Gabriela Osvaldová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gabriela Osvaldová
Narození 25. července 1953 (63 let)
Praha
Povolání herečka
Manžel(ka) Ondřej Soukup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gabriela Osvaldová (někdy také Gábina Osvaldová, * 25. července 1953 Praha) je česká herečka a textařka.

Po absolvování herectví na pražském DAMU vstoupila do povědomí řadou divadelních, seriálových i filmových rolí (např. v seriálu My všichni školou povinní nebo ve filmu Marečku, podejte mi pero!), navíc svůj hlas propůjčila mnoha filmům (např. Země zaslíbená).

Od roku 1988 se věnuje především psaní textů. Pro Lucii Bílou už napsala texty ke třem albům, na kterých jsou úspěšné písně jako Láska je láska, Most přes minulost nebo eSeMes. I proto bývá často označována jako dvorní textařka Lucie Bílé.

Ve spolupráci se svým manželem Ondřejem Soukupem vytvořila pro Divadlo Ta Fantastika představení Zahrada rajských potěšení a nebo také texty k muzikálu Johanka z Arku.

V roce 2004 zasedla do poroty historicky prvního ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. V té se objevila i o rok později. Poté v roce 2008 usedla po boku svého manžela Ondřeje Soukupa a Petra Jandy v porotě X Factoru, kde mentorovala kategorii 25+, ve které měla mimo jiné i Jiřího Zonygu, který celou soutěž nakonec vyhrál. Naposledy se jako porotkyně objevila ve druhém ročníku Česko Slovenské SuperStar.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jejím manželem je český baskytarista a hudební skladatel Ondřej Soukup, s nímž má syna – českého hudebního skladatele a textaře Františka Soukupa. Manželé spolu ovšem už dlouhá léta nežijí.

Jejím otcem byl Ivan Osvald (1916–1986), český scenárista, novinář a pedagog. Její starší sestra Barbora Osvaldová je předsedkyně Komise pro etiku SN ČR, vedoucí Katedry žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]