Marsyas (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marsyas
Základní informace
PůvodČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryfolk rock
Aktivní roky19731988
v menší míře i později
WebOficiální web
Současní členové
Zuzana Michnová
Jiří Vondráček
Jaroslav Nejezchleba
Pavel Skála
Jiří Zelenka
Jiří Charypar
Dřívější členové
Petr Kalandra
Oskar Petr
Petr Pokorný
David Noll
Václav Bratrych
Jiří Veselý
Jiří Chlumecký
Petr Michalík
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsyas je česká folkrocková skupina. Své jméno převzala z řeckých bájí – od nešťastného satyra Marsyáse. Na motivy této báje též vznikla jedna z nejúspěšnějších písní skupiny: „Marsyas a Apollón“.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Po celou dobu je v kapele pouze Zuzana Michnová. Ta v roce 1971 tvořila folkové duo s Jiřím Jeřábkem, ke kterému se později přidal Petr Kalandra a Jeřábka nahradil Oskar Petr. Každá pozdější sestava Marsyas vydala jedno album, činnost skupiny je možno snadno rozdělit do těchto čtyř období:

1973–1978[editovat | editovat zdroj]

Sestava natočila v roce 1977 se studiovou skupinou Labyrint Pavla Fořta (Kocáb, Soukup, Malina, Fořt, Viklický, Hrubý, Tomek a další) album Marsyas. Koncertovali jak sami ve trojici, tak s hosty i jako hosté (Pražský výběr) a také jako součást sdružení Šafrán. V pozdním létě 1978 Oskar Petr odešel do skupiny Jazz Q Martina Kratochvíla (část roku hrál v obou tělesech) a v létě 1979 emigroval s rodinou do SRN, později do USA (Los Angeles, Kalifornie).

1978–1981[editovat | editovat zdroj]

Skupina natočila album Kousek přízně, Jiří Vondráček poté přestoupil ke skupině Turbo a vystupoval také jako host s Bacily.

1981–1984[editovat | editovat zdroj]

Tato sestava natočila album Jen tak, pak se ale rozpadla. Petr Kalandra hrál pak s ASPM Jana Spáleného, Jaroslav Nejezchleba a Pavel Skála přešli k Etc.... Zuzana Michnová natočila s Michalem Pavlíčkem a Klaudiem Kryšpínem sólové album Rány.

1985–1988[editovat | editovat zdroj]

Zhruba v této sestavě vzniklo album V přítmí, Václav Bratrych však ještě předtím odešel k Nerezu a po vydání alba se skupina rozpadla.

V roce 2004 Zuzana Michnová, Pavel Skála a Jiří Vondráček nahráli bonusovou skladbu na kompilaci Marsyas 1978–2004, odehráli spolu koncert a vypadalo to na comeback, který se ale nakonec neuskutečnil.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠPULÁK, Jaroslav. Chystá se koncertní dvojalbum skupiny Marsyas [online]. Rockandpop.cz, 2012-03-25 [cit. 2012-03-25]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]