Ondřej Soukup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o hudebníkovi. O kouzelníkovi pojednává článek Ondřej Soukup (kouzelník).
Ondřej Soukup
Ondřej Soukup (2009)
Ondřej Soukup (2009)
Narození 2. května 1951 (65 let)
Praha, Česko
Povolání hudební skladatel, producent
Manžel(ka) Gabriela Osvaldová (1953)
Partner(ka) Lucia Šoralová (1977)
Děti František, Rebeka a Ondřej
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej Soukup (* 2. května 1951 Praha) je český baskytarista a hudební skladatel.

V roce 1975 absolvoval Pražskou konzervatoř, poté působil v mnoha jazzovýchpopových kapelách jako baskytarista (např. v Pražském výběru, spolupracoval i s Pavlem Fořtem v jeho studiové skupině Labyrint), ale počátkem 80. let 20. století přestoupil ke Karlu Gottovi a současně skládal a aranžoval hudbu. Poté se komponování začal věnovat naplno a zároveň se pustil do produkování desek.

V roce 1983 složil hudbu ke svému prvnímu celovečernímu filmu Druhý tah pěšcem. Od té doby je podepsán pod hudbou ke dvaceti dalším celovečerním snímkům, mezi které patří i Oscarový film Kolja režiséra Jana Svěráka. V roce 1998 získal Českého lva za nejlepší skladbu k filmu Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa a o tři roky později ho získal i za hudbu k filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět.

V roce 1989 složil pro baletní představení souboru UNO Šachmat hudbu na pomezí vážné a populární hudby (crossover) na latinské texty Jaromíra Wolfa. Na úspěšném projektu se jako zpěváci a pěvci podíleli Lucie Bílá, Michael Kocáb, Gabriela Osvaldová, Olga Orolinová, Ivan KusnjerIvona Škvárová, jako recitátor také Jiří Bartoška.

Kromě muzikálů a scénické hudby pro televizi a film skládá popové písně. Spolu s manželkou a textařkou Gábinou Osvaldovou úzce spolupracují s Lucií Bílou, pro kterou složil album Missariel oceněné pěti cenami Gramy.[1][2] V roce 2000 měl premiéru jeho muzikál Johanka z Arku, který se i po více než dvou letech hrál v divadle Ta Fantastika osmkrát týdně.

V historicky první řadě soutěže Česko hledá Superstar byl členem poroty, jako porotce se zúčastnil i druhé řady této soutěže a první řady české verze soutěže X-factor.

S manželkou Gábinou Osvaldovou má syna Františka, který je také hudebníkem (je spoluzakladatelem kapely NightWork).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ročník 1992 [online]. Cenyandel.cz, [cit. 2015-03-29]. Dostupné online.  
  2. TŮMA, Jaromír. Bílá, Lucie [online]. Ceskyhudebnislovnik.cz, rev. 2009-02-18, [cit. 2015-03-29]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]