bicí), krátce si zahrál v legendární skupině George & Beatovens. V roce 1970 se stal členem skupiny Framus Five, která se ale ještě v listopadu téhož roku rozpadla. Nahrávání alba měla však skupina přislíbeno, a tak v prosinci 1970 a v lednu 1971 vznikla významná LP Město ER, která představuje první Andrštovy studiové snímky. Na této desce se Luboš Andršt také poprvé prosadil i autorsky se svými skladbami: Noc je můj den a Perceptua. Se skupinou Framus Five také Luboš Andršt v roce 1970 poprvé účinkoval i v televizi, v hudebním pořadu "Léto v Supraphonu".

70. léta[editovat | editovat zdroj]

Na začátku 70. let působil v jazz-rockovém souboru Jazz Q Martina Kratochvíla, se kterým v roce 1972 se L. Andršt zúčastnil mezinárodních jazzových festivalů ve francouzském Nice a ve finském Pori. Také natočily desku Pozorovatelna (1973). Na přelomu let 1972 a 1973 spolu s Vladimírem Padrůňkem z Jazz Q odešli a oba doplnili dvojicí hráčů z bývalé skupiny Flamengo, Ivana Khunta a Jaroslava Šedivého, aby vytvořili blues-rockový soubor Energit. Koncem roku 1973 však Ivan Khunt a Jaroslav "Erno" Šedivý skupinu, která trpěla mnoha zákazy vystupování, opustili. Andršt poté do Energitu přivedl jiné muzikanty s bluesovými kořeny, mj. Vladimíra Mišíka, ale po příchodu Emila Viklického v roce 1974 se skupina definitivně přeorientovala na jazz-rockový styl. V roce 1977 se Luboš Andršt také podílel na autorské desce Emila Viklického "V Holomóci městě" (reedice na cd Supraphon a.s. 2012). Do Jazz Q se Andršt vrátil v roce 1977, stihnul ještě s Jazz Q natočit desku "Zvěsti", ale již na konci roku z něho opět odešel, aby pokračoval dál s Energitem, v lednu 1978 nahrává LP "Piknik". V závěru 70. let hrál v akustickém duu společně s jazzovým pianistou Emilem Viklickým a počátkem 80. let Luboš Andršt také vystupoval v kytarovém duu se Zdeňkem Hráškem. Rok 1980 je významným mezníkem v Andrštově hudební dráze. Natočil první sólové album, Capricornus, rozpustil Energit a na začátku roku 1981 založil novou vlastní kapelu Blues Band Luboše Andršta, ve které tehdy působil slovenský zpěvák Peter Lipa.

80. léta[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1981 Andršt vystoupil v Bratislavě s Mariánem Vargou a krátce na to nahrával s Vargovou skupinou Collegium Musicum dvojalbum Divergencie. První strana LP: Refrén, Interludiá, Nemé výčitky, Třetí strana LP, sólo na gitare L. Andršt, věty: Intráda, Elégia, Scherzo, Dialóg.(Opus, 1981). V roce 1983 Luboš Andršt také uspořádal koncertní šňůru s německým kytaristou Toto Blankem. S Blues Bandem koncertoval pravidelně až do odchodu Petera Lipy v červnu 1987. Poté rozštěpil svoje aktivity do mnoha směrů. Znovu se přidal k Framus Five Michala Prokopa, se kterým nahrál album Snad nám naše děti.... Souběžně koncertoval s Michalem Prokopem a Janem Hrubým v akustickém Nu-Triu, v září 1987 vystoupili v NSR a v květnu 1988 v Alžírsku, v hlavním městě Alžíru a na Sahaře, v oáze Ghradaya. Se svou jazzrockovou skupinou Krátké spojení natočil druhé sólové album Plus-Minus Blues.

90. léta a současnost[editovat | editovat zdroj]

Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu a změnách, které se dotkly také kulturního života, přijímá nabídku do té doby z politických důvodů perzekvované zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny. Výsledkem této spolupráce bylo CD Někdy si zpívám (1991). V roce 1992 Luboš Andršt naplno obnovil svůj Blues Band. Od roku 2000 Luboš Andršt také opět spolupracuje se zpěvákem Michalem Prokopem, v březnu 2000 natočili živé album Odněkud Někam (bluesové standardy) a postupně celkem pět CD a jedno koncertní DVD s obnovenou skupinou Framus Five. Ve stejném roce také obnovili akustické trio Prokop, Andršt, Hrubý.

V současnosti vystupuje se svými kapelami Luboš Andršt Group, Blues Band Luboše Andršta, Framus Five, trio Prokop, Andršt, Hrubý a skupina Energit.

Během svého života si zahrál s mnoha předními muzikanty z oblasti jazzu, rocku a blues, mimo jiné též s Paulem Jonesem, Danou Gillespie, Katie Webster, dále s americkým zpěvákem a kytaristou Dani Robinsonem a především 28.4. 1998 Luboš Andršt společně vystoupil v pražském Kongresovém centru (bývalý Palác Kultury) s legendárním americkým bluesovým kytaristou a zpěvákem B. B. Kingem. A podruhé Luboš Andršt hrál s B.B. Kingem 9.7. 2000 ve Zlíně, v klubu Golem. Luboš Andršt je také autorem vzdělávacího pořadu České televize Kytarová klinika (1999). Luboš Andršt také často účinkoval v zahraničí, např. v Polsku, Německu, Francii, Finsku, Turecku, Lucembursku, v Rusku, na Kubě, v Alžírsku, Japonsku, v USA, v Hongkongu a dalších zemích. 9. června 2013 vystoupil Luboš Andršt v akustickém triu s M. Prokopem a J. Hrubým v USA na Chicago Blues Festivalu v Grant Parku na Pepsi Front Porch Stage, kde si společně také zahráli s americkým kytaristou Johny Primerem, který do roku 1983 hrál s legendárním bluesmanem Muddy Wattersem. V září 2019 Luboš Andršt vystoupil se svým jazzovým kvartetem Luboš Andršt Group v Kanadě, v Edmontonu, Vancouveru a Torontu.

Člen výboru OSA (Ochranný Svaz Autorský pro práva k dílům hudebním) 1994 – 1997

Předseda Komise pro otázky tvorby 1992 – 1994

Předseda výboru (dozorčí rady) OSA  1997 – 2002

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Sólová alba[editovat | editovat zdroj]

Se skupinou Energit[editovat | editovat zdroj]

  • Energit (Supraphon, 1975)
  • Jazzrocková Dílna 2, skladba Superstimulátor (Panton, 1977)
  • Piknik (Panton, 1978)
  • 2 CD Československý jazzrock Energit / Piknik (Indies Happy, Supraphon 2008)
  • Times Arrow Luboš Andršt & ENERGIT (Supraphon, 2017)

Se skupinou Blues Band Luboše Andršta[editovat | editovat zdroj]

Se skupinou Framus Five[editovat | editovat zdroj]

Se skupinou Jazz Q[editovat | editovat zdroj]

S Michalem Prokopem a Janem Hrubým[editovat | editovat zdroj]

  • Unplugged – Live Michal Prokop, Luboš Andršt, Jan Hrubý (Indies Records, 2005)
  • Blues ze Staré Pekárny č.3,skladba Dobrú noc má milá, (Indies Records, 2006)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.hudebnicasopis.cz [online]. [cit. 09-01-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 03-08-2012. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]