Přeskočit na obsah

Citron (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Citron
Základní informace
PůvodČesko Ostrava, Česko
ŽánryHard rock
heavy metal
Aktivní roky1976 - současnost
VydavateléSupraphon, Popron Music,
Webwww.citron-group.cz
Současní členové
Ladislav Křížek - zpěv
Djordje Erič - kytara
Pavel Hanus - kytara
Radim Pařízek ml. - baskytara
Zdeněk Pradlovský - bicí
Tanja - zpěv (host)
Václav Vlasák - baskytara (host)
Jaroslav Bartoň - kytara (host)
Dřívější členové

Libor Kozelský - kytara
Jindřich Kvita (zemřel) – kytara
Aleš Hubáček – zpěv
Ladislav Krečmer – kytara
Pavel Silber – baskytara
Pavel Chodelka – kytara
Vladimír Kubala (zemřel) – zpěv
Jiří Schmutz – kytara
Miloslav Benýšek – kytara
Petr Michalík – baskytara
Václav Vlasák - baskytara
Jaroslav Bartoň - kytara
František Michalík - zpěv
Jiří Šperl - kytara
Stanislav Hranický (zemřel) - zpěv
Tibor Šándor - zpěv
Jiří Rain - baskytara
Stanislav Balko - kytara
Radim Pařízek (zemřel) – bicí
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Citron je česká hudební skupina a představitel československého hard rocku a heavy metalu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie kapely se dělí na dvě základní období:

1976–1981[editovat | editovat zdroj]

Počátky Citronu spadají do roku 1976, kdy odešlo několik muzikantů od Františka Ringa Čecha a založilo doprovodnou kapelu zpěváka Aleše Ulma (dnešní televizní dramaturg). Mezi nimi byli také kytarista Olda Říha, bubeník Tolja Kohout (Katapult), klávesista Miloš Nop a především baskytarista Petr Michalík, který dal této kapele jméno Citrón. V této sestavě také natočili dva singly: „Pecky z blum/Plátěnky“ (SP Panton 1976) a „Mlčenlivá žena/Kočka“ (SP Supraphon 1976), na kterých kromě Ulma zpívají také zpěváci Milan Drličiak a Jiří Hromádka z divadla Semafor. Zanedlouho se Michalík osamostatnil a hledal nové muzikanty. Zpěvákem se stal Vladimír Kubala. Dalšími členy byli kytaristé Jiří Schmutz a bubeník Milan Tutsch a tato sestava začala produkovat blues rockovou muziku ve stylu Bad Company, Free nebo Led Zeppelin. Jednalo se už o zkušené muzikanty a tak se kapela prosadila velmi brzy nejen v rozhlase, ale i v televizi. První singl „Tvých sedmnáct / Pantomima reklam“, který vyšel u Supraphonu v roce 1978, měl velký úspěch a prvně jmenovaná skladba dokonce zvítězila v jednom kole televizní Hitšarády. Druhý singl „Až se vrátí rokenrol / Diskžokej“ si nevedl o nic hůře a Citrón se rázem ocitl na špici československé rockové scény a řadil se vedle takových kapel jako Katapult nebo skupina Jiřího Schelingera. V roce 1979 se uskutečnila jedna zásadní změna v sestavě: Milana Tutsche, který odešel do Katapultu, za bicími nahradil budoucí leader skupiny Radim Pařízek, a přišel i druhý kytarista Miloslav Benýšek. Následovalo velké množství koncertů po celém Československu, na kterých zaznívaly také skladby od Free. V roce 1980 následujovaly další singly a kapela začala připravovat svou debutovou desku Obratník Raka, kterou natočila v roce 1981 v ostravském rozhlase za zvukové režie Karla Šmitáka. Vznikly hned dvě verze: česká pro tuzemský trh a anglická pro export do zahraničí. České texty napsal zkušený textař Pavel Vrba, což byl důvod, proč Supraphon vydal jen anglickou verzi a českou z edičního plánu vyškrtl. To kapelu pochopitelně značně deprimovalo a v podstatě to znamenalo rozpad. Odešel Petr Michalík, zpěvák Vladimír Kubala a později také kytarista Miloslav Benýšek. Zůstali jen druhý kytarista Jiří Schmutz a bubeník Radim Pařízek.

