ASPM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ASPM
ASPM na festivalu Otevřeno v Jimramově 29. srpna 2009.
ASPM na festivalu Otevřeno v Jimramově 29. srpna 2009.
Základní informace
Jinak zvaný/á Amatérské sdružení profesionálních muzikantů
Žánry blues
Aktivní roky 1984–současnost
Současní členové
Jan Spálený
Filip Spálený
Michal Gera
Radek Krampl
Filip Jeníček
Dřívější členové
Petr Kalandra
František Havlíček
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ASPM (zkratka slov „Amatérské sdružení profesionálních muzikantů“) je česká, převážně bluesová hudební skupina, založená roku 1984 a činná dodnes.

Trio[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 80. let a začátkem 90. let 20. století tvořili skupinu tři, na české scéně již relativně renomovaní hudebníci: Jan Spálený, Petr Kalandra a František Havlíček. Jan Spálený byl převážným autorem hudební složky repertoáru (ačkoliv skupina hrála také coververze zahraničních hitů, například písní Boba Dylana). Slova pro kapelu psalo několik význačných textařů té doby: Petr Kopta, Zdeněk Rytíř či Pavel Vrba, ale nezřídka si psali texty Spálený a Kalandra sami. Havlíček pak plnil úlohu sólisty na dechové nástroje (saxofony, flétna a zejména basklarinet). Žánrově by se hudba z tohoto období dala zařadit na pomezí folku a blues a skupina nahrála čtyři studiová a dvě živá alba.

Současné ASPM[editovat | editovat zdroj]

Roku 1993 se trio rozešlo a Jan Spálený vystavěl nové ASPM, jehož základem je on jako zpěvák a klavírista, jeho syn Filip Spálený jako tubista, Michal Gera jako hráč na trumpetu a jako vibrafonista Radek Krampl. Na bicí hraje Filip Jeníček. ASPM v této podobě hraje oproti původnímu triu více jazzovou podobu blues a vydalo šest studiových alb, z nichž dvě (...až srdce usedá a Má vina) byla oceněna cenou akademie populární hudby Anděl.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]