Blue Effect

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Blue Effect
Blue Effect (2007)
Blue Effect (2007)
Základní informace
Původ Česká republika Praha
Žánry rock, art rock, jazz rock, blues rock
Aktivní roky 1968–1990, 2004–2016
Vydavatelé Supraphon, Panton
Příbuzná
témata
Jaroslav Hutka
Web http://www.blueeffect.cz
Dřívější členové
Vladimír Mišík
Jiří Kozel
Vlado Čech
Radim Hladík
Miloš Svoboda
Lešek Semelka
Josef Kůstka
Jan Nový
Oldřich Veselý
Fedor Frešo
Ladislav Boháček
Radek Křemenák
Josef Havlíček
Oldřich Kellner
Luboš Manda
Luboš Pospíšil
David Koller
Pavel Bohatý
Jan Křížek
Vojtěch Říha
Václav Zima
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jan Křížek, zpěvák skupiny v letech 2004–2016

Blue Effect byla česká rocková skupina založená v roce 1968. V průběhu své existence používala různé varianty svého názvu: The Special Blue Effect, The Blue Effect, Modrý efekt, M Efekt či M. Efekt. Jejím hlavním a jediným stálým členem od založení až do své smrti v roce 2016 byl kytarista Radim Hladík.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapelu založili koncem roku 1968 baskytarista Jiří Kozel, kytarista a zpěvák Vladimír Mišík a bubeník Vlado Čech. Skupina se původně jmenovala The Special Blue Effect. Tento název odkazoval na tzv. modrou knížku, potvrzení o zproštění povinné vojenské služby. Později byl název zkrácen na The Blue Effect, v roce 1972 kapela musela jako řada dalších skupin přejít na český název, takže vystupovala pod jmény Modrý efekt nebo M. Efekt. Na 2. čs. beatovém festivalu, který se uskutečnil v prosinci 1968 v Lucerně, byla kapela vyhlášena objevem roku, kapelou sezóny, Radim Hladík hudebníkem sezóny a skladba „Sunny Grave“ (vydaná o několik měsíců později na singlu a zpívaná v počeštěné verzi jako „Slunečný hrob“) skladbou sezóny.

První desku s názvem Meditace provázely problémy ohledně textů. Název desky vznikl podle setkávání kapely s písničkářem Jaroslavem Hutkou, který opatřil svými texty první stranu desky. (Druhá strana desky obsahovala skladby v angličtině.) Jeho texty však nebyly z ideologických důvodů povoleny a opatřit písně novými musel Zdeněk Rytíř. Na počátku 70. let nahradil Vladimíra Mišíka na postu zpěváka klávesista Lešek Semelka. Skupina na svých dalších albech zakotvila u jazz rocku a spojila se s Jazz Q Jiřího Stivína (album Coniunctio) a JOČR (alba Nová syntéza a Nová syntéza 2). V 70. letech se o texty skupiny zasloužil básník Pavel Vrba. Jeho spolupráce s Blue Effectem vyvrcholila na artrockovém albu Svět hledačů. Na ní skupinu rozšířil vedle Leška Semelky další zpěvák Oldřich Veselý, známý z formace Synkopy 61.

V 80. letech nejprve skupinu opustil Veselý, pak i Semelka a Radima Hladíka v této dekádě doplnil nejprve co by zpěvák Oldřich Kellner a pak i Luboš Pospíšil, se kterým vznikla zatím poslední studiová nahrávka Blue Effectu. Skupiny fungovala do roku 1990.

Obnovena byla v roce 2004, kdy se Radim Hladík obklopil mladšími muzikanty, např. Honzou Křížkem, a začal s kapelou opět koncertovat. Hladík zemřel v roce 2016, Křížek následně oznámil ukončení činnosti kapely.[1]

Jejich asi nejznámější[zdroj?] skladbou je „Čajovna“, původně užitá jako vycpávka na albu Modrý efekt & Radim Hladík, další známou písní je „Slunečný hrob“.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Blue Effect.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠPULÁK, Jaroslav. Honza Křížek: Blue Effect končí, Radim Hladík tu ale zůstává [online]. Novinky.cz, 2016-12-04, [cit. 2016-12-06]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]