Nanoalbum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nanoalbum
InterpretTata Bojs
Druh albastudiové album
Vydánokvěten 2004
Nahránoříjen 2003 – květen 2004 ve studiu Gui-tón
ŽánrRock
Délka62:10
VydavatelstvíWarner Music
ProducentiDušan Neuwerth a Milan Cais
Profesionální kritika
 • Musicserver 9/10 hvězdiček [1]
Tata Bojs chronologicky
Šagalí léta 1991 - 2004
(2003)
Nanoalbum
(2004)
Kluci kde ste?
(2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nanoalbum je studiové album skupiny Tata Bojs z roku 2004. Jedná se o konceptuální album, což znamená, že celým albem se nese příběh. Deska byla vřele oceněna u kritiků. Tata Bojs za ni v roce 2004 získali čtyři Anděly (skupina roku, album roku – rock, videoklip roku, zvuková nahrávka roku) a následující rok obdrželi dalšího Anděla za koncertní DVD. Kromě Nanoalba vyšla ještě Mardošova kniha Nanobook, která vypráví důkladněji příběh Nanoalba. Tato kniha skončila třetí v ceně Ministra kultury.

V roce 2018 vyšlo album v remasterované reedici na 2LP.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Průvodcem příběhu je robot - pes jménem Hal 9000. Ten mezi bloky písní vstupuje do děje jako vypravěč. Vypráví příběh o počítačovém nadšenci iTomovi, kterému Hal patří a jeho dívce Elišce. Oba jsou do sebe zamilovaní, přestože vyznávají odlišnou životní filozofii. Dále je nám představeno „Centrum pro výzkum a aplikaci nanogamie“ neboli CVAN, které jako později pochopíme je klíčem celého příběhu. Zápletka pokračuje, když se Hal zatoulá a upadne do "kómatu". Probírá se v bytě asistentky z CVAN s jménem 90/60/90, která si jako počítačová odbornice stáhla z Hala všechna data a tak kontaktovala jeho majitele - iToma. Jejich konverzace se ale nějak zamotala "způsobem který jim vyhovoval". Eliška jednoho dne ale onemocní a musí být převezena do CVAN - její poslední naděje. V tomto centru působí největší světový odborník na nanogamii, docent Tečka. Nanogamie je metoda léčení při které se jakýsi malý robůtek ovládaný člověkem (nanopilotem) vpíchne do lidského těla, ve kterém bojuje s „nepřátelskými“ viry, nebo „přestavuje“ lidské buňky, aby se tělo uzdravilo. Docent Tečka je ale schizofrenní šílenec, který nesnáší veškerou nečistotu a bojuje s ní tak, že zabíjí bezdomovce. Nakonec spáchá sebevraždu a Eliška nemá žádného nanopilota, který by ji zachránil. 90/60/90 napadlo, že ITom je velmi zdatný hráč počítačových her a tak se rozhodla ho požádat o pomoc. Jakmile zjistil, že pacientem je jeho Eliška tak je rozhodnutý. i-Tom je velice rozrušený a zdají se mu divné sny, v jednom z nich je Hal milionkrát zmenšený vpravený jako dálkově ovládaný nanobot do těla Elišky. Po dlouhém boji s viry nakonec iTom Elišku zachrání. Oba ale zjistí, že jsou příliš rozdílné osobnosti, a tak se spolu rozchází.

Eliška: "mám být smutná že jsem tě ztratila, když díky tobě jsem přežila"

iTom: "nevím co dál bych ti ještě dal, já budu mít nový život, tobě zbyde Hal"

Tvůrci[editovat | editovat zdroj]

Hudebníci[editovat | editovat zdroj]

 • Milan Cais - zpěv, bicí nástroje, perkuse, klávesy, piano , aranže smyčců, programování a tvorba živých i mrtvých loopů, kytara
 • Mardoša - elektrická a akustická basová kytara, basové klávesy (13), hlas, texty Halových vodítek (01, 04, 08, 12, 15), MD archiv
 • Dušan Neuwerth - elektrické a akustické kytary, klávesy, aranže smyčců, programování a tvorba živých i mrtvých loopů, mandolína, podkres Halova vodítka č.2 (04)
 • Vladimír Bár - elektrické a akustické kytary, klávesy, aranže smyčců, samply, Houston, podkres Halova vodítka č.3 (08)

Postavy (zpěváci)[editovat | editovat zdroj]

Hosté[editovat | editovat zdroj]

Skladby[editovat | editovat zdroj]

 1. Halovo vodítko 1
 2. Elišce
 3. Tomášovi
 4. Halovo vodítko 2
 5. C.V.A.N.
 6. Léčitel
 7. Hal se zatoulal
 8. Halovo vodítko 3
 9. Virtuální duet
 10. Nemocná
 11. Pan Tečka
 12. Halovo vodítko 4
 13. Nový nanopilot
 14. Zmenšený
 15. Halovo vodítko 5
 16. Boj
 17. Probuzení

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]