Vladimír Padrůněk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Padrůněk
Základní informace
Narození 17. února 1952
Praha, Československo
Úmrtí 30. srpna 1991 (ve věku 39 let)
Žánry rock
Povolání hudebník
Nástroje baskytara
Příbuzná témata Jazz Q, Energit, Etc..., Abraxas
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Padrůněk (17. února 1952 Praha30. srpna 1991) byl český rockový a jazzrockový baskytarista. Je znám ze svého působení ve skupinách Jazz Q, Energit, Etc..., Abraxas a dalších.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na baskytaru začal hrát ve svých čtrnácti letech. Před tím absolvoval 1. cyklus lidové školy umění na housle. Jeho první významnější angažmá bylo působení ve skupině Exit v letech 19691970. Tam se poprvé setkal s Lubošem Andrštem a Slávkem Jandou.

Obrovský vzestup zažil začátkem 70. let. Svou dokonalou hrou se prosadil v jazzrockové skupině Jazz Q, kterou vedl hudebník Martin Kratochvíl. S Jazz Q natočil v roce 1973 hned dvě alba – Pozorovatelna a Symbiosis. Zároveň se ukázal jako schopný spoluautor – skladeb Trifid a Pori 72 s Lubošem Andrštem. Jazz Q se začal prosazovat i v zahraničí. Kvůli minulosti svého otce, který se angažoval proti okupaci Československa v roce 1968, měl zakázáno cestovat do kapitalistické ciziny. Při každém turné skupiny na Západ musel být vystřídán.

Další důležitou etapou jeho hudební kariéry byla skupina Energit. Zde se, mimo jiné, podruhé setkal s Lubošem Andrštem. Spoluhráči Šedivý a Khunt skončili v emigraci a proto se v roce 1974 spojil s Vladimírem Mišíkem, se kterým založil skupinu Etc…. Ta v roce 1976 vydala své první album, v letech 1975 až 1977 dosáhl Padrůněk svého hráčského vrcholu, od roku 1976 také díky spolupráci s kytaristou Jiřím Jelínkem (1954–1977). Vedle toho se zúčastnil i několika dalších projektů (např. první LP Oty Petřiny). V roce 1978 opustil Etc… a vrátil se zpět k Jazz Q.

Jedním z významných počinů tohoto skvělého basisty se ještě stalo vynikající album skupiny Jazz Q s názvem „Hodokvas". Začátkem 80. let začalo nejtěžší období Padrůňkova života. K jeho neustálým problémům s komunistickým režimem se připojily i zdravotní problémy. Objevilo se podezření na roztroušenou sklerózu. Tyto špatné zprávy se snažil potlačit alkoholem.

Na jaře 1981 krátce působil ve skupině Abraxas Slávka Jandy. Jeho zdravotní stav se ale prudce zhoršoval a na další tři roky se umělecky odmlčel zcela. Namísto toho se stal tragickou figurkou pražských restaurací. V roce 1985 svitla nová naděje. Působil ve skupině Moby Dick (od roku 1986 Dux). Cenné padrůňkovské nahrávky s Duxem jsou zachyceny na desce In memoriam Vladimíra Padrůňka (vyd. 1992). V roce 1988 se ale stáhl z hudebního světa definitivně.

V srpnu 1991 zemřel.

Vzpomínky[editovat | editovat zdroj]

Skupina Tři sestry na něj vzpomíná ve své písničce Pumpa:

„…Láďa Padrůněk se krčí u lahváčů | hůl ho podpírá“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]