1982–1987[editovat | editovat zdroj]

S nenadálou situací se však Radim Pařízek nehodlal smířit. Přejal kapelnické otěže a stal se ústřední postavou Citronu. Na post zpěváka přibral ostříleného Stanislava Hranického (ex-Majestic). Do skupiny dále přišli mladý kytarista Jindřich Kvita a baskytarista Jiří Krejčí. V této sestavě pak natočili singly „Zítra, zkrátka příště / Kamaráde na pomoc tě volám“ a „V tu ránu / Jenom já sním“, které vyšly v roce 1983 u Supraphonu. Ještě v témže roce v létě došlo k další zásadní změně v sestavě: Schmutze a Krejčího nahradili kytarista Jaroslav Bartoň a baskytarista Václav Vlasák, kteří přišli ze skupiny Proto Pavla Nováka. Společně se pustili do natáčení dalších singlů, které byly okamžitě rozprodány. Skladby jako „Revizor“ nebo „Vezmi si mně jako dárek“ (s původním neschváleným textem „Jen si od plic zanadávej“) se staly velkými hity a kapela začala pomalu, ale znatelně přitvrzovat svůj styl směrem od hard rocku až k heavy metalu. Dlouhohrající deska byla na spadnutí, nahrávání alba Plni Energie proběhlo v červenci a srpnu 1985 v pražském studiu Mozarteum a s kapelou začal spolupracovat západoněmecký producent českého původu Jan Němec. Opět vznikly dvě verze, česká verze v roce 1986 u Supraphonu, anglická Full of energy v roce 1987 u západoněmecké firmy Intercord. Deska se stala okamžitě zlatou a nakonec se alba Plni Energie prodalo přes půl miliónů nosičů. Přišly také další úspěchy, především v anketě Zlatý slavík, kde Citron v konkurenci československé špičky populární hudby obsadil druhé místo hned za slovenským Elánem. Následovala nekonečná koncertní turné mj. také v západním Německu s kapelou Rosy Vista, které pak pokračovalo také v ČSSR. V únoru roku 1987 zasáhla Citron nepříjemná událost. Zpěvák Stanislav Hranický si po jednom koncertě v Bratislavě zlomil nohu a byl dlouhodobě nemocen.

1987–1989[editovat | editovat zdroj]

Kapela musela nenadálou situaci urychleně řešit a angažovala proto zpěváka Ladislava Křížka z pražské skupiny Vitacit. Okamžitě začaly přípravy na třetí album Radegast, které kapela nahrála v roce 1987 ve studiu Citron, což byl původně vlastně Radimův byt v Ostravě-Přívoze. Singly „Kráska a Radegast / Zase dál“ a „Sedm životů / Už zase mi scházíš“ , které albu předcházely a vyšly na podzim 1987, jasně odhalily, že Citron definitivně přesedlal na čistokrevný heavy metal. Znovu vyšly obě verze, česká v roce 1987 a opět byla deska Radegast zlatá, anglická verze byla vydaná v roce 1989. Album vyšlo také v malém nákladu na CD nosičích. Rozjel se kolotoč koncertů nejen v ČSSR, ale i v Polsku, SSSR a Německu. Kapela se začala mnohem častěji objevovat také v televizi, kde vítězila v hitparádách, v rozhlasové hitparádě Větrník se stala již popáté kapelou roku a píseň „Zase dál“ se stala skladbou roku. V roce 1988 bylo toto úspěšné období korunováno vítězstvím v anketě Zlatý slavík, kde se Citron stal nejlepší československou skupinou. V tomto období začala také spolupráce se zpěvačkou Tanjou, například v hitu „Kam jen jdou lásky mé“, který napsal Ladislav Křížek. Počátkem roku 1989 skupina připravila další řadové album Vypusťte psy!, ale v kapele se začaly objevovat neshody. Z připravované desky stihl Citron s Křížkem už jen natočit pracovní demo a vydat pouze singl „Uragán / Svět patří nám“, přičemž prvně jmenovaná skladba se stala okamžitě hitem. V srpnu 1989 po vzájemných neshodách kapelu opustil Ladislav Křížek a vzápětí po něm i Jaroslav Bartoň, kteří založili vlastní skupinu Kreyson. Náhradu Citron našel na Slovensku v podobě zpěváka Tibora Šándora a kytaristy Pavola Chodelky. V nové sestavě na podzim dohráli plánované koncerty a natočili desku Vypusťte psy!, přičemž Tibor Šándor se jako zpěvák neosvědčil.

1990–1993[editovat | editovat zdroj]

Počátkem roku 1990 Citron objevil zpěváka Fanyho Michalíka a ten nahradil Tibora Šándora. Skupina poté absolvovala turné po Francii. Dále se ke kapele připojil další slovenský kytarista, zkušený Henry Tóth. V nové sestavě znovu předělali desku Vypusťte psy!, která konečně vyšla u Supraphonu v květnu 1990. Následovalo koncertní turné k propagaci desky, ale poté přišlo období nečinnosti, které vyústilo v další personální změny. Na jaře 1991 odešel Pavel Chodelka i Henry Tóth a nahradil je Libor Kozelský. V roce 1991 kapela chystala další desku, ale v létě se sestava opět rozpadla, odešel Jindřich Kvita (kytarista, * 27. 2. 1960, † 27. 8. 1997 v Rybí u Nového Jičína), Václav Vlasák i Fany Michalík a založili vlastní kapelu Funny. Zůstali jen Libor Kozelský a Radim Pařízek a tak opět museli postavit nový Citron úplně od základů. Na podzim se objevili noví členové: Aleš Hubáček – zpěv, Pavel Silber – basa a Pavel Novotný – kytara. Ten byl zanedlouho vystřídán Ladislavem Krečmerem, neboť Pavel Novotný v Citronu pouze hostoval a vracel se zpět do kapely Sing Sing Michala Penka. Tato sestava odehrála koncert jako předkapela Iana Gillana a na jaře 1992 vydala desku Sexbomby u vydavatelství Direkt. Jako bonus byla ke slyšení také nová verze hitu „Revizor“ s hostujícím Standou Hranickým. Kapela ale příliš nekoncertovala a mezitím se schylovalo k velkému překvapení. Na Vánoce 1993 se totiž v kavárně Praha v Novém Jičíně sešla nejslavnější sestava z období desky Plni Energie včetně Standy Hranického, a naplánovali comeback.

1994–2013[editovat | editovat zdroj]

Toto období bylo především ve znamení velkého comebacku na pódia, ale také jedné velmi smutné události. Fanoušci přijali kapelu s nadšením. Hrálo se na velkých festivalech i malých koncertech a v repertoáru se objevovaly hlavně hity z období let 1982–1987. Citron začal připravovat album svých největších hitů s názvem Best of. Nahrávání bylo ale přerušeno z důvodu závažného onemocnění Jindry Kvity, který v roce 1997 na zákeřnou nemoc zemřel. Byl to velký šok pro kapelu i fanoušky a dlouho trvalo, než se Citron z tohoto šoku otřepal a desku Best of dokončil. Ta vyšla po dlouhém odkladu v roce 1999 a byla věnována památce Jindry Kvity. U fanoušků měla poměrně úspěch a stala se zlatou. Nějaký čas pak Citron koncertoval ve čtyřech, ale po chvíli přišel kytarista Stanislav Balko (ex-Tarantula), kterého po čase vystřídal navrátivší se Libor Kozelský. V roce 2001 došlo ke spojení Citronu s bývalým zpěvákem Ladislavem Křížkem. Kapela natočila vzpomínkové album Síla návratů především s písněmi z období Radegasta a s novou titulní skladbou. Následovalo krátké koncertní turné a potom se Citron vrátil zpět do svých kolejí už bez Ládi Křížka. V roce 2004 byla kapela pozvána ke koncertování do USA, kde odehrála několik úspěšných vystoupení a natočila klip k písni „Rock, rock, rock“. Následovala další vystoupení především po festivalech a příprava nové desky a DVD. 17. června 2008 Citron vystoupil jako jediná předkapela slavných Judas Priest v ČEZ Aréně v Ostravě. Začátkem roku 2009 kapelu opustil Libor Kozelský a nahradil ho kytarista Jiří Šperl z Karviné (ex-LAMENT). V květnu 2010 pak konečně vyšlo dlouho očekávané album Bigbítový pánbů.

2012–2013[editovat | editovat zdroj]

Tyto dva roky se staly pro Citron kritickými. Standa náhle onemocněl těžkou nemocí a již nebyl schopen s kapelou vystupovat. Na jeho místo prozatím přišel bývalý řvoun kapely Fany Michalík, ovšem to ještě nikdo nevěděl, že je na tom Standa tak zle. Standa Hranický dne 7. dubna 2013 zemřel na rakovinu.

2013–2021[editovat | editovat zdroj]

V září 2015 po dlouhých rozepřích uvnitř kapely Citron odešli ze skupiny společně František „Fany“ Michalík – zpěv, Jaroslav Bartoň – kytara, Jiří Šperl – kytara a Václav Vlasák – baskytara, kteří společně založili s novým bubeníkem Lukášem Pavlíkem kapelu Limetal. Citron pokračoval dál ve složení Radim Pařízek – bicí, který k sobě povolal bývalého zpěváka skupiny z let 1987–1989 Láďu Křížka – zpěv a společně s dalšími novými členy kapely Djordje Erič – kytara, Pavel Hanus – kytara a Jiří Rain – baskytara, pracovali na projektu „Rebelie rebelů“, v rámci kterého na podzim roku 2015 vyrazili na stejnojmenné turné a vydali EP Rebelie Vol. 1. Na jaře 2016 kapela vydala další EP Rebelie Vol. 2 a pokračovala v koncertním turné po českých městech. Do koncertních turné se také významně zapojila zpěvačka Tanja.

2021–dosud[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. března 2021 zemřel dlouholetý bubeník a frontman kapely Radim Pařízek, který podlehl komplikacím spojeným s nedávnou operací. Místo bubeníka zaujal Zdeněk Pradlovský známý ze skupin Master, Shaark a Kreyson. V listopadu 2023 skupina oznámila, že pojede v roce 2024 na společné turné se slovenskou rockovou skupinou Metalinda a ke skupině se také připojí původní členové Citronu jako hosté – basista Václav Vlasák a kytarista Jaroslav Bartoň.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Alba[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